Duty After School (2023) (seriál)

Námet tejto kórejskej sci-fi série je zaujímavý a vo svojom základe ponúka hneď niekoľko možností, akým smerom sa môže dej poberať. Po úvodnej stredoškolsky ladenej epizóde preto tvorcovia nestrácali čas a rovnými nohami skočili do nečakane drsnej akcie a rýchlych zvratov. Po desiatich epizódach tým najzaujímavejším pre mňa ostal samotný námet. Herecké výkony niektorých mladých hercov tiež neboli na zahodenie. Chválim bojové scény, ktoré boli miestami až desivo realistické. Vývoj vzťahov medzi postavami tvorcovia tiež nepodcenili a venovali mu kľúčové postavenie v celom námete. Na škodu ale bolo otravne nelogické správanie postáv, niektoré vážne podcenené kostýmové detaily a celkovo opakujúce sa scény. Kórejské stredné školy sa vyznačujú veľmi prísnym bodovacím systémom. Toto vedie k extrémnej súťaživosti medzi žiakmi a vyťahuje na svetlo aj ich zlé charakterové vlastnosti. Tento seriál poukazuje aj na tento fakt.

One Ordinary Day (2021) (seriál)

Skvelý remake. Prvý diel bol neskutočne napínavý a kriminálnu zápletku predstavil tak výbornou dramaturgiou, až sa mi nechcelo veriť, že toto natočili Kórejci. Dej postupuje chronologicky a nijako sa nesnaží o nečakané zvraty, pričom každý diel je akoby jednou ucelenou kapitolou príbehu človeka, ktorý dostáva v pomerne krátkom časovom úseku krst ohňom, spoznáva sám seba, až prichádza jeho vytriezvenie v realite právneho systému. Veľmi tu oceňujem herecký výkon Kim Soo Hyuna. Osem dielov si kvalitu drží pomerne dobre a aj keď napätie postupne poľavuje, prerod hlavnej postavy je neodškriepiteľne najsilnejším prvkom v celej dejovej línii.

65 (2023)

Tento príbeh je určitým spôsobom originálne neoriginálny ale aj tak prináša trochu iný pohľad na udalosti, ktoré sa odohrali na Zemi a jej históriu. V konečnom dôsledku bol ale tento zaujímavý potenciál filmu premrhaný hneď na začiatku, kedy tvorcovia hlavnú zápletku stručne vysvetlili v úvodných titulkoch. Povedala som si, ok, toto predsa nebude tak jednoduché a moje očakávania sa ešte zvýšili. To, čo nasledovalo sa nedá opísať inak, ako sklamanie z nepríjemného prekvapenia. Dej ponúkol jednoduchú priamočiaru linku, bez akýchkoľvek zvratov alebo gradácie napätia. Práve naopak, čím bližšie bol koniec, tým viac mi bolo jasné, že scenár im to tam celé kazí a už sa s tým nedá nič robiť. Charizmatický Adam Driver je fajn herec a svoju postavu doplnil aj o očividné armádne zručnosti. Na jeho pohyb v teréne bola radosť pozerať. Príjemným doplnením a určite lákadlom na film, boli aj lokácie, na ktorých sa natáčalo. Práve tie asi najviac predviedli film v lepšom svetle a zavše zachraňovali od obrazu lacného béčka. Je dosť ťažké opísať viac dojmov bez toho, aby som neprezradila dej, preto nakoniec dodám toľko, že aj napriek slabému scenáru, to čo mi vo filme chýbalo najviac, boli nakoniec hlbšie emócie postáv, ktoré by síce do filmu vniesli prvky drámy, to by ale nemuselo byť na škodu. Pozn.: Popis obsahu filmu hore je zavádzajúci.

The Last of Us (2023) (seriál)

Seriál začína výborne, okamžite ma strhol a aj bez znalosti predlohy som bola jednoznačne nadšená. Prvá epizóda mi úplne vybila poistky a pozrela som si ju viackrát. Na pilotnom nadšení sa zviezol aj ďalší diel. Tretia epizóda bola tou poslednou, ktorá mi ešte po dopozeraní dávala pocit úplnej spokojnosti. Aj napriek tomu, že bol dej zameraný na vedľajšie postavy, epizóda priniesla neskutočné emócie, dojatie a rezonanciu spomienok aj po dlhšej dobe.  Potom ale prišiel voľný pád a až na chvíľkové dominantné scény v jednotlivých epizódach, vysoko postavená latka na začiatku sa stala nedosiahnuteľnou. Zaujímavé pritom je, že naozaj každá epizóda mala silné dejové a herecké momenty, ktoré sa ale jednoznačne odohrali počas akčných scén. V okamihu, keď prišlo k upokojeniu situácie, dej skĺzol do klasickej drámy s priemerným scenárom. Krivka napätia postupne klesala a primárny motív akoby odchádzal do úzadia. V druhej polovici série mi citeľne chýbali hororové scény, alebo akcia s infikovanými. Prvé tri epizódy 90%, zvyšok 60%.

