Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Priznám sa, že som tento seriál zaregistrovala až po odovzdávaní cien Emmy za rok 2012, kde jednoznačne valcoval všetku konkurenciu. A keď som si začínala myslieť, že ma tento rok po zhliadnutí The Game of Thrones už nič neprekvapí, Homeland prevalcoval aj mňa. Nechcem sa príliš rozpisovať, pretože pre človeka, ktorý sa na seriál chystá, je úplne najlepšie, ak si dopredu nič nezisťuje. Príbeh je výborný, realistický, má skvelé spracovanie, výborne zahrané.

Kravaťáci (2011) (seriál)

Áno, seriál je o kapitalistických korporáciách a dejovo mierne povedané, stereotypný. Ale postava Harveyho Spectora mi tak veľmi pripomína MD. Housea! Proste ma okúzlil svojou glamour fasádou a inteligentným humorom, takže nedokážem prestať sledovať jeden diel za druhým. Keby bol seriál okorenený s trošku vačšieho napatia, bolo by to snáď dokonalé. Preto musím podradiť a z hodnotenia trochu ubrať. Prvá séria 90%.

Bite Me (2010) (seriál)

Prvá séria má 5 zhruba 10 minútových dielov a zdala sa mi trochu roztrasená, herecké výkony afektované. Druhá séria má dielov 10 a aj gradácia deja je omnoho lepšia. Celá miniséria je pojatá humorne, čo žánru zombie dodáva úplne iný náboj, až som nečakala, že práve toto bude dôvod, prečo webseriálu dám tak vysoké hodnotenie. 80% a doporučujem.

Dead Set (2008) (seriál)

Úvod série je geniálny, prvé dva diely môžem s čistým svedomím ohodnotiť na 80%. Na projekte mi najviac sedí nápad ako taký a surovosť vypracovania. Trasľavá kamera, jednoduché dialógy, prevzaté akoby priamo z reálneho sveta, praobyčajné postavy. Viac sociopatov na tak malú skupinu ľudí je okaté a každému asi dôjde, že z toho v závere nevzíde nič dobré. Každopádne, ani klesajúca intenzita napatia a nezmyselné konanie postáv, mi celkový dojem nepokazila.

Vlčí mládě (2011) (seriál)

Prvá séria, so zápletkou okolo vlkodlakov a teenedžerskými záležitosťami, je dejovo jednoduchšia a priamočiarejšia. V druhej sérii cítiť akúsi komerciu a zápletka je viac komplikovanejšia, pridáva jej to ale na gýčovitosti. Seriál ma príjemne prekvapil svojím morálno-výchovným kódexom pre cieľovú skupinu mladých divákov MTV. Na otázku alkoholu, drog ako aj sexu u mládeže odpovedá rešpektujúcim a zodpovedným prístupom. Herci sú talentovaní a vôbec nie afektovaní. Sarkazmus v niektorých hláškach ma dokonca pobavil.

Total Recall (2012)

Film u mňa nefungoval ani ako vymývačka mozgu. Ak nad tým začnem viac premýšľať, nájdem určite veľa negatív. Nad všetkým ale vyčnieval patetický scenár, stupídne dialógy celkovo, ktorým chýbala akákoľvek šťava, aj napriek tomu, že je k dispozícii nepochopiteľne dlhá minutáž, nebola využitá tým správnym spôsobom. Vsadili na vizuálne efekty a tu treba povedať, vsadili zle.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Musím povedať, že Game of Thrones je skvelé dielo, aj čo sa týka knižnej predlohy. Čo sa seriálu týka, kľúčové v jeho úspechu je podľa mňa to, že sa na hereckom obsadení podieľa také veľké množstvo hercov, pochádzajúcich z Ostrovov. Seriál tak získal punc kvality starého sveta, o akcente nehovoriac. Dej začína pekne z ostra a pozvoľna vybafne celú kopu hlavných hrdinov, ktorých charaktery sú prepracované do detailov, odkrývajú sa postupne alebo naraz. Do očí mi udrel fakt, že najsilnejšie postavy sú tie ženské. Príbeh nie je ani z ďaleka priamočiary, ale pekne prepletený a nitkovitý, každá z hlavných postáv má vlastný príbeh a dej sa im venuje v časovom horizonte udalostí. Nakoniec z toho vznikne ucelený obraz doby, chaotickej na prvý pohľad, ak ale divák sleduje pozorne, uvidí, že je to čistá šachová partia a ani jedna figúrka nie je zbytočná. Prvá séria je hlavne o dialógoch, akcia sem-tam mierne viazla a občas mi chýbalo nejaké stupňovanie napatia. V seriáli je dosť veľa sexu, sexuchtivých ľudí a nahoty, okrem ženskej aj mužská. Nesmiem zabudúť na krvavé scény, párkrát sa mi dokonca zdalo, že vidím detaily, ako sa meč zabára do ľudského masa.

