• Romantický

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Na Holičovi mi vadilo, že sa v ňom Burtonovska poetika utopila v litroch krvi. Deppov výkon je stabilne dobrý, aj keď na Helenu sa pomaly stavam alergická, pretože sa začína meniť ako Deana Horváthová v Jakubiskových filmoch na temné monštrum. Verím, že tento Burtonov posun k morbídnosti bude iba dočasný a opäť sa viac sústredí na krehkosť ľudskej duše, ktorú dokáže tak unikátne vykresliť. Bola by to škoda, keby ustrnul v tejto polohe. Nezaškodila by už ani zmena hlavných protagonistov.

Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Vizuálne pútavé, miestami dojemné. Burton má skrátka dar podať aj morbídnu tému poeticky. Frankenweenie však nedosahuje silu príbehu Mŕtvej nevesty.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Tak toto je pre mňa ten pravý Tim Burton. Nadčasový, poetický, vizuálne jedinečný. Skvelé texty, hudba, absolútne originálny príbeh, v ktorom sa naplno prejavuje Burtonova genialita a kreativita. V jeho podaní má aj záhrobie svoje čaro a dokáže byť skutočnejšie ako život. V y n i k a j ú c e !

Alenka v říši divů (2010)

"Big Fish" dohnaná ad absurdum. Túto rozprávku som nikdy nemala rada a po tomto Burtonovom výkone sa z nej pre mna stala doslova nočná mora, na ktorú už nebudem mať v budúcnosti chuť pozrieť sa v akomkoľvek ďalšom podaní.

Velká ryba (2003)

Tak tomuto dielku som dlho odolávala. Bizarné, uletené aj keď vizuálne pútavé. Rovnako ako Alica v krajine zázrakov. Celý film som mala pocit, že Burton pri tvorbe tohto filmu cely čas na niečom šľapal. Po pravde túto Burtonovú polohu nemám rada.

Vojačky (2014)

Dobrý nápad ale nedotiahnutý do konca. Komediálna rovina mi nevadila, naopak bavila, ale len zo začiatku. Postupne Lavie začínali dochádzať nápady a film ustrnul v jednej rovine. Škoda že sa režisérovi nepodarilo naplno rozohrať potenciál tohto nametu. Pár zábavných momentov však nemožno filmu uprieť.

Listopadová romance (2001)

Ingrediencie v podaní Charlize a Keanu kvalitné, zámer v podobe námetu tiež fajn, len ten spôsob prípravy sa nejako nepodaril, takže výsledný kulinársky výsledok je bohužiaľ podpriemerný. Celkovo veľmi neuveriteľné. Škoda.

Létat jako pták (1984)

Jedinečný film o silnom priateľskom pute, ktoré neoslabili roky ani okolnosti. Práve naopak, tažké životne skúšky oživujú spomienky a staré väzby. Nicolas a Matthew zároveň stvárňujú dva protipóly - realistický a idealistický náhľad na svet, ktore sa vzájomne prelínajú a vytvárajú jedno. Jeden z najlepších Cagovych výkonov.

Nejlepší muži (2012) (TV film)

Filmy tohto druhu ma proste nikdy neprestanú inšpirovať a motivovať. Opäť jeden silný pribeh, kedy pevná vôľa a snaha zmeniť svet k lepšiemu dokázali takmer nemožné a stali sa povzbudením pre niekoľko generácií. A to všetko bez prehnaného pátosu. Výborné!

To nejsi Ty (2014) odpad!

Absolútne plochy film, ktorý nič nové k tejto tematike nepriniesol. Americké klišé s útokom na city, nepresvedčivá Hillary a vôbec všetky postavy. Aj záver vyznieva skôr ako ochotnícke divadlo, nehovoriac o predvídateľných replikách. A že týchto filmov už bolo natočených nemálo. Film postráda dramatičnosť a fatálnosť perfektnej "Hillary a Jacky" alebo vynikajúceho filmu "Žiara", skutočnú spriaznenosť duší "Iris", odvahu prekonať seba samého napriek handicapu "Skafander a motýľ", uveriteľné prepojenie dvoch rozdielnych svetov "Nedotknuteľní" alebo naopak vzoprenie sa osudu v snahe dosiahnuť svoje túžby "Now is good", "Inside I'm dancing" alebo "Kým si po nás príde". Či nastolenie kontroverznej témy eutanazie "Volanie mora", neschopnosť prijať zmenu milovaného človeka "L'Amour" alebo komplexitu rodinných vzťahov "Snow cake". Všetky spomínané snímky sa oplatí vidieť, táto je bohužiaľ iba stratou času.