• Rodinný
  • Krátkometrážní

Chlapec a pelikán (1977)

"Chlapec a pelikán" je vůbec jedním z prvních mých filmů ve videotéce, byl nahrán roku 1994 a na videokazetě je číslo 2. Od té doby je jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Film zpracovává jednoduchý příběh Colina Thieleho, známého australského spisovatele pro mládež, který líčí podivuhodné přátelství desetiletého chlapce, který se ujme tří osiřelých pelikánů, jimž pytláci zastřelí matku. Za pomoci domorodého mladíka, který odmítá opustit území na jihu Austrálie, kde kdysi žil jeho kmen, vypiplá mláďata z nichž se stanou krásní ptáci. ale jsou to živí tvorové a ti potřebují svobodu...to uzná i Mike a pustí pelikány na svobodu. jeden z nich, pan Percival, se ale k chlapci vrátí.... Film působí na diváky všemi svými složkami. Obrazovou, zvukovou i dějovou, je to neotřelý příběh o němž do poslední chvíle nevíte, jak dopadne... Vynikající dílo o hledání místa ve společnosti, přátelství a základních hodnotách, které dělají člověka lidskou bytostí. Jednoznačně pět hvězdiček.

Måske ku' vi (1977)

MASKE KU VI - Druhý film slavného dánského režiséra Lasse Nielsena, jehož kultovní "Du er ikke alene" (You are not alone) už se pomalu dostává i do povědomí českých diváků--- Maske ku vi je opět příběhem teenagers - tentokráte chlapce a dívky, kteří se náhodou přichomýtnou k bankovní loupeži a jsou vzati jako rukojmí do pusté chaty v lesích. Je to napínavý příběh s zdařilým zobrazením vznikajícíc citů obou mladých patnáctiletých hlavních představitelů i jejich zhodnocení připravenosti vyrovnat se s mezními životními situacemi do nichž se dostali. Konec pak nechává otevřené pole pro učinění našeho vlastního diváckého závěru... Velice zdařilé dílko, proto pět hvězdiček.

Oheň ve dřevě (1977) (TV film)

Eduard Šim je ruský spisovatel, který ve svých povídkách zobrazuje příběhy dospívajících chlapců, kteří jsou sví a proto často bojují s nepochopením světa dospělých - věří v čisté ideály a nechápou přetvářku a nespravedlnost. Takový je i Jura v tomto příběhu, Otce má kdovíkde a matka jeho duši naprosto nechápe, teta a později starý truhlář Jakub jsou mu mnohem bližší. Film, který přinutí k zamyšlení nad vztahy v rodině i nad hodnotami, které ovlivňují naše životy. Dobře zahraný film a rád mu dám plné ohodnocení.

Bakerův jestřáb (1976)

Film, který jsem marně po tři léta sháněl, až se letos na podzim 2017 objevil na Youtube. Příběh čtrnáctiletého chlapce Billyho Bakera, syna šerifa (hraje ho Lee H. Montgomery), který se spřátelí se starým mužem, který žije v horách, kde se stará o různá poraněná či ztracená zvířata. Časem pomůže chlapci vycvičit mladého jestřába, který je Billyho věrným průvodcem a jednou mu dokonce pomůže při pranici se dvěma staršími výrostky. Děj je zasazen do krásné přírody severního Utahu do Uinty National Forestu a odehrává se v roce stého výročí vzniku USA, tedy 1876. Velice pěkný film, který nezklamal mé očekávání a rád se na něj zase znovu podívám, a tak dávám pět hvězdiček.

Boty dolů (1976) (TV film)

Tohle byl jeden z mých vůbec prvních digitálních filmů, který jsem měl nahrán dřív než jsem měl internet od kamaráda z Moravy - Velice svižný prázdninový příběh šesti kamarádů, věku let dvanácti, kteří se poprvé vydávají sami tábořit do přírody. Jejich rodiče se obávají, jak to tam jejich synové povedou a tak podplatí místní obyvatele, aby toho kterého chlapce sledovali. Kluci se seznámi s synem převozníka Sankem a bratry Petrem a Pavlem a v druhé půli filmu se rozdělí na dvě party, jedna má sídlo na pevnině a druhá na ostrově, jak rozhodl los a následuje velká hra. Příběh se mi hned při prvním shlédnutí velice zalíbil a viděl jsem ho od té doby několikrát. Škoda, že je jen v maďarském originále, ale děj je i tak dobře pochopitelný. Výše nejsou chlapci jako herci uvedeni, takže je hrají: Szyniak (Zsolt Pápai), Bádogos (Laszo Király), Palánk (Zoltán Fenyvessy), Cseppcsányi ( Mihály Bilki), Tuka (György Krajcsár), Kece (Péter Müller), Sankó (Tamás Barna), Péter (János Kálmán), Pál (Károly Metlágel). Velice je humorná i jedna linie i ta, že jeden z chlaců je "tuzexový" synek a podle toho ho rodiče na táboření vybavili. Vynikající příběh svého žánru a jednoznačně 5 hvězdiček.