Castle na zabití (2009) (seriál)

Seriál som sledovala diel za dielom, a približne v polovici druhej série sa u mňa prejavil syndróm deja vu. Niektoré diely sú ako cez kopirák, na začiatku vražda, nasleduje vyšetrovanie plné dohadov a v posledných 5 minútach dielu rozuzlenie. Okrem epizódnych dielov sa seriálom tiahne dejová linka, ktorá sa týka minulosti hlavnej ženskej postavy - detektívky Becketovej a jej neúspešné vyšetrovanie vraždy jej matky. Prípad bol odložený, chápadlá chobotnice neodseknuté úplne všetky. Čakám, že tejto téme sa budú tvorcovia ešte venovať intenzívne a nenechajú to na jeden diel. Potom je tu, samozrejme, vzťah Castla a Becketovej. Trochu umelo natiahnuté, myslím, že v reálnom živote by na seba skočili už dávno. Milo ma prekvapili sentimentálne odkazy na seriál Firefly, v ktorom si zahral hlavnú rolu Nathan Fillion. No a ako to už u dobrých seriálov chodí, vyskytlo sa aj niekoľko vybočujúcich dielov, ktoré sa zamerali na témy terorizmu, lúpeží, komiksov a iné, čo jednotlivé série príjemne osviežilo. Neberiem to ako typickú kriminálku, skôr emocionálne vyplnenú drámu.

Splice (2009)

Začiatok bol dramatický sci-fioidný, potom trochu thrileru a finále pekne z ostra hororové. Hlavné postavy sú skvelí herci a svojich rolí sa zhostili výborne, aj keď mi trochu unikala pointa ich vzťahu. Námet filmu je zaujímavý, elegancia stvorenia ma nadchla, ale nemala som rovnaký pocit, ako dvojica vedcov, že ho treba ochraňovať ako niečo krehké a ľudské...stále som mala rešpekt k jeho nehumanoidnej časti génu, pretože okrem elegancie som videla aj niečo úchylné a nebezpečné. Takže dojem vo mne zanechalo hlavne finále, prvé dve tretiny filmu sa uberajú povážlivo idiotským smerom, pretože podobné jednanie od špičkových vedcov by som nečakala ani vo sne.

Serenity (2005)

Serenity zanecháva lepší dojem u diváka, ktorý má zhliadnutých aj 14 dielov seriálu Firefly, ktorý tomuto všetkému predchádzal a je vlastne dôvodom, prečo film Serenity vôbec vznikol. Pretože ak ste seriál nevideli, nedá sa očakávať, že vás film nejakým spôsobom zaujme. Je to vlastne definitívna bodka za utnutým sci-fi westernom, ktorý bol zrušený kôli "nízkej" sledovanosti na stanici FOX, ale režisér Josh Whedon mal určitú potrebu vysporiadať sa s fanúšikmi, ktorí tento fakt niesli veľmi ťažko. Film je pomerne dlhý, na hercoch som vytušila akési sklamanie a myslím, že sa to odrazilo aj na ich výkonoch. Už nie sú tak energický a ten zápal, ktorý mali v seriálových dieloch, sa vytratil. Stále sú ale sympatickí a dobre sa na nich pozerá. Dej sa pokúša vysvetliť okolnosti, ktoré nestihli vysvetliť v seriály, niektoré postavy nadobudnú iný rozmer, niektoré budú zatlačené do úzadia, scenár sa nevyhol ani drastickým a smutným riešeniam. Niektoré vzťahy sa posunú ďalej, dostanú zelenú a niektoré zostanú presne v tej rovine, plnej otázok, ktoré som si kládla od polovice série až do konca.