Wonka (2023)

Je to veľmi pekne natočené. Timothée to zahral očarujúco a do úlohy mladého Wonku sa hodil perfektne. A v tomto okamihu viem, že moji kamaráti nekresťania to nepochopia, ale mňa jednoducho zamrzí, keď sa vo filmoch zobrazuje chrám ako miesto komédie, nech je to akokoľvek nevinne myslené.

Maestro (2023)

Mkartaylas56 to povedal úplne dokonale. Ani neviem, čo viac k tomu dodať. Snáď len to, že je mi trochu  ľúto, že po zhliadnutí tohto filmu, ktorý má svoje kvality, ale je príliš elitársky, sa ľudia o géniovi Leonardovi Bernsteinovi dozvedia veľmi málo. Mám pocit, že si ho Bradley natočil najmä sám pre seba.

Vražda v Paříži (2023)

Vôbec to nie je také tragické, ako sa podľa hodnotení zdá. Jennifer Aniston a Adam Sandler sú ohromne sympatická a zohratá dvojka. Jasné, že muselo dôjsť aj na zopár trápnych vtípkov - škoda, že si ich obvykle americké komédie nevedia odpustiť. Ale vyvážili ich aj naozaj zábavné momenty. Na dobrú náladu mi to dnešný večer stačilo.

Barbie (2023)

Tento film mal jediné šťastie: "berbieheimer" marketing. Ináč nestojí za nič.. Jediné, čo ma naozaj pobavilo, bol ten vykradnutý Kubrick na začiatku.

Nech svět světem (2023)

Jediná vec, ktorá mi nesedela, boli zvieratá... šlo o prvok pre mňa nepochopiteľný, surreálny. Pretože celé čaro a des spočívali v uveriteľnosti toho všetkého. Filmu sa podarilo skĺbiť reálne aj konšpiračné obavy ľudstva a vytvoriť príbeh, ktorý sa nám vlastne môže stať. Hrozba, ktorá spočíva jednak v našej absolútnej závislosti od technológie, ktorá je zas závislá na prírode, ktorú vyvíjaním technológii ničíme a okrem toho spočíva v ľudskej mysli, ktorá má tendenciu ovládať druhých. Páči sa mi, že sa vlastne nedozvieme, o čo vlastne šlo, aj nevyspytateľnosť každej scény, vrátane tej absolútne poslednej.

Koruna - Dis-moi oui (2023) (epizoda)

Elizabeth Debicki ma týmto absolútne odrovnala. Vedela som, že je skvelá herečka, ale že až takto.. Týmto sa pre mňa stala zatiaľ najlepšou Dianou vôbec. Na tejto časti si dali celkovo tvorcovia mimoriadne záležať. Je vystavaná dokonale, so zmyslom pre detail, vo veľmi tiesnivej atmosfére, neúprosne vedúc k finále, ktoré, hoci poznáte všetky známe fakty, vás jednoducho musí dostať. Hlavne kvôli nej..

Piargy (2022)

Už neviem koľkokrát som dala šancu slovenskému filmu a koľkýkrát sa dostavilo sklamanie. Vlastne to už ani nie je sklamanie. Dialógy absolútne nefunkčné.. keď sa rozprávajú otec a syn, akoby na seba hovorili úplne cudzí ľudia.. čo postava, to stereotyp. Čokoľvek spojené s kresťanstvom je nudné, tmavé, pokrytecké alebo uplakané. Jediná roztomilá scéna bola prvá novomanželská.  Škoda.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo (2023)

Animácia a celkové výtvarné poňatie sú prekrásne.. vlastne najmä kvôli tomu som do kina šla. Vždy som mala rada animované filmy a tento splnil, čo sľuboval už z upútaviek. Bol to zážitok.. v dobrom slova zmysle mi pripomínal niektoré filmy štúdia Laika a v mnohom ich predbehol. Čo však opäť (a už po stýkrát) nefungovalo, boli dialógy. Akonáhle ktorákoľvek postava otvorila ústa, znelo to strašne umelo. V kine bola väčšina malých detí. Neviem, ktoré z nich pochopilo, o čo v príbehu šlo. Prečo sa za každú cenu snažíme byť takí intelektuálni snobi? Najviac ma odrovnala pointa genius loci. Prečo to muselo ísť takto krkolomne, aby tomu porozumelo čo najmenej detských divákov? Je to veľká škoda, pretože všetko ostatné bolo naozaj úžasné, vrátane príbehu. Len by to chcelo konečne odhodiť ten snobský prístup a začať uvažovať ako deti.. pokiaľ točíme detský film.

Zabiják (2023)

Kam sa to podel príbeh? Človek aby ho hľadal lupou.. to nie je problém Finchera, to začína byť všeobecný problém .. a tak sa nám tu dobrí režiséri predbiehajú, kto dokáže lepšiu formu, v ktorej však dokopy nič nie je.