Captain America: První Avenger (2011)

Bezpochyby nejlepší comicsový origin vůbec! Joe Johnston skvěle vystihl podstatu předlohy a převedl ji na plátno takovou, jaká je a vyčitat mu, že natočil patriotistickou ódu na svou rodnou zem, by rozhodně nebylo na místě, protože i když jsou rozdíly mezi americkou a evropskou mentalitou značné, film měl být především odpočinkovou zábavou. A tento účel bezpochyby splnil. Pojetí a koncepce příběhu je parádní, lehké klišé jen umocňuje autenticitu původního comicsku, velkolepý vizuál mě ani na chvíli nenechal vydechnout a parádní obsazení je jen pomyslnou třešničkou na dortu. Captain America je prostě bezesporu comicsovou lahůdkou, ke které se vždy budu rád vracet!

Polda a polda (2010) (seriál) odpad!

Názorný příklad toho, že přísloví "Jaký otec, takový syn" ve filmovém businessu neplatí.

Wanted (2008)

Neuvěřitelně cool akční jízda, která mě doslova zarazila do sedačky. Talentovaný režisér Timur Bekmambetov dokázal neoriginální zápletku odvyprávět naprosto originálním a úžasným způsobem s využitím moderních prostředků, které snímek odlišují od běžné akční produkce. Obsazení jednoznačně vévodí James McAvoy, jenž zde skvěle propojil svůj charakterní um s akcí, Morgan Freeman je jako vždy dokonalý a Angelina Jolie je zde neuvěřitelně sexy, i když její postava, ačkoliv se o ni opírala celá reklamní kampaň, je celkem upozaditelná. Celkově se ale jedná o stylovou žánrovku, kterou nám pan režisér ukázal, jak se dělají moderní akční filmy. Jen tak dál!

Hra o trůny (2011) (seriál)

Bezpochyby nejlepší fantasy série, jaká kdy byla natočena a jeden z nejlepších seriálů všech dob, který svojí kvalitou strká do kapsy i většinu filmů, co jsem kdy viděl. Konečně se po dlouhé době objevil projekt, co boří dnešní filmařské konvence, nedrží se žádných zaběhlých klišé a přináší naprosto novou, originální zápletku, jejíž napínavý a propletený děj, který na konci každé epizody grandiozně graduje, diváka neustále překvapuje a nešetří ani jeho a ani hrdiny samotné. A ačkoliv obsazení není nijak hvězdné, díky výborně napsanému scénáři se člověk v nesčetném množství postav skvěle orientuje a s každým dílem víc a víc propadá kouzlu tomuto novému a perfektně propracovanému světu, který tvůrci seriálu využili opravdu na maximum. Pro mě jeden z nejlepších seriálů vůbec!

Bez soucitu (2010)

Tak já osobně nemám Morelovi co vyčítat. Neříkám, že se jedná o nějaké veledílo, ale minimálně v rámci akčního žánru obstává film na výbornou. Co na tom, že zápletka je jak z nějakého videobéčka a že si tvůrci s logikou a rafinovaností děje hlavu nelámou? Je sice fakt, že v některých momentech je film až moc předvídatelný, přesto děkuji Bohu zato, že v době plné počítačových a digitálních efektů se někdo vykašlal na moderní filmařské konvence a natočil ryzí akční béčko jak z osmdesátých let, které dává připomenout i dnes již takřka zapomenutému žánru buddy movie, čemuž nahrává i výborné herecké obsazení. Charakterní Jonathan Rhys Meyers dokazuje, že se neztratí ani v akčních rolích a John Travolta coby svérázný agent Charlie Wax si svoji roli drsňáka vyloženě užívá a navíc mezi oběma funguje naprosto dokonalá chemie. A ať je z profesionálního hlediska snímek jakkoliv špatný, já jsem rád zato, že i když už v dnešní době už asi není pro akční film místo, přece jen úplně nevymřel a že čas od času se objeví někdo, v jehož pojetí ožívá přesně tak, jak jsme na něj byli zvyklí. I když "jen" na hodinu a půl.

Králova řeč (2010)

Neobyčejné drama o neobyčejném vztahu dvou neobyčejných mužů, vyprávěné zábavnou a zároveň poutavou formou, které si mě získalo od samého začátku. Tom Hooper je bezpochyby talentovaný režisér a má můj obdiv za to, jak si skvělě poradil s touto náročnou a těžce zpracovatelnou zápletkou, která v jeho podání ani na chvíli nenudí. Je sice pravda, že se film místy nevyhne klišé a drží se víceméně předvídatelného dějového schématu, přesto mě snímek velice oslovil a za mistrovské zpracování a skvělého Colina Firtha dávám královské čtyři hvězdičky.

Thor (2011)

Parádní jízda! Původně jsem se tohoto filmu bál, ale prakticky po prvních pěti minutách moje obavy vzaly zcela za své a já už se jen nechal unášet naprosto báječným vizuálem a výtečně propracovaným příběhem, který ač dle synopse vypadal omšele, si mě naprosto získal. Z herců bych chtěl vyzdvihnout hlavně Chrise Hemswortha, jehož ztvárnění Thora bylo dle mého názoru dokonalé a taky mě potěšila malá role Anthonyho Hopkinse, kterého bych v takovémto filmu vůbec nečekal. Na snímku mně vadila snad jen místy zbytečná uspěchanost děje a taky bych si zde představoval více akce. Přesto však Kenneth Branagh natočil vynikající film, kterým vdechl marvelovkám nový rozměr a zároveň vytvořil dokonalé a vizuálně úchvatné universum, které mě jen tak nepřestane fascinovat. A to je skutečně úctyhodný výkon. Krásné čtyři hvězdičky.

Zdrojový kód (2011)

Osobně nechápu celý rozruch kolem tohoto filmu. Já sám ho považuje za napínavou a inteligentní žánrovku, která rozhodně není pouhým odpočinkovým filmem, ale výše než do kategorie lehce nadprůměrných snímků bych ji nezařadil. První půlka je dokonalá, napětím jsem u ní téměř nedýchal, ale jakmile se přehoupla do druhé poloviny a do děje začaly zasahovat city, film začal výrazně klesat na kvalitě až na konec dospěl do absurdního a zpackaného konce, který prakticky podťal jinak geniální autorovu myšlenku. Kdyby Jones přidal více psychologie a temnoty a nesoustředil se tolik na hlavního hrdina, který prakticky nesleze z plátna, a dal více vyniknout i jiným postavám a celému dokonale stvořenému prostředí, bylo by to mnohem lepší a nepůsobilo by to místy až jako klasický rodinný film. Ovšem předpokládat, že by se někomu někdy podařilo zopakovat 12 Opic, je asi naivní.

Špatnej polda (2009)

Docela zajímavý filmový počin, ve kterém Cage konečně pořádně hraje a který je díky své reálné tématice víc než jen obyčejnou kriminálkou. Jen je škoda, že některé bizarní scény a absurdní konec, který doslova z minuty na minutu podkope celou pointu filmu, dělají ze snímku jen lehce nadprůměrnou záležitost. Škoda, mohlo z toho být mnohem víc. Přesto slušné tři hvězdičky.

Pocta Freddiemu Mercurymu (1992) (koncert)

Vynikající hudba, ale prostě bez Freddyho už to nemá takové kouzlo.....