• Rodinný
  • Krátkometrážní

Velký závod (2012)

Film jsem dlouho a urputně hledal, ale nikde nebyl k dispozici, až před týdnem se mi ho po 14-ti hodinách podařilo stáhnout, dokonce v HD. Jsem členem České společnosti ornitologické, a proto jsem byl velmi zvědav na toto dílo. A nebyl jsem věru zklamán. Mnoho okamžiků tohoto filmu však pochopí jen ten, kdo měl co do činění s ornitology a prací v terénu. Postavy jsou vesměs vykresleny velice lidsky a můžeme je chápat či nikoli, ale zůstane v nás dojem, že příběh je opravdu uvěřitelný. Příroda Dánska je mi také blízká z dvou posledních návštěv této zajímavé a přátelské země, kde děti hrají opravdu rovnocenné partnery dospělým,kteří je, na rozdíl od mnoha našich rodičů, berou vesměs velmi vážně a zabývají se s opravdovostí jejich problémy, touhami a přáními, což dokazuje i závěr filmu, který je jak úsměvný, tak i celkem nečekaný. Jako obdivovatele chlapeckého přáteství mne nejvíce nadchl fakt sblížení obou hlavních rivalů - vždyť jim vždy šlo vždy o společnou lásku k ptačímu světu, tak proč být jen soupeři, když mohou být i kamarádi... Dobrý film pro děti i dospělé a jednoznačně dávám 5 hvězdiček.

Viktor a tajemství krokodýlího domu (2012)

Skvělý film nejen pro děti, napínavý od počátku až do konce, se vším, co k tomu patří. Nic není nereálné, vše má logiku a opodstatnění. Dlouho jsem se tak dobře nebavil, přiřadil bych dílko k filmům typu "Andělé z podkroví" a jim podobným. Dobře vybraný starý dům velice dobře doplňuje tu správnou atmosféru příběhu. Viktor (Kristo Ferkič), hlavní hrdina příběhu plní svoji roli přesvědčivě a i ostatní herci nejsou špatní, zajímavostí je, že jeho sestry ve filmu jsou i jeho sestry ve skutečnosti. Rád se k filmu zase někdy vrátím a dávám mu 5 hvězdiček.

Drengen der ikke kunne svømme (2011)

Příběh náhodného setkání dvou dospívajících chlapců,z nichž jeden marně zkouší poznat svoji matku, která ho hned po narození dala k adopci, protože byl důsledkem "úletu". Druhý chlapec už je bez rodičů a žije u jednoho muže v podnájmu Je to setkání, které nezměnilo nic a přesto zanechalo stopu a a vzpomínku, ale život jde dál... Příjemný krátkometrážní film, který navodí dobrou pohodu. 4 hvězdičky.

Justin Bieber: Never Say Never (2011)

Naprosto nechápu neobjektivitu těch, kteří mohou tomuto filmu dát "odpad". Do shlédnutí tohoto filmu jsem pořádně ani nevěděl, kdo Justin Bieber je, takže jsem mohl dosti objektivně posoudit jeho vypovídací hodnotu. A můžu říci - bylo to před rokem a půl, že mne jednoznačně zaujal po všech stránkách - zajímavě podaný příběh, který drží pozornost diváka od počátku až do konce, sympatické záběry, upřímná snaha podat v kostce život chlapce, který tvrdou prací dokázal, to co málokdo před ním, který se nemá za co stydět (alespoň do doby vzniku tohoto dokumentárního filmu), to vše provázeno příjemnou hudbou a upřímnou snahou zpěváka ukázat ho ze všech stránek jeho osobnosti. Film jsem si druhý den musel pustit znovu, abych ho mohl v klidu vychutnat, bez napětí a očekávání "jak to dopadne"...A za pár dní jsem si koupil první album zpěváka a stal se jedním z jeho fanoušků - a to mi bylo tehdy 46 let a poslouchám hlavně klasickou hudbu renesance, baroka a klasicismu! O to více si myslím, že film je velice dobrý a dobře střižený a s klidným svědomím mu mohu dát plný počet hvězdiček. A to ne jako nový fanoušek Justina Biebra, ale jako divák, který ho viděl v tomto filmu poprvé a jehož zaujal svoji houževnatostí i přístupem k lidem, které má rád.

Knoflíky patří vítězům (2011)

Velice dobrá adaptace románu, respektive připomíná mi v mnohém první verzi z roku 1936, která je sice nedostižitelná a podle mne nejfrancouzštější a rozhodně končí normálněji a rozhodně optimističtěji než verze z let 1962 a 1994, které se v podstatě odchylují velice svým koncem od původního románu. Velice sympatické výkony herců a výborná konfrontace obou učitelů, která končí smírem, zrovna jako v verzi z roku 1936. Je to zkrátka francouzská národní knížka, která si takovéto dobré zpracování zaslouží. Dávám pět hvězdiček a rád se ještě několikrát na film podívám.