Elvis! Elvis! (1976)

Vynikající švédský film, který ukazuje že i sedmiletý chlapec (skvěle ztvárněný Lelem Doraziem) dokáže hluboce přemýšlet a vidí svět čistě a jasně a chování dospělých je mu často zcela nepochopitelné. To ovšem často nechápem ani my dospělí, tak jak se v tom má vyznat nevinné dítě? Je to neotřelý námět a vynikající zpracování a jsem moc rád, že po tolika letech od natočení, jsem měl možnost ho vidět a navíc i s českými titulky. Elvis by si určitě zasloužil více chápající matku, která by se chovala jinak, než ta jeho. Ještě že mohl utíkat ke svému dědovi, který měl pro chlapce více pochopení, než se mu ho dostávalo doma. Film má mnoho kvalit a tak mu dávám jednoznačně 5 hvězdiček a zároveň ho řadím do své TOP 50.

Prázdniny u starej mamy (1976) (TV film)

Velice zdařilý prázdninový příběh, který mne zaujal především upřímným kamarádstvím dvou hlavních hrdinů Bratislavčana Paĺka a Števa z vesnice na LIptově, scéna s dýkami na počátku filmu jakoby toto přátelství předznamenala a ukázala jeho opravdovost, která se táhne celým filmem. Vzájemné klukovské boje s Vickem a jeho kumpánem nakonec končí smířením, jelikož i oni nakonec pochopili, jak dobré kamarády tím získají, což se často nestává. Docela mne odrovnala závěrečná scéna, kdy Paľo musel přísahat, že přijede na vánoční prázdniny a na celé další letní prázdniny a pak jednou napořád... Slíbil to a já, a určitě i mnozí další diváci tohoto příběhu uvěřili, že to tak opravdu bude. Tato poslední scéna rozhodla že jsem filmu dal 5 hvězdiček, i když chyby by se také našly, ale jak říkám, skvělé kamarádství mne nakonec přesvědčilo. Určitě se znovu na příběh rád podívám....

Samyj krasivyj koň (1976)

Film o lásce třináctiletého chlapce Igora ke koním. Díky učiteli se Igor dostane do stájí jízdárny a zamiluje se do koní. Zpočátku se mu nic nedaří, ale silná vůle a hlavně cit pro koně a jejich duši mu nakonec pomůžou stát se dobrým jezdcem a nakonec získá i koně milovaného učitele, který kvůli zranění se již nemlže věnovat špičkovému jezdectví. Hezký příběh o vytrvalosti a silné vůli, kterému i z sympatické herecké výkony dávám 4 hvězdičky.

Boy Who Talked to Badgers, The (1975)

Film o přátelství chlapce a jezevce... Mladý Benjamin se rád toulá prérií a přátelí se se spoustou zvířat, mezi nimiž je i americký jezevec. jednoho dne v radosti nad proháněním ryby se zapomene a vběhne do proudu velké řeky, která ho odnese několik mil od domova a Benji se poraní na noze. Nalezne úkryt ve skalách, kde ho najde jeho jezevec a i díky němu dokáže Ben přežít několik dní sám, než ho nalezne jeho starší bratr John. V závěru je tu zbytečná smrt jezevce, kterého zastřelí fanatický dobrodruh, obraz Američana, který pálí po všem, co se hýbá, to podle mne do jinak celkem příjemného dětského filmu nepatřilo a nic to neomlouvá.. Proto jen 60%.

La' os være (1975)

Výlet do letního tábora bude tento rok zrušen.Děti v dánském dětském domově to nechtějí přijmout. Rychle se shodují na plánu uskutečnit prázdninový výlet. V pronajatém člunu se 15 dětí a dospívajících s kempovým vybavením dopraví na jeden z neobydlených ostrovů v Dánsku.Začíná dobrodružství bez dospělých. Ráj je v Baltském moři. V noci je ale loď přílivem odplavena do moře.Chlapci a dívky uvíznou na ostrově.  Přežití v divočině je napřed hravou zábavou. Ještě je tu prostor pro první vyznání- dívky a chlapci, ale i chlapci s chlapci se sblíží. Prvotní idylou ale otřásla první tragická nehoda.  Po několika dnech se konflikty zhoršují. Skupina se rozpadá. Čtyři z velkých kluků utvoří svoji vlastní tlupu. Od těch zprvu dobrých kamarádů se stávají obludní bojovníci, kterým náhle zmizí veškerý morální úsudek. Děti směřují k katastrofě ... Tolik stručný obsah filmu, který v mnohém evokuje "Pána much" od Williama Goldinga. Filmová klasika světoznámého dánského tvůrce Lasse Nielsena, jehož filmy patří k mým absolutně nejoblíbenějším vůbec (Du er ikke alene, Maske ku vi, Dragen)Film je velice působivým dílem, ale pro mne až s příliš krutými momenty a tak mu dávám 80%.