• Pohádka

Scooby-Doo na stopě (1969) (seriál)

Půjdu proti proudu, ale nemůžu jinak. Celá pětice, včetně jednoho z nejslavnějších kreslených psů na světě, je legendární, to bezpochyby. Osobně jako dítě jsem seriál sledoval a má dvouletá dcera se právě díky pejskovi na epizody dokáže dívat. Nicméně z dospělého uvážlivého hlediska je třeba říct, že kvalita na počátku tohoto seriálu nebyla valná. Jednak animace byly ještě v plenkách a nejsou ani příliš barevné ani navzájem originální, a jednak jednotlivé díly postrádají hlubší myšlenku včetně vzájemného rozlišení. Jistě, pokaždé jde o odhalení jiného zločince, ale jinak se díly v podstatě opakují pořád dokola. Po pár epizodách to tak začne být silně nezáživné a nudné. Na škodu je určitě i to, že se všechno stále jen odehrává v noci a s tmavými animacemi. Jediné, co tak lze bezpochyby pochválit je jednoznačně hudba.

Scooby Doo: Shaggyho souboj (2017)

Ve filmu jsou místy dobré hlášky, jako třeba: "...vracel knížky pozdě do knihovny." S moderní dobou přichází modení grafika a jedna hrdinka má tablet, další je hvězda internetu. Ve filmu Scooby-Doo a duch Labužník zase padouch používal dron. Legrace pořád zůstává, ale už to není tak působivé jako ty první epizodky.

Scooby-Doo & WWE:Prokletí Speed Démona (2016)

Mraky skvělých hlášek jsem tedy nezaznamenal, ale pro mě je fajn, že má film jen něco přes hodinu. Více závodů, kdy se objevuje démon, aby napadl závodníky a zase zmizel, už bych nevydržel. Trochu se to začalo opakovat. Film je nícméně zajímavý i tím, že co si já pamatuju, poprvé napadení útočí na démona a chtějí ho dostat. Dokonce se spojují a bojují s ním, ale přiznávám, že všechny filmy a seriály jsem neviděl. Jen sakryš uvažuju, proč se mi nedaří si nikdy tipnout správně pachatele.

Scooby Doo: Záhady s.r.o. (2010) (seriál)

Rozhodně se tvůrcům musí nechat jedno, přišli s něčím originálním a zcela novým. Grafika je nová a celkově to rozhodně pomáhá. Oceňuji větší barevnost a je dobře, že se zbavili předchozí barevné jednotvárnosti. Celý příběh je zajímavý, napínavý a...natažený. Možná, kdyby epizod v obou sériích bylo méně, možná by to působilo jednotvárnějším a snesitelnějším dojmem. U druhé série už jsem měl pocit přeplácanosti. Druhou věcí jsou vztahové záležitosti, které se v žádném ze seiálů o Scoobym Doo neřešily a tím pádem na ně ani není kde navázat, vzhledem k tomu, že se jedná o jejich studentská léta. Úplně se mi to tam nehodilo. Navíc poprvé zazněly v seriálu i sprostá slova a společně se vztahy mezi přáteli a to, jakým způsobem se přetřásaly, bych už skoro řekl, že z původního Scooby Doo zbylo jen velmi málo. Je ještě tenhle seriál pro děti, či spíše ne? To je otázkou. Podle mě pro děti moc dospělé, pro náctileté moc nezajímavé a pro dospělé málo vtipné. Takže celkově tři hvězdy za originalitu a moderní hudbu, ale tvůrci jako by se neuměli rozhodnout, kam Scoobyho posunout. Zda zůstat u toho, že je to dětský seriál, anebo z něj udělat něco víc.

Scooby-Doo znovu na stopě (1984) (seriál)

Tato série je opět něčím mírně unikátní oproti jiným předcházejícím. Jednak se zde nachází jeden díl, kdy se Scrappy poprvé trochu bojí a navíc se zde jen málo objevuje celý tým. Za to nechybí Daphne, u které jsem chtěl již v předcházejících seriálech zmínit - a vždycky jsem na to zapomněl, že šilhá. Tak nevím, zda to tvůrci udělali schválně, neboť to má všude, kde se objeví. A samozřejmě se objevují i další příbuzní obou psů, mimo jiné i bratranec. Úvodní znělka však není nejsilnější a ani písně, které sem tam nějaký díl obsahuje. Za to tvůrci zůstali u již osvědčenější klasiky, že jednu epizodu rozdělili dvěma až třemi příběhy, což působí zajímavěji a snesitelněji. Rozhodně stravitelnější, než některé předchozí seriály předcházející tomuto.

