• Pohádka

Setkání s obrovskými tichomořskými chobotnicemi (2020) (TV film)

Chobotnice jsou pro mě stále jedněmi z nejzajímavějších, ale také nejzáhadnějších tvorů mořského světa. Vypadají zajímavě a tento dokument navíc odhaluje, jak strašně působivé může setkání s nimi být a co všechno o nich nevíme. A přitom jsou nesmírně inteligentní a vnímavé.

Setkání v červenci (1978)

To je spíše romantická komedie. A víc romantika než komedie. A jak už jsem mnohokrát zmínil - romantiku Češi neumí. Je to docela milý letní film. Daniela Kolářová, mladý Oldřich Kaiser a Tomáš Holý. Na nedělní deštivé odpoledne docela odpočinkový. Ale jinak to není zrovna snímek, ke kterému bych se rád vracel. A angličtina za socialismu na škole?

Setkání v Praze, s vraždou (2008) (TV film)

Film především pokládá jednu základní otázku: Kdy je vhodné brát spravedlnost do rukou a kdy už ne? Přičemž ani ten nejspravedlivější soud světa nebude tak spravedlivý, jako ten poslední, tomu věřím já. Totiž, když zemře komunista, všichni tiše a nenápadně tleskají. O to zvláštní to je u kriminalisty Pavla Kříže. Kdyby to ale udělala matka, jíž zabili dítě, šla by za katr ani by nemrkla. Takže...kde je to správné a kde ne? Hrdinové tohoto příběhu si myslí, že v tomto případě to správné je. Milovníci jazzu si jistě přijdou na své, na mě tohoto druhu hudby bylo až moc. Každopádně je to prostě jen průměrná televizní detektivka na nedělní večer, která ale zanechá alespoň tu špetku na přemýšlení dál.

Severní Bretaň, pokladnice tradic (2013) (TV film)

Bretaň je bezpochyby nádherná část Francie. Byla nám představena nejen pomocí tradic, ale též historických památek, gastronomie, přírody a také neobvyklého sportu. Pravdou ale je, že na mě dokument působil jako jedna epizoda Cestománie (například). Celá Bretaň letem světem a hlavně spěchem. Stopáž asi holt měla své limity. Že by mě ale dokument nenalákal strávit v této části dovolenou se říct nedá.

Severní Korea, Velká iluze (2014) (TV film)

Zase tak strhující dokument to nebyl. Viděli jsme v podstatě jen to, co filmařům dovolila natáčet samotná S. Korea navíc s velkou propagandou za zády a naprosto nesmyslnými příběhy, které průvodci šíří. A to nemluvím například o zemědělském družstvu, kde je do očí bijící, že se rozpadá. K tomu nám vyprávějí skutečné zážitky utečenci. Ti sice přidávají podivuhodné a leckdy neuvěřitelné zprávy o tom, jak KLDR skutečně (ne)funguje, ale celkově dokument nic nového nepřináší a objevného už vůbec ne.

Severní Korea: Život v uzavřeném světě (2013) (TV film)

I přes negativní hodnocení ostatních, já musím dát aspoň tři hvězdy. Dokument si nezaslouží víc, ale ani méně. Severní Korea je pro mě vůbec nejzajímavější země světa. Ale hned to vysvětlím. Samozřejmě, že všichni víme, co se v zemi děje, takže slovo zajímavý bych použil s ohledem na to, že neexistuje žádný jiný stát na světě, o kterém toho víme tak málo. Kde se nesmí natáčet a tak se mnohdy jen spekuluje, co se v zemi opravdu děje a jak to tam vypadá. A právě proto mě jakékoli reálné záběry z této země nesmírně zajímají. Ano, souhlasím tady s "kolegy", že z mluveného komentáře se opravdu nedozvíme nic, co bychom nevěděli. Tedy, že Kim vládne pevnou rukou, že volby jsou zmanipulované či že je v zemi hlad a přesto funguje propaganda. Ale přece jen tam bylo pár informací, ač pomálu, které mě zaujaly a které jsem předtím neměl. Ani svědecké výpovědi nejsou tak zajímavé s ohledem na to, že o krutostech režimu si asi obrázek udělat umíme. Na druhé straně...umíme? Myslím, že objektivně řečeno si nikdo neumí představit, co obyvatelé zažívají. Zvláště političtí vězni. Na druhé straně díky těmto výpovědím si opravdu uvědomíte onu krutost a to, co všechno mohou obyvatelé zažívat, A reálné snímky z této země, záběry skutečných lidí z ulice, svědectví z obchodů, z hranic s Čínou, to je něco, co jen tak neuvidíte. A proto tři hvězdy. Myslím, že právě to je to, co vás na tom všem zaujme nejvíc a to hlavní, proč dokument odsledujete ať už zčásti nebo celý.

