• Romantický

Garderobiér (2015) (TV film)

Geniálny Anthony Hopkins! Sledovať jeho herecké umenie je jednoducho nádhera. Zreje ako víno a každým filmom dáva viac a viac. A keď mu ešte kontrujú nemenej výnimoční herci ako Ian McKellen a Emily Watson, strhujúci filmový zážitok je na svete. Tento komorný snímok o starnúcom principálovi, jeho garderobiérovi a jeho životných múzach, dáva naplno vyniknúť všetkým zúčastneným.Je plný silných emocií. Eyre na pozadí veľkolepého Shakespeara odkrýva skutočné vzťahy medzi jednotlivými protagonistami a dáva nám nahliadnuť do ich osobných zranení a nesplnených snov. Výborná predloha, skvelé spracovanie!

Prezident (2014)

"Kto do Teba kameňom, Ty do neho chlebom". Táto ústredná biblická téma sa nesie celým filmom a nastoľuje kontroverzné otázky násilia, pomsty, odpustenia a tolerancie. Makhmalbafovi sa podarilo veľmi výstižne túto tému rozpracovať na pozadí fiktívneho príbehu diktátora. Príbeh rozohráva dve polohy. Krutú rolu autokrata, ktorú však divák nemá možnosť precítiť, nakoľko je len sprostredkovaná. A druhú rolu empatického starého otca, ktorú sledujeme od začiatku do konca a preto vzbudzuje silné sympatie k diktátorovi ako k človeku bez ohľadu na to, aká temná je jeho minulosť. To bol zrejme aj zámer režiséra, ktorý snaží poukázať na to, že každý z nás je vo svojej podstate len zraniteľný človek. Predosiela, že násilie a pomsta plodia len ďalšie utrpenie a vytvárajú tak začarovaný kruh, v ktorom je ľudstvo uväznené už od nepamäti. Možno je na čase tento kruh konečne prelomiť. Veľmi silný odkaz v dnešnej dobe rastúceho násilia a nepokoja.

Stockholm, Pennsylvania (2015)

Je ťažké si predstaviť, aké to musí byť prísť o malé dieťa a žiť dlhé roky v očakávaní, že to možno bol len zlý sen, z ktorého sa človek jedného rana jednoducho prebudí. Ustrnúť celý život v očakávaní a v ilúzii, však môže byť rovnako zničujúce. Práve o tom je aj Stockholm, Pensylvannia. Výborný herecký koncert Saoirse a Cynthie. Kým jedna sa snaží vymaniť zo šialenstva a ilúzie, druhá do neho upadá... Oceňujem zároveň celkovo kvalitný scenár.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Tento film bohužiaľ nezachránili ani Ben Kingsley a Michael Caine. Od začiatku dosť priehľadný dej, ktorý v podstate takmer ničím neprekvapil. Škoda, námet bol celkom výživný na spracovanie. Radím do kategórie "síce neprekvapí, ale v podstate neurazí".

Jako bych tam nebyla (2010)

Veľmi vierohodná výpoveď o násilí páchanom na ženách počas vojny na Balkáne, ktorá je emočne silná najmä vďaka presvedčivým hereckým výkonom a minimalistickému scenáru. V svetle tohto filmu nám naše každodenné problémy prídu malicherné a bezvýznamné a môžeme len ďakovať Bohu, že žijeme v mierových časoch...

Láska a zloba Larryho Kramera (2015)

Pravdou zostáva, že gay komunita to nemala nikdy, snáď len s výnimkou Antiky, a stále nemá ľahké. Skvelá sonda do najkrízovejšieho obdobia prepuknutia AIDS a neutíchajúcemu odhodlaniu Larryho Kramera, ktorý sa rozhodol bojovať za ľudské práva do posledného dychu. Zároveň pomáha rúcať mýty a predsudky. Rozširuje vnímanie pojmu homosexualita, ako komplexného pohľadu na človeka a nielen konzervatívneho oklieštenia na neviazaný pohlavný život osôb rovnakého pohlavia. Tento dokument určite stojí za zhliadnutie rovnako ako film "Klub poslednej nádeje".

Ze života loutek (1980) (TV film)

Bergmanove filmy odporúčam sledovať iba v stave absolútnej psychickej pohody, inak vás bizarnosť, rozpoltenosť, frustrácia a pod kožu sa vnárajúca clivota a osamelosť úplne pohltia... Ani tento film nie je výnimkou. Takže pevné nervy ;)

Lepší už to nebude (1997)

Absolutne d o k o n a l e! Text, obsadenie, prevedenie, skratka vsetko! Idealny mix humoru, sarkazmu, romantiky a sentimentu. Jack Nicholson, Helen aj Greg absolutne presvedcivi. Tento film mi vzdy vycari usmev na tvari a vieru, ze aj ti najvacsi mizantropi tuzia jednoducho po laske. Ak ste este nevideli, rozhodne musite! MŇAM!

Mustangové (1961)

Je to už veľmi dlho, čo som videla nejaký film s Marilyn a tento kúsok ma očaroval. Aj keď sa Marilyn niekomu môže zdať afektovaná a detsky naivná, práve v tom spočívalo jej obrovské osobné kúzlo. Zraniteľnosť a naivita dieťaťa, ktorá nútila druhých ochraňovať ju a zachraňovať a zároveň čistá a elektrizujúca zmyselnosť, ktorá pramenila práve z jej radosti zo života a prirodzenej krásy. Rovnako ako aj život Marilyn, je tento film plný smútku, hľadania ľudskej blízkosti a pochopenia. A to aj vo svete tvrdých cowboyov. Scéna s mustangami je symbolická a vystihuje celú podstatu a posolstvo filmu - neobmedzovať druhých kvôli vlastnému egu a ako hovorí Thakur, ponechať im osvietenú slobodu.

Čistič (2002)

Mne sa táto verzia dokonca páčila viac ako Burtonova s Johnym Deppom a Helenou Bonham Carter. Bola komernejšia, menej šialená. Zvrátenosť ako dôsledok ľudského odcudzenia a bolesti. Výborné spracovanie a skvelý Malcolm McDowell.