Temný rytíř (2008)

Óda na monumentálnost, akci, příběh i herectví Heatha Ledgera, o kterém už bylo napsáno stovky papírů. Ale i tak je to málo..protože co Joker na plátně předváděl, to nemá snad v novodobém filmovém průmyslu obdoby. Každá scéna ve které se objeví je famózní, to napětí, ta práce s hlasem, to charisma...mít k dispozici libovolných počet hvězdiček hned bych je vysílal do éteru. Samotná postava Batmana je zkrátka v opozici, což ale ničemu nevadí. Nicméně Dark Knight nestojí jen na Jokerovi. Automobilové honičky jsou zvládnuté skvěle, přeměna Harveyho Denta je ztvárněná také s grácií. A i díky tomuhle všemu značím tento snímek jako to nejlepší z Batmanovského universa a podobně jako u mých jiných srdcovek, se k němu vždy vrátím rád.

Jurský park (1993)

Jsem členem mladší generace, takže se pořádně nedokážu vcítit do kůže diváků, kteří v devadesátkách navštívili kino a s otevřenou pusou zírali, co to a jak to všechno Steven Spielberg dokázal. Ale i tak je pro mě Jurský park ohromnou osobní záležitostí, ke které se stále vracím a nikdy mě neomrzí. Tupý příběh? Houby... Jurský Park je kolosální představení velkolepého dinosauřího světa s morálním poselstvím, že člověk do přírody sahat zkrátka nemá. Na druhou stranu více než morální záležitost je to oda na vrcholovou filmařinu. Zkrátka dílo, který ani čtvrt století po premiéře neztratilo nic ze svého kouzla a výjimečnosti. Dílo, které si já pouštím minimálně dvakrát do roka a vždy mi plesá srdíčko. Spolu s Pánem Prstenů srdcovka největšího kalibru.

Resident Evil: Apokalypsa (2004)

Důstojné pokračování prvního dílu. Pro Alice mám prostě slabost. K ní se navíc přidala Jill Valentine, která je možná ještě o trošku víc sexy. Film mě samozřejmě neseděl jen kvůli ženskému obsazení. Skvělou roli zahráli i muži, já osobně velmi kvitoval obsazení Mika Eppse a Odeda Fehra, kteří přinesli velké zpestření. I druhý Resident Evil má ve svém repertoáru plno zajímavých scén, za mnohé bych jmenoval seanci v kostele a nebo bojování s projektem Nemesis. Na úplný piedestal slávy to není, je zde i pár zbytečných scén (Jill Valentine na policejní stanci), ale to rozhodně nemění pozitivní dojem z Apocalypsy.

Resident Evil: Afterlife (2010)

AFTERLIFEm začíný sešup celé série dolů. Pro mě obrovské zklamání a to jsem ještě netušil, jaký non-sense bude Retribution. Ale zpět ke čtvrtému dílu. Že to bude průser, jsem si uvědomil už v úvodní sekvenci, kdy klony Alice zaútočili na ústřednu Umbrely v Tokiu. Nezáživná vyvražďovačka, absolutně bez nápadu..kdyby takovýmhle tempem pokračoval celý film, pohrával bych si i s odpadem. Naštěstí Alice ukázala svoje charisma a čím dál víc snímek postupoval, tím více si získaval moje sympatie, alespon v rámci možností teda. Nové postavy byly ucházející. V mý očích Afterlife v půlce filmu opět utrpil, nesmyslnou vyvražďovačkou, na kterou se ani moc nešlo dívat. Ano chápu, že je tento film na motivy hry, ale jakto, že to to v předchozích dílech šlo a tady je to jako pěst na oko? O závěrečné scéně ani nemluvim..achjo

Resident Evil: Odveta (2012)

Proč ne odpad?...protože Mila Jovovich. Pro tuhle ženu mám já prostě slabost. Sekne jí to, je drsná, sexy.. prostě bomba. Co se týče anabáze s blonďatou Alice, to budu dělat jako, že se to nestalo. No takový přístup bych mohl vlastně zaujmout k celému filmu. S touhle sérii to šlo do kopru. Afterlife jsem ještě zuby nehty zkousnul, nicméně Retribution bylo ještě daleko horší. Dokud byla Alice ve funkci vypravěče tak ok (takže nějákých prvních 10 minut), jenž pak začal mišmaš. Nesmysl vedle nesmyslu. Rejža chtěl dostat do dílu, co nejvíc postav z předešlých dílů, což mu nemám za zlé, nicméně to prostě nefungovalo. Dějové nesmysly, co to jako má znamenat ta Umbrella? Co to je za klauni ten Albert Werski? Proč Mila nastavuje krk pro to, aby zachránila figurínu, co jí říká "mami"? Rescue tým se jmenuje Rescue, ne proto že má někoho zachraňovat, ale proto, že on je zachraňován..a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Opravdu se bojím, co nám tvůrci naservírují v Poslední Kapitole.

Desierto (2015)

Film pro voliče Donalda Trumpa, posluchače Olivie Žižkové a Ortelu a v neposlední řádě milovníky, kteří hltají Konvičkovy projevy. Až tedy na poslední minutky a závěrečné rozuzlení, které se jim asi moc nelíbí. Mě film bohužel moc neoslnil... Postavy totálně nezajímavé, herci nevýrazní, samozřejmě až na Negana, který má hrání záporáků opravdu v krvi, ale zbytek byl takový nemastný neslaný. Zápletka byla od začátku jasná, film si ani na nic jiného nehraje, takže v tomhle asi nemohu nic vyčítat... Ale jak jsem poznamenal, film mě opravdu nudil, ničím si mě nezískal, ba naopak ztratil. Sniper odstřeloval Mexikánce s formou, za jakou by se nemusel stydět ani Simo Hayha a o hodinu později netrefí ani vrata od stodoly. Dialogy nulové..oh wait, mluvilo se tam vůbec?

