B4TM4N

B4TM4N

Vojtěch Jeřábek

okres Praha
architekt v atelieru jezdci

13 bodů

Moje oblíbené seriály

 • poster

  Odpočívej v pokoji (TV seriál) (2001)

  Bez debaty, teď a navždy nejlepší seriál všech dob. Pravdivost, aktuálnost, naléhavost a důležitost témata prostě již nemůže být větší, Alan Ball je génius - tohle jde ještě o notný kus dál za American Beauty (taky je zde na rozvedení asi o 48 hodin více času). Všechny série (stejně jako herci) jsou absolutně skvělé, žádný postupný úpadek a vlastně ani nějaká výrazná gradace: prostě šlapající ne mechanismus, ale organismus pestrého panoptika postav. Ty jsou někdy až ad absurdum dovedeny k naturalističnosti, ale to pouze z důvodu širšího záběru celkové problematiky při udržení pozornosti na omezeném počtu lidí. Charaktery jsou to vskutku lidské: většinu byste jich často uškrtili, profackovali, pověsili za ohanbí do průvanu...ale pak přijde zlom a vy pochopíte celé jejich jednání...A ten konec...bez slz se neobejdete a budete odměněni fenomenálním prožitkem, protože téma smrti je zde skutečně zpracováno na výbornou - závěr seriálu je natolik lidský a živý, že se prostě nevyhnete jeho převedení na svou existenci a vaše blízké. A právě tehdy vás Ball totálně sejme a vy si plně uvědomíte, cože jste to tak napjatě pozorovali. TLESKÁM. PS: B!shop, Sharky a jim podobní jsou ABSOLUTNĚ mimo. To, že někomu přijde jako chyba seriálu, že "není ftipný" (což mimochodem svým osobitým způsobem JE) či že ti lidé neřeší něco zajímavějšího třeba na úrovni Slunce sena, kde jsou přece lidé našemu charakteru tááák blízcí...ten by měl zvážit svoji diváckou budoucnost.

 • poster

  Království (TV seriál) (1994)

  Těžce (chtělo by se říci trierovsky) depresivní série. Tón udává klasicky ruční kamera obohacená hnědým filtrem (ale výsledek není nechutná sépie) a hlavně skvělé herecké výkony; např. představa švédského neurochirurga je děsivá sama o sobě, ale Ernst-Hugo ji posouvá do úplně nové roviny divákovy nenávisti. Pan režisér (mimochodem hrající sympatického chlápka v titulcích se jménem Lars von Trier) samozřejmě k nevšednímu horroru/komedii přiřazuje svůj náhled na pokroky medicíny (a vědy jako takové) a jejich vztahu s duchovnem a tradicí.

 • poster

  The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál) (2002)

  Naprosto skvělé a v každé sérii nějak ozvláštněné a jiné - jenom pohříchu je ta závěrečná série asi nejslabší. Parádní sonda na dřeň (ale můžeme to vůbec vědět?) policejního povolání se spoustou skvělých postaviček, pachtích se ve všemožných druzích sraček.

 • poster

  Městečko South Park (TV seriál) (1997)

  South Park really KICKS ASS! Cartman for president! And now: Screw you guys, I'm goin' home...

 • poster

  Temný případ (TV seriál) (2014)

 • poster

  Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál) (1969)

  Ano, nejvtipnější seriál všech dob. Britskému humoru se něco těžko vyrovná, obvzláště když mají v MP eso jménem Michael Palin. Památné skeče: Bycicle repairman, Dead parrot sketch, Národní soutěž v recitování Prousta, Lev Davidovič Trockij, Spanish Inqusition.

 • poster

  Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

  Mistrovské dílo. Škoda, že zůstalo nedokončeno. Davida Lynche a jeho vize (dle mě často samoůčelně nesmyslné a tvářící se jako opak) naštěstí rozmělňují další režiséři a seriál postupně získává stále nové a nové rozměry. Rozhodně mi druhá řada nepřipadala horší, mnohdy i naopak - člověk si stále obliboval nové a nové charaktery. Agent Dale Cooper je samozřejmě karaktér největší a jeden z nej sympaťáků z obrazovky vůbec. Stejně tak Harry, krásné trio slečen, Major, Pete...vlastně skoro všichni. A ta atmosféra...ze začátku velmi podivná, pak podivně vlezlá - a má vás!

 • poster

  Kovboj Bebop: Lovec odměn (TV seriál) (1998)

  Směs převážně nenavazujících epizod jednotí pohodář Spike a ÚŽASNÁ hudba od Yoko Kanoa, přispívající k výborné atmosféře vesmírného putování lodi lovců odměn Cowboy Bebop.

 • poster

  Perníkový táta (TV seriál) (2008)

 • poster

  Banshee (TV seriál) (2013)

  Poté, co šlo Californication do kytek, nové guilty pleasure. Mimochodem, akční scénky jsou zde o úroveň výše, než ve většině současné filmové produkce dohromady. Béčko bez kompromisů a zaváhání._______ A závěrečná třetí série, to už je čistá radost z pulpu.