Sexbomba od vedle (2004)

Sexbomba od vedle zaujme hlavně krásnou a sympatickou Elishou Cuthbert.Pár vtipů se zde najde, ale upřímně, je to klasická pubertální komedie, která si hraje s ohranými motivy sexu a dalších lechtivých témat. Hrdiny samozřejmě nejsou žádní playboyové, ale středoškolští studenti, kteří jsou víc nadržení než aby po nich holky šly, což je další často používaný jev. Samozřejmě se objevuje hned několik zápletek a problémů, které musí hrdina řešit, navíc je ohrožena jeho studentská pověst a budoucnost...ale, jak už to tak chodí...nakonec mu baba zůstane viset na krku a pověst neutrpí.

Sex, drogy a daně (2013)

Těžké hodnotit film o zemi, u níž málokterý Čech zná její historii. Pro mě je film o jednom muži, který byl tak bohatý, že už samou nudou ani nevěděl, jak si víc zkur..t život. A tak pořádal stále luxusnější večírky a pozýval si stále více lehčích holek. Zatímco jeho přítel svůj talent a um využil jiným směrem. Pokusil se vytvořit zemi, jejíž existence by nejspíš neměla dlouhého trvání. Navíc pak už nebojoval jen za své ideály, ale i za pomstu nenáviděným úřadům, takže bylo jasné, že bude skolen, otázkou jen bylo kdy. Sám bych film podstatně zkrátil. I tak to byla zajímavá sonda do šedesátých a sedmdesátých let Dánska. Hlavně, když máte na paměti, jak se to vyvíjelo u nás. Herecké výkony byly kvalitní, jen Pilou Asbæk , nevím zda to tak bylo schválně, má opravdu příšerně upištěný hlas.

Sex, lži a video (1989)

Chudák Steven Soderbergh, jestliže ho vlastní neúspěšný vztah inspiroval k tomuhle... Mít už v šestadvaceti za sebou podobný film jako je tenhle, to chce kuráž. Bohužel naprosto nechápu, co je tak zajímavého na nevěrném muži, který chodí za ségrou své partnerky a dalším, který si natáčí ženy, jak mluví o sexuálních zážitcích. Ne, není to film s dráždivou erotikou, ale jestliže tohle má být psychologická studie vztahů, pak se dá pouze konstatovat, že jsou američané totálně úchylní, nebo alespoň už tehdy byli - alespoň je vidět, kdo to k nám dotáhl. Ona nespí se svým chlapem a diví se, že jí je nevěrný. A na to konto je ochotná se vyspat s impotentním úchylem, který si natáčí ženy, jak masturbují. A to je, prosím, komorní psychologická studie vztahů.

Sex na prodej (2020) (TV film)

Dokumenty BBC jsou obecně většinou dobře hodnocené. Já se ale tentokrát budu držet při zemi. Celé téma je trochu kontroverzní. V Británii zřejmě dochází k něčemu novému, co u nás funguje, byť na mnohem jednodušší bázi, mnoho let. A Britové jsou tak trochu pohoršeni. Docela mě šokuje, že se matka, teď nevím jestli dvou nebo tří, dětí svou prací chlubí veřejně, a vůbec jí nevadí, že ji teď budou moct vidět i spolužáci její dcery nebo učitelky. Že to ví sousedi je o to divnější. A dcera se za ni nestydí, ale je na ni pyšná. Samozřejmě příčinou jsou v poslední řadě peníze a v první řadě zase peníze. Pro některé je to zábava, ale je docela zvláštní, když mladá holka říká, že si neumí představit, že by osm hodin někde makala, odpíchla si a šla domů. Proboha, v jakém světě to žijeme? Mladí lidé už nechtějí pracovat a peníze by si nejraději vydělávali zábavou. Na druhé straně se dokumentaristi nepouštějí do žádných kontroverzí. Já bych se třeba zeptal sousedů, co tomu říkají, když jedna z účastnic tvrdí, že jim to nevadí. Nebo rodičů. A také větší rozptyl těch pracovnic by neuškodil. Co třeba zapojit muže? Za mě se jedná o průměrný dokument, který se pokouší o zamyšlení, proč dvě mladé ženy, obě bohužel v minulosti zneužité, rády vydělávají sexem a ještě se za to nestydí. A co je hroší, vlastně se chlubí, tím spíše, že před dětmi. Tohle je ale dvacáté první století, ať žije. Hrozná doba.