Scooby-Doo 2: Nespoutané příšery (2004)

Překvapivě je druhý díl lepší, i když jen o malinko, než první. Příběh je opět trochu mdlý, ale už se blíží tomu, co skutečně řešila parta v seriálech o Scooby-Doo. Dokonce vidíme i stejné gagy. Co je pro mě ale podstatné, já vidím mnohem lepší triky - některé záběry byly skutečně uchvacující. Stejně jsou i lepší kulisy. A nechybělo klasické odhalení pachatele ve stylu Scooby-Doo, což opět v jedničce nebylo. A nakonec i hudba je lepší. Dvojka se spíše vrací k základům toho, co seriál obsahoval. Ale pořád je dost průměrná.

S čerty nejsou žerty (1984)

Je to nejoblíbenější pohádka mého otce a vůbec v rodině byla každoročně na Vánoce sledována. Pokud se jedná pohádku o čertech, je to asi nejlepší pohádka, která se kdy v Česku, respektive Československu natočila. Výborné herecké výkony včetně K. Heřmánka, Viktora Preisse jako nezapomenutelného správce či Petra Nárožného jako kaprála. Ale i legendární hlášky jako: "Spadlo ti to, asi vítr, ne?" To je jen krátký výčet toho, co se na tomto legendárním filmu povedlo. Pak je zde výborná hudba a skvěle dramaturgicky vymyšlený příběh. Pohádka, která se nikdy neomrzí, víc netřeba dodávat.

Sebechlebskí hudci (1975)

Film na pomezí pohádky a fantasy. Vidíme trojici postav, kteří připomínají všechno na světě, ale rozhodně ne hrdiny. Tedy takové ty opravdové, které běžně známe. Vydají se zachránit paní Dóciovou a k tomu jim postačí jenom důvtip. Turci jsou zde prezentováni minimálně jako lidé s dlouhým vedením anebo lehce natvrdlé. Výprava tak úplně není špatná, ale zase několikrát zobrazený turecký zámek byla jasná atrapa. Ve filmu se objevily i nějací čeští a později známí slovenští herci. Škoda jen, že my Slováky v našich filmech nedabujeme a ani v československých filmech se nedabovali, ale slovenští tvůrci to dělají prakticky pořád.

Sebemilenec (2013) (TV film)

Jaromír Dulava hraje psychopara naprosto dokonale. Když však závěrečnými slovy, domácí násilí zažije ročně třináct tisíc žen - mám pocit, že bylo to číslo. A přesto to většina nenahlásí, a nechají se třískat a třískat. Bude to znít asi hnusně, ale v tom případě je to jejich problém. Vlastně je to vidět i ve filmu. Pavel Kříž dobře ví, že byla Simona Stašová bita. Přesto je mu jasné, že bude svého milence obhajovat a obhajovat. A kdo chce kam, pomozme mu tam. Pakliže ženy samy nemají dost uvědomění na to, aby jim bylo jasné, že je něco špatně a je potřeba okamžitě jednat, nikdo nemá šanci jim pomoct. Film je zajímavý ještě z jiného hlediska. Sledujeme, jak se z vyzrálé ženy s naprosto jasným názorem na muže stává přízrak, posunující své vlastní hranice stále níž a ignorující jasné příčiny. Dokonce už v jednu chvíli Otovi balí kufry. Přesto za něj však dál platí dluhy a nechává ho u sebe bydlet. Bohužel tohle nikdy nepochopím. Ne ze strany mužů, to jsou ubožáci bez charakteru, ale spíš ze strany žen. Ale bohužel, komu není rady, ten dostane naloženo.

Seber si svých pět švestek (1983)

Mám rád filmy Pierra Richarda. Vždycky mě dokázal pobavit a na role poplety se dokonale hodil. A přestože to byl vždycky nešika a totální jelito, točily se kolem něj krásné ženy a vždycky ho pro jeho popletenost milovaly. Škoda, že dnešní holky nejsou stejné. Každopádně tenhle film do kategorie oblíbených zařadit nelze. Nevidíme klasický richardovský humor. Pierre tak maximálně shodí pár sudů a jinak od něj moc jeho typické akce nevidíme. Děj je takový unylý. Vlastně se to celé opakuje pořád dokola a dokola a dokola až to všechny přestane bavit a dojde k závěrečnému rozuzlení. A tak ještě zaujme krásná neznámá herečka, která hrála jednu z hlavních rolí, přesto nepochopitelně není nahoře v titulcích csfd uvedena. Xmilden pode mnou tvrdí, že se jedná o Béatrice Camurat a tak mu budu věřit. Jinak jsem se ale příliš nebavil a tudíž mé oblíbené filmy s P. R. tento snímek nerozšíří.