• Krátkometrážní

Absolvent (1967)

Prvý plán: **↵  Bol raz jeden čerstvo odbakalárovaný hanblivý čudák s Aspergerovým syndrómom, ktorého rodičia tlačili do randenia. Tak vzal najväčšiu miestnu krásavicu naschvál na príšerné rande, no i tak ju odradil až na druhom rande. Potom sa však fanaticky zaťal, že sa s ňou ožení a začal ju stalkovať na univerzite. So svojimi parametrami si tam pritom nápadníkov mohla vyberať podľa ľubovôle. Miesto toho začala vážne premýšľať, že si vezme toho spoločensky neschopného trkvasa. Tak jej matka obratom zorganizovala utajenú svadbu s jej známosťou zo školy. Miesto toho, aby čudák odhalil miesto konania svadby stalkovaním matky, sa v extrémnom zhone radšej vydal na (tisíckilometrový) výlet za jej spolužiakmi. Od nich zistil mesto, kde má byť sobáš a keď doň dorazil, tak na prvý pokus trafil toho správneho pána Smitha v hrubom telefónnom zozname. To celé dáva perfektný zmysel, či nie?↵  ↵  Tak teda druhý plán: ****↵  Nymfomanka mala dcéru na vydaj, ktorú ale chlapci moc nebavili. Rodinní priatelia zas mali čudného syna, ktorý vôbec nebehal za dievčatami a bál sa ľudí. Nymfomanka teda začala v chlapcovi prebúdzať vášeň, no prísne mu zakázala hoc len hodiť očkom po svojej dcére. Keď on logicky naložil so zákazom tak, ako sa patrí, teda porušil ho a vzal ju na rande, tak nymfomanka aj svojej dcére toho chlapca zakázala, vykreslila jej ho ako neskrotného sexuálneho maniaka a poslala ju preč na univerzitu. Rozvášnený mladý žrebec však utiekol za ňou a jej fantázia medzitým zaúradovala, i začali si pomaly nachádzať cestu k sebe. Keďže to ale bol zatiaľ len taký plamienok lásky, tak sa nedočkavá nymfomatka rozhodla vsadiť všetko na jednu kartu a nanútila dcére svadbu s iným. Prirodzene, u oboch zaľúbencov došlo v tu ránu k vzbure proti tak presvedčivej manipulácii a k prudkému vzbĺknutiu ich vášní. A to bolo presne to, čo mala nymfomatka od začiatku v pláne! Bravó!↵  ↵  Celkovo: je to komediálny nedorobok, v zmysle, že je na smiech. I filmy Ingmara Bergmana sú po citovej stránke uveriteľnejšie (a možno aj bohatšie :). Dobre film vystihuje aj nedorobená pieseň Mrs. Robinson, ktorú si Paul Simon nechal zaplatiť produkciou filmu. Horšie sa mi už chápe, prečo im predal aj dva hotové hity, ktoré film svojimi kvalitami vyťahujú z bahna.↵  Na margo charakteristiky Bena Braddocka, ktorý sa údajne "bouří proti přetvářce a maloměšťáctví" a túži "porušovat konvence, které byly pro jeho rodiče téměř posvátné" mám len pár slov: ak je to myslené vážne, tak z toho vyplýva, že každý ťuťmák, čo sa nevie pozdraviť, poďakovať či zakryť ústa pri zívaní a každý cestný pirát, ktorý nevie dodržať rýchlosť a každý trkvas, čo si nevie nasadiť rúško v MHD je potom vlastne bojovník proti pretvárke a malomeštiactvu a konvenciam posvätným pre jeho rodičov. Wow!↵  A tiež som fascinovaný, ako má Ben v paži na nafukovačke, nehrnúc sa na štúdia, keď v tom čase vo Vietname zúri vojna a v USA platí povinná vojenská služba práve pre mužov v jeho veku.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Paródia na bondovky, ale v omnoho pomalšom tempe.↵  Niektoré prvky boli vyslovene ako pre deti (prvoplánové gagy, pomalšie tempo, detinská zápletka), iné zas pre dospelých (komisár Ledvina ako skvele stvárnený prototyp vyhoