Tisícročná včela (1983)

Film do kterého se mi dlouho moc nechtělo, ale nakonec jsem byl opravdu překvapen jak je skvělý. Sága rodiny napříč časem, skvěle natočená, ale hlavně skvěle obsazena. A hudba od Hapky, která si zaslouží být označována hudbou velkofilmu. Opravdu jeden z klenotů Slovenské kinematografie.

Krotitelé duchů (2016)

Naprostý průměr, CGI blockbuster na dlouhé nedělní odpoledne. Co z něj dělá specialitku je to, že to jsou Ghostbusters! Mé zděšení a dislike křeč u traileru opadlo a přijal jsem to tak jak to je. Víceméně "remake" staré 80s klasiky, obsazený ženskými herečkami a plný dnešních efektů. Ghostbusters jsou bohužel nezremakeovatelný film, stejně jako spousty jiných legend, ale moderní kult remaků, restartů a refreshů je nezastavitelný.

Doktor Strange (2016)

Po dlouhé době jsem se vydal do kina na 3-D! a zklamaný jsem nebyl, vizuálně měli magické reality a ohýbání časoprostoru co nabídnout. Příběhově to taky nebyla hrůza, vcelku jsem byl i rád, že je tu zase něco trochu nového. Ale celkově nejde o nic co by rezonovalo v celém Marvel universu, další blockbuster v řadě.

Prázdniny pana Beana (2007)

Pět hvěd tady nemám náhodou. Je to asi věc kultovnosti, takové nostalgické vnitřní pohody a nálady. Tenhle film na mě má odjakživa hrozně pozitivní vliv a přijde mi chvílemi naprosto geniální. Je to taková subjektivní zaujatost, ale vždycky mi přišel tenhle film hrozně underrated. Ale je to asi jednoduše tím jaké na něj mám vzpomínky, na tu dobu a na některé scénky. Ano s nadhledem uznávám, že to zdaleka nemá na původního originál Beana a jeho vtipy. Ale jinak to miluju!

Zmenšování (2017)

Abych byl spokojen s konceptem, asi by muselo jít o třeskutou komedii, kde by se vymyslel i ten nejšílenější detail a lifehack života zmenšených. Opravdu mi přijde, že koncept zmenšování je nevyužitý a v jedné části odsunutý pryč. Stejně tak mi nesedělo vyznění, ano chápu asi z části myšlenky filmu. Ale přišel mi dost nevyrovnaný. Ekologické zamyšlení, střihnuto romantikou, v jádru koncept zmenšování lidí a zhodnocení jejich majetku, do toho ukázka že pod povrchem to má i stinné stránky? To všechno mi jako pelmel vře v hlavě a nemám tušení jak to vůbec hodnotit. Ale jako celek mě to tedy moc nechytilo, chtěl bych vypointovanější příběh, nebo ustálenější myšlenku, rozvedený koncept zmenšování (to je dle traileru a propagace filmu naprosto vůdčí téma filmu) a možná bych více promyslel i postavu vietnamky. Její postava se maličko měnila, ale hlavně mi velkou část příběhu hodně lezla na nervy.

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Já nevim, asi je to tak trapný a debilní, až jsem se bavil. Možná i více než průměrně, protože si některé scény pamatuji více než ty z jedničky.

Já, mé druhé já a Irena (2000)

Naprostý průměr, ale neházel bych to zase do odpadků. Jim ve své klasické roli, gumové postavičky z animáku, tentokráte rovnou za dvě osobnosti. Je to kategorie debilních komedií, navíc některé vtipy vážně už za vtipnou hranicí. Naštěstí to zachraňují občasné vcelku fajn hlášky a scény (kráva) a taky geniální černá trojčata, ti jsou za mě asi nejlepší v celém filmu.

Na pokraji slávy (2000)

4, nebo 5? Jsem unesen, ale zase... předvídatelnej happy end. No a je to špatně? Já myslim, že ne. Je to šílený a zábavný, je to o hudbě a o lásce a podle mě to funguje. Vztahy a vztahy, ty pohledy a nakonec ta skvělá scéna v letadle. Jeden z filmů na které si budu pamatovat, sympatické obsazení i samotné postavy a samozřejmě to hlavní, tedy hudba. Zákulisí turné jedné kapely, které je mimo jiné i "škola života" pro patnáctiletýho kluka. Odpočinková parádička sedmdesátkových USA, nejde než se jen dívat a poslouchat.

Thor: Ragnarok (2017)

Vítáme vás u nového sitcomu, Strážci galaxie 2 a půl : Thor Ragnarok. Omluvte tentokráte strážce, koupili jsme licenci jen na jeden populární hit a tak je u intro battlu a outro battlu. Scénáristé asi nestíhali deadline, tak to vymysleli na poslední chvíli. Přidáte známé postavy z populárního universa, zamícháte je s novými normálnějšími postavami (valkýra, zlá čarodějnice Helča) a retardovanými postavami (Jeff Goldblum se svou sekretářkou, kamenný revolucionář s hmyzím parťákem) a k tomu takový jednodušší příběh, bláznivou pestrobarevnou skládku, tuny CGI. A to nejdůležitější, humor. Připravte se na velmi vtipnou podívanou, vlastně celé je to jeden vtip a hláška vedle druhého. Nicméně občas to jde, ale třeba vtip na to že někdo spadne, těch je tu tolik že to ani nepočítáte, což časem leze na nervy. Abych ale nebyl jen sarkasticky kritický, vyzdvihnu parádní soundtrack ve stylu TRONa. To ale nemůže zachránit zbytek. Vlastně se jen objevili Thor a Loki, pak se objevilo desetisekundové cameo Doctora Strange (asi nejzbytečnější cameo všech dob) a pak blik, smrt Odina a znovuzrodila se ségra. Máme záporáka na film a teď stačí oklikou trochu navariovat tradiční šablony. Takže takový prototyp popcornovky, který dostane do kin leckoho, na takové to whatever odreagování fajn. Jinak dost hrůza.

Kill Bill 2 (2004)

Volume 2, Kill Bill pokračuje a rozkrýváme další střípky osudu nevěsty. Dvojka je tak nějak jiná a dle mého lepší. Dominantou jedničky byl Showdown at the House of the Blue Leaves s rozsáhlou partou neúnavných šílenců Crazy 88. Tady se dostáváme hlouběji .. (kinda SPOILER ALERT) .. zjišťujeme jak je to s Billem, dočkáme se malého soukromého pohřbu následovaného zmrtvýchvstáním, objevíme starodávného mistra, Na zaplivaný poušti se v karavanu odehraje hned několik šílených událostí a vražd a nakonec se dozvídáme jak funguje úder po kterém vám exploduje srdce. Kill Bill je ale funkční jedině jako celek, proto vždy volím okamžitou návaznost, protože je to jednoduše celé jeden obrovský film. Co k tomu dodat jiného, než jen že jde o ikonu, jako téměř u každé Tarantinovy práce. Už jen zvolený soundtrack, nebo skvěle vykonstruované titulkové sekvence jsou něco na co se čas od času musím podívat.