X-Men: Apokalypsa (2016)

X-Meni dávají fanouškům plno zážitků, ale ruku v ruce s tím i plno otázek. Dost často je problém s dějovými nesrovnalostmi, zmateným časovým zasazením a když se k tomu ještě přidá cestování v čase v "Budoucí Minulosti" a měnící se historie, vznikne z toho solidní mišmaš. Je to obrovská škoda, jelikož kdyby se už od prvního filmového díla vědělo, jakým směrem se to bude ubírat, mohla to být skutečně velká věc. Nicméně toto je spílání na sérii jako celek, pojďme se zaměřit spíše na samotný díl Apocalypse. Dlouho jsem přemýšlel jestli ohodnotit třemi nebo čtyřmi hvězdami. Apocalypsa má plno parádních postav, za všechny bych zmínil QuickSilvera nebo NightCrawlera, kteří posbírali tolik sympatiích, že bych si je dokázal představit i ve více dílech. Jsou vtipní, svěží, zábavní a především oplývají schopnostmi, které opravdu stojí za to. Velice potěšen jsem byl i punkerkou Storm. Nicméně to co měli"vedlejší" postavy, to bohužel neměl hlavní antagonista. Apocalypse byl nudný, nezáživný, nezajímavý. Pokud to měla být postava, která tento díl táhne, tak to bohužel nevyšlo. Zápletka je tuctová, obyčejná. Krokem vedle bylo i zasazení Wolverina, jehož scénka byla opravdu zbytečná. Až mě připadalo, že byla vložena jen kvůli tomu, aby si Hugh Jackman udělal další čárku ve sloupečku X-man filmů. A i když klasicky kvalitní práci opět předvádí svatý kvartet Hank, Professor, Magneto a Mystique...na 4 hvězdy to u mě jen těsně nedosáhlo. Právě kvůli zmrvenému ději aka Apocalypse dělá Apokalypsu.

Resident Evil (2002)

První tři díly Residenta Evila jsem viděl ještě jako malý hoch, ale kromě pár kultovních scének mi z nich v hlavě moc nezbylo. Tudíž jsem si řekl, že si v nejbližší době dám maraton a zkouknu všechny, i ty co jsem viděl,l i ty co jsem neviděl. Měl jsem trošku obavy, jaký pocit budu mít z 14 let starého sci-fi, jelikož podobně starý první díl X-Manů mě při zpětném zhlédnutí zklamal. Naštěstí prvotina Residenta Evil je výborná. Atmosféra je po letech stále stejně hutná a Mila Jovovich nadpozemsky sexy..co víc si přát, že? Převod z videohry se zde povedl na výbornou. Uwe Boll by se mohl učit. Co mě přijde skvěle zvládnuté jsou modely zombie... U zombie snímků to občas bývá problém, že vám styl nemrtvých zkrátka nesedí, naštěstí není to případ Residenta Evila. Co bych vytknul, tak je to způsob jakým se divák dozvídá o tom, kdo mohl za vypuštění T-Virusu a za jakým důvodem se tak stalo. Přijde mi to velice zmatečné a ani další díly mě v orientaci moc nepomohli.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

To je ono! Konečně mi X-meni dali to, co jsem od nich očekával každým dílem. Symbióza mezi budoucností a minulostí fungovala bravurně, rovnice čím více postav tím lépe pracovala taky na výbornou, takže film jako celek fungoval dosti dobře. První část filmu jsem byl sice solidně zmaten, když jsem nevěděl, kde se nacházíme, že Magneto má schopnosti, Xavier žije a na druhou stranu žáci z "Posledního vzdoru" jsou už dospělí a plně vyvinutí X-meni. V minulosti jsem měl taký problémy, ale tam se to rychle uvedlo na pravou míru,bohužel co se týče budoucnosti, tam se to dovysvětlit nepodařilo. A tak na scénu v závěrečném rozzuzlení příšel efekt cestování časem aka VšeVymazáno. Samozřejmě v HollyWood stylu, kde jsou všichni štastní a žijí. Nicméně aura "BudoucíMinulosti" funguje tak dobře, že jsem ochotný, tyto dějové zvlášnosti přehlídnout a s odřeným uši přeci jen vyslat pět hvězdiček.

Vlak do Pusanu (2016)

S korejskými filmy jsem do včerejška neměl tu čest, a tak byl spoj do Busanu mojí asijskou premiérou. Asi jsem si nevybral správně, protože co jsem se tak pročítal komentáři, tak tohle není tak úplně klasický korejský film či horor. Nicméně zombie snímky mám jakožto každý milovník TheWalkingDead rád a i v tomhle případu jsem byl víceméně spokojen. Slušná akce, zombie byli zvládnuté taky dobře. Bohužel jsem si nedokázal vypracovat vztah k jakékoliv postavě, a tak mě jejich odchod nikdy emočně nezasáhl. Velkým negativem je pro mě i zmatenost scénaře, kdy se někteří nakažení proměnují tařka okamžitě a někteří, zase na druhou stranu, jsou schopni s vámi vést "duchaplnou" konverzaci, zatímco se mu víčka zalívají bílou barvou. Vytknul bych i lidského zlouna, který mě pil krev takovým způsobem, že jsem vážně uvažoval, že budu jeho sekvence přetáčet