Koupili jsme ZOO (2011)

Skvělá komedie i drama zároveň, romantika i realita a hlavně dobré herecké výkony. Originální námět, krásně rozvedený. Film jsem objevil díky Colinu Fordovi (Útěk na Aljašku), který byl v tomto filmu výborný, výborný malíř a citlivý kluk, který se postupně našel a vše pochopil - nesl v sobě odkaz lásky své matky, proto mi byl tolik sympatický, zrovna jako jeho otec a sestra i celý kolektiv lidí, kteří žili pro svoji zoo. Dlouho mě film takovéhoto zaměření tolik nepotěšil a v dnešní, nepochopitelně divné době ukázal, že jsou tady jiné hodnoty, na které spousta lidí zapomnělo. Příroda a její tvorové, žádné chladné a betonovo-kamenné město, které utváří lidi ke svému smutnému obrazu. Plné bodové ohodnocení a dobrý pocit naděje, který si dlouho ponesu.

Můj táta je Baryšnikov (2011)

Jelikož mám rád klasickou hudbu i ruský balet, byl jsem zvědav na tento film. A nebyl jsem věru zklamán. Hlavní hrdina, asi čtrnáctiletý Boris Fiškin v podání Dmitrije Vyskuběnka byl opravdu vynikající. Svým nadšením nás vtahuje do děje, že je jeho postava zcela uvěřitelná. Radost z tance přenáší k divákovi a jeho nadšení je až nakažlivé. Z každého jeho pohybu tancem pěkně formované postavy vyzařuje upřímná radost. Za film bych bych dal nejvýš 4 hvězdičky, ale pro výkon Dmitrije Vyskuběnka jsem nakonec dal plný počet.

Noordzee, Texas (2011)

Film jsem viděl před třemi lety poprvé a velmi se mi líbil. Tehdy jsem ho neokomentoval a až dnes, když jsem si přečetl některé komentáře, jež mne ke kritice filmu vyprovokovaly. Film je bezesporu velmi zdařilým dílkem - nepostrádá cit, pochopení a jemné předivo děje mezi jednotlivými hrdiny.Příliš bych se neoháněl zprofanovanou homosexualitou, protože o ní to podle mne vůbec není, ale o přátelství v nejintenzívněji prožívaném věku chlapce. Ústřední dvojice hraje výborně, zcela přirozeně a jejich přátelství je podáno realisticky, takže jsem při prvním shlédnutí měl doopravdy strach, že to špatně skončí, což se nepotvrdilo a tak to bylo jedině dobře.Dávám 80%

Pelikán Nicostratos (2011)

Velice hezký příběh z jednoho řeckého ostrova, příběh sympatického citlivého dospívajícího chlapce Yannise, který neváhá za malé pelikání mládě obětovat zlatý křestní křížek, který měl po mamince, jen aby ho zachránil. Film je natočen ve svěžím tempu v příjemném a vlídném prostředí s dobrými hereckými výkony. V ty lze bezpochyby započíst i výkon pelikána Nicostrata i rozpustilé bílé kozy. Film má v sobě i hodně poetiky a mne velice upoutal Zvláště závěr je hodně emotivní a radostný. Takže dávám všech pět hvězdiček.

Počátek Země Nezemě (2011) (TV film)

Film se ke mně dostal náhodou na You tube a protože jsem veliký obdivovatel díla Jamese Barrieho a jeho Petra Pana, byl jsem na film velice zvědav. A byl jsem velice příjemně překvapen. Hlavní představitel Charlie Rowe byl velice dobře vybrán, jeho výkon mne nadchl a počátek Země.nezemě též. Úžasná výprava filmu umocnila magické kouzlo příběhu, který jsem doslova hltal, i když byl ve francouzské mutaci, vůbec mi to nevadilo, byl srozumitelný až dost i tak. Je úžasné, jak jediná kniha dokáže upoutat tolik filmařů ke zpracování, jako právě příběh Petra Pana, který je tajným snem mnoha z nás, kteří by chtěli zůstat navždy chlapci, protože odmítají špínu a pokrytectví dospělosti. A tento příběh, který líčí, jak to bylo "před" je vynikajícím dílem, které všem příznivcům příběhů o Petru Panovi mohu vřele doporučit. Jednoznačně 5 hvězdiček.