• Romantický

Joanna (2010)

Musí to byť strašné. Byť absolútne sám, bez pomoci, vo vlastnej bezmocnosti. Keď už nevládzete, nemôžete ďalej, ale viete, že sa nemôžete vzdať, lebo na vás závisí život niekoho iného. Silné, dojemné, citlivé.

Nic nás nerozdělí (2012)

Dramatická udalosť podaná nedramaticky. Bez sporu skvelá dokumentačná kamera a efekty, ale tragický scenár. Pri konečnom srdcervúcom niekoľko minútovom zvítavaní sa hlavných hrdinov a tradične lacnom podaní "musíme si pomáhať", ktorý sa prelínal celým dejom, sa mi skôr chcelo smiať, než plakať. Až som sa čudovala, že film točil Španiel a nie Američan. Možno by spracovaniu prospeli menej známi hlavní protagonisti a ich ubrané emočné prehrávanie. Neporovnateľný rukopis so Sirotčincom.

Kapitán Phillips (2013)

Každopádne zaujímavý námet filmu. Za mňa veľmi príjemné herecké prekvapenie somálskej bandy. Barkhad Abdi vo viacerých scénach bezpochyby zatienil Toma Hansa a právom bol vo svojom filmovom debute nominovaný na Oscara aj Zlatý glóbus, aj keď sošku nepremenil. Prvá polovica filmu mala väčšiu gradáciu a napätie, druhá bola viac hollywoodsky priehľadná a bavila menej. Na dramatičnosti uberali typicky americké srdcervúce výlevy Toma Hanksa v emočne vyhranených scénach podobne ako v Nič nás nerozdelí, čo filmu neprospelo. Ale možno je to naozaj americký naturel a nie snaha hrať na city diváka, ktohovie...

Špičák (2009)

Až doteraz som si myslela, že odborníkom na stvárnenie úchylnosti je Ulrich Seidl. Beriem späť, Giorgos Lanthimos ho prekonal na celej čiare. Nosná idea je zaujímavá - čo dokáže s človekom urobiť manipulácia, život v strachu a definovanie nenormálnej "normálnosti". Neviem však, čo mi vadilo viac - či to, že je toto de facto možné, alebo to, že stvárnenie bolo na mňa už priveľa. Urobte si názor sami.

Čti mi ze rtů (2001)

Skvelý film o tom, ako sa z nenápadnej sekretárky stane komplic bývalého kriminálnika. Vynikajúci Vincent a Emmanuelle z filmu robia skutočný herecký koncert. Nič nie je navyše, nič nechýba, všetko absolútne uveriteľné. Nechýba napätie ani gradácia. Paralelný príbeh mierne vyšinutého kurátora je síce trochu nenavyše, ale neobťažuje a sprestruje dej, keďže divák sleduje dve kriminálne línie. No a ešte k tomu sluchové postihnutie hlavnej predstaviteľky, ktoré vlastne v tomto prípade nie je handicapom ale výhodou a na záver netradičná love strory, robia z filmu vskutku netradičný triler, ktorý sa určite oplatí vidieť.

Möbius (2013)

Celé zle. Nezáživný príbeh, slabé herecké výkony. A infantilno-rozpačitá koitálna eufória hlavnej predstaviteľky z filmu robia skôr zlú paródiu než seriózny špionážny triler. Od Jeana Dujardina by som po Artistovi skutočne čakala viac.

Ve tvých rukou (2010)

Netradičné spracovanie štokholmského syndrómu. Vynikajúce výkony Kristin a Pia výborne rozohrávajú skvelý komorný príbeh - zločinca a obete, ale ktorý je vlastne ktorý? Zaujímavý príbeh o tom, ako osamelosť a túžba po láske môžu v hraničnej situácii viesť k iracionálnemu zblíženiu a následnému schyzofrenickému jednaniu hlavnej hrdinky.

Prodloužený víkend (2013)

Štokholmský syndróm s Kristin Scott Thomas v Contre Toi ma bavil viac. Táto hollywoodska verzia bola na môj vkus dosť prvoplánová a málo uveriteľná. Ale zase, ktorá žena by nechcela, aby jej po rokoch zúfalstva do života vpadol citlivý antihrdina s romantickou dušou, ktorý ju príde zachrániť z letargie. Len vďaka obsadeniu tradičnej skvelej Kate a zaujímavému Joshovi sa film nezvrhol do južanskej telenovely.

Hon (2012)

"Hon" - nie na veľkonočné vajcia, ale jedného učiteľa materskej škôlky. Dych berúca dánska dráma, ktorá vás bude držať v napätí až do úplného konca. Skvelý herecký výkon Mads Mikkelsena, výborná réžia a strih. Napriek pokojnému priebehu, takmer absentujúcim scénam násilia, žiadnym prvoplánovým hollywoodskym zvratom a srdervúcej hudbe sa vám režisér takmer vôbec nedovolí nadýchnuť. A celý film rozmýšľate - je toto vôbec možné, prečo nikto nič neurobí?! Mám tam ísť ja a zakričať - "Haló, spamätajte sa, načisto vám preskočilo?!"

Po krk v extázi (2004)

Za mňa patrí tento počin Matthewa Vaughna do kategórie "oddychový thriller". Šťavu filmu dodávalo obsadenie typovo skvelého Daniela Craiga, vďaka ktorému film aj pri viac brutálnych scénach vyznieval ako dobrá čierna komédia. Dej bol dosť priehľadný a baviť ma začala viac až druhá polovica a prekvapivý záver. Film "poteší a neurazí", asi tak.