Muž jménem Otto (2022)

Je to jeden z tých filmov, ktorý sa snaží diváka rozosmiať, aby ho v zápätí omráčil spŕškou emocionálne podfarbeného sentimentu s jasným cieľom navodiť hlboké dojatie. Určité momenty vo filme sa naozaj podarili a to hlavne vďaka citlivej réžii a kamere, zahalenej snovým závojom. Melodráma na mňa fungovala fantasticky, satiricko-komediálne prvky ťahali skôr za kratší koniec. Ak si ale dej na začiatku dával načas, vyžíval sa v detailoch a pomalých scénach, záver bol oproti nemu kontrastne zrýchlený a možno aj nevyvážene zostrihaný. Táto nerovnováha v poslednej pol hodine vo mne vyvolala dojem bežiaceho pásu a dojem z filmu tak o niečo klesol.

Někdo klepe na dveře (2023)

Námet sa mi zo začiatku zdal zaujímavý, veľmi skoro ale prešiel do spŕšky bizarností a nelogického jednania postáv. To by sa možno dalo do určitého momentu ustáť, keby bola psychológia postáv prepracovanejšia a tým pádom by snáď bolo na čo pozerať. Thriller a horor v popise filmu sú podľa mňa mimo misu, maximálne sa jedná o drámu s mysterióznym podtónom.

Boj o oheň (1981)

Boj o oheň som prvýkrát pozerala s rodičmi (veľmi dávno) a pamätám si na ich prekvapené výrazy, keď som svoju nečakane prvú lekciu zo sexuálnej výchovy dostala od neandertálskych nie-celkom-gentlemanov. Práve táto vtipná spomienka ma priviedla k tomu, aby som si film pozrela znova. A že je to skvelý počin! Film bol natočený pred 40-timi rokmi, ale aj napriek tomu výrazom presahuje svoju dobu. Príbeh je jednoduchý, jeho prevedenie je ale urobené s citom, postaveným hlavne na hereckých výkonoch, zároveň je ale v každom zábere cítiť silnú režisérsku ruku. Masky samozrejme dodali čerešničku na torte. Herci, aj napriek tomu, že nemali k dispozícii plne funkčný jazyk, predviedli ohromné výkony. Oskara za vedľajšiu úlohu by som v tomto prípade dala Ronovi Perlmanovi. Neandertálci sa s človekom rozumným naozaj krížili a Boj o oheň v tomto nestavia na vode, práve naopak. Do predstáv o živote našich predchodcov prináša silné emócie.

V zajetí sněhu (2017)

Tento film je v podstate one man show a nebyť prestrihov do minulosti, na obrazovke by sa objavilo minimum ďalších postáv. Udržať takto minimalisticky postavený príbeh v napätí je fakt ťažké a tu sa to myslím podarilo len čiastočne. Stvárnenie chlapíka s problémami, ktorý to má celkom slušne na háku sa mi ale páčilo. Niektoré scény pôsobili naozaj šialene a myslím si, že prezývku "zázračný muž" získal zaslúžene, aj keby z toho mala byť len polovica pravda.

Mayday (2023)

Celkom vydarený béčkový film, ktorý stavia hlavne na dynamike deja a snahe o udržanie aspoň minimálnej hladiny napätia bez dlhších prestávok. Slabiny som vnímala hlavne v scenári, ktorý obsahoval viacero nelogičností, povrchne spracovaných scén a potom v réžii, ktorá dovolila slabším hercom prehrávať, nezapojila ich naplno do diania okolo, alebo sa prizerala na ich spomínané nelogické úkony. Sú to vlastne presne tie veci, ktoré film zaradia do druhej kategórie, pričom časť divákov scény ani nemusí vnímať negatívne a dobre sa vo výsledku baví. Tak tento film je ukážkou aj takéhoto umenia.

Babylon (2022)

Tento trojhodinový film je doslova jazdou na horskej dráhe. Po šialene dekadentnom úvode prichádza jadro príbehu, ktoré na mňa urobilo najsilnejší dojem a vlastne bolo aj dôvodom, vďaka ktorému som to s filmom v polovici nezabalila. Záver ale už pôsobil prepálene a ako z iného filmu, akoby si režisér prešiel podobnou egocentrickou krízou, ako sa to stalo postavám vo filme. Babylon nepatrí k jednoduchým a ľahko konzumovateľným filmom a vyvolal vo mne veľa zmiešaných pocitov, ktoré sú úplne protichodné.