• Pohádka

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Jestliže Smoljak se Svěrákem vyčítali po premiéře režiséru Lipskému, že jim film zkazil, tak po letech snad už tak přísní nejsou. I když chápu, že jejich humor trochu směřoval jinam a jisté napětí v rozdílných přístupech ke komedii mezi nimi a klasikem Lipským je na filmu cítit, třeba i v některém hereckém obsazení. Nicméně vznikla povedená česká komedie francouzského typu, na kterou se dá dívat stále dokola. A to jistě i zásluhou úsměvu a očí Marty Vančurové, a vlastně i úsměvu a očí předválečné hvězdy Věry Ferbasové.

Zločiny Velké Prahy - Doktor Herzog (2021) (epizoda)

Pachatelé bohužel trochu průhlední, už i vzhledem k obsazení J.Dolanského. Ale hlavně J. Plesl herecky drží seriál na příjemné úrovni.

Zločiny Velké Prahy - Lepší život (2021) (epizoda)

Příběh není špatný, ale dlouho si ho člověk pamatovat nebude. Herci jsou dobří a zejména J.Pleslovi se role daří. jedno Je zvláštní, zatímco v Četnických humoreskách soukromé příběhy četníku seriálu pomáhaly, tady jejich soukromé trable (ať Plesla, či Langmajera) jako kdyby spíš odváděly pozornost od samotného příběhu. Čím to je, nevím. Snad jen zamilovanost mladého Nováčka má zatím své kouzlo

Zločiny Velké Prahy - Zmizelá (2021) (epizoda)

Zápletka vcelku průhledná, a navíc nedovyprávěno, jestli vrchnímu komisaři nenastaly problémy, když stopa do bohaté rodiny byla falešná. Ale herecky slušně zahráno, a pravda potěší, že i v menších rolích jsou dobří herci (Novotný, Chramostová, Boková, Kozub i primátor Baxa aj.). a také potěšilo využití krásné budovy vodárny v Podolí (jestli se nepletu).

Zločiny Velké Prahy - Pekelný stroj (2021) (epizoda)

Vcelku mi to přišlo neotřelé a bystré. Jen to bohužel kazilo špatné ozvučení některých herců či jejich mluva, to pak opravdu není seriál do večerního primetime a i pro starší veřejnoprávní diváky. A pak ten závěr se skříní byl sice efektní, ale přece jen z policistů udělal úplné naivy. Naopak scéna vraždy v písárně, jak byla narežírovaná mi vůbec nevadila. Oproti jiným hodnotitelům mi přišlo nápadité, že písařky hned po výstřelu nezareagovaly, ale až se zpožděním zahlédnutím pistole, dotvrdilo to zvláštní atmosféru písáren a účtáren, jakou kdysi měly. a třeba některé účtárny takhle ještě jely nadoraz možná před třiceti lety, naprostým nevnímáním okolí.

Zločiny Velké Prahy - Nedohraná etuda (2021) (epizoda)

Také se mi to zatím zdálo nejzdařilejší, tak jsem hvězdu přidal. Svůj nepřehlédnutelný podíl na tom mají i herecké výkony E. Josefíkové, Kl. Melíškové a řezníka Leoše Nohy.

Zločiny Velké Prahy - Loutkohra (2021) (epizoda)

Možná se tvůrci inspirovali pomalostí vyprávění rady Vacátka, ale Sequensovi to nějak líp fungovalo, možná měl lepší hudbu, nevím. Druhý příběh měl už lepší zápletku, ale stejně zdaleka ne dokonalou. Herecky mne zaujala především A. Mihulová, ale také se mi jeví nadějně ti dva mladí milenci (D.Šafařík a D.Pavlovičová.)

Zločiny Velké Prahy - Dáma v studni (2021) (epizoda)

Herecké obsazení nadějné (Plesl, Langmajer, Táborský, Němec a jiní), ale samotný příběh ze statku působil kostrbatě, nenápaditě. Uvidí se, jak další díly.

Božena (2021) (seriál)

Obecně mne víc zaujali herci zejména J.Budař, J.Hájek, M.Hádek a pro mne zatím méně známý L.Melnik. Až je to paradox, seriál napsaný a režírovaný samými ženami o slavné ženě.