Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Ještě před pár lety bych nevěřil tomu, že dám někdy filmu QT méně než 4*...nicméně po Osmi hrozných je toto pro mě další velké zklamání. Film je doslova festivalem samoúčelnosti: samoúčelné ukazování bosých nohou, obutých nohou, postavy stále někam přejíždějí, zastavují, rozjíždějí se, chodí do kina, na večírky a tak pořád dokola. Samoúčelná je i většina postav (například samotná Sharon Tate, Steve McQueen a řada dalších), jsou ve filmu jen aby pronesli pár replik, které nemají pro děj filmu žádný, nebo nicotný význam. Obsazení Al Pacina bych se vzhledem k jeho "roli" nebál nazvat podvodem na diváka. Ano, stále tu jsou nějaké silné stránky - několik vtipných scén (Bruce Lee, scéna na ranči), k tomu pro QT obvyklá hra s divákem, která nutí k úsměvu (chrápání, Dalton zuřící v maringotce)...ale na tak dlouhou stopáž je takových oživujících momentů málo.

Ženy v běhu (2019)

Příjemný film na jedno zhlédnutí, ale kdybych chtěl být kousavý, řekl bych, že je příjemný tak, až je podbízivý. Také bych ocenil, kdyby v něm absentoval pokleslý "humor" na úrovni základní školy (hlava mi nebere, jak se mu mohou smát dospělí lidé, pro které je ten film určený). Ale asi se musím smířit s tím, že to je takový "trademark" tuzemských mainstreamových komedií.

Čertí brko (2018)

Letošním vánočním pohádkám nelze upřít odvahu, originální scénář a nevšední námět. Jen to výsledné zpracování pořád pokulhává, což je škoda. Z mého pohledu se jedná o promarněný potenciál - kdyby se nad scénářem a režijním uchopením Čertího brka přemýšlelo ještě pár týdnů nebo měsíců, mohla vzniknout další kultovní pohádka, takto je to spíše jen lehký nadprůměr.

Chata na prodej (2018)

Myslím, že většina hodnotitelů tady je jako paní Synková v roli babičky (pozor drobný spoiler) s jejím: "A co jsem jako měla chápat??". Ano, ten film je o atmosféře, která je perfektně a do nemenšího detailu vystavěná včetně typických a všem známých zvuků jednotlivých prostředí - motorová pila, vrtání, cinkot tramvaje, vše nenásilně proložené nostalgickou hudbou 70. a 80. let linoucí se ze starého gramofonu. Ale to ještě není všechno: na tomto pozadí se odehrává drama, místy úsměvné, ale rozhodně drama, tří generací jedné rodiny s postavami, které jsou psychologicky propracované a mají na míle daleko k pouhým karikaturám. Ty jsou navíc perfektně zahrané (a zrežírované), kdy často hercům k tomu správnému dojmu stačí jen drobné gesto či pohled. Svým úsporným civilním hereckým projevem válí hlavně David Vávra, bravurní je i Václav Kopta v roli jeho soka z mládí. Všechno doplňuje plejáda hlášek a drobných gagů. Abych to zakončil: pro mě jde o jeden z nejlepších českých filmů vůbec.

Chvilky (2018)

Chtěl jsem původně dát 4 hvězdy, ale pak jsem si uvědomil, že vlastně nevím, proč bych měl jednu ubrat. Film je to výborný a určitě se na něj ještě někdy podívám. Nejlepší scéna je ta u psycholožky.

Lynč - Pravda (2018) (epizoda) odpad!

Lynč na diváka následovaný zaslouženým lynčem na ČSFD. Utahané, nudné, mravokárné a hlavně zcela ne-uvěřitelné. Myslel jsem si, že pokud má někdo nějaké scénáristické (vlastně literární) ambice, musí mít aspoň špetku talentu. Evidentně nemusí.

Upgrade (2018)

Budou se ještě točit filmy o něčem jiném, než o superhrdinech se superschopnostmi? Začíná to být malinko nuda.

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Dobře natočený romantický historický (velko)film a nejlepší letošní vánoční pohádka, ačkoli bez nadpřirozených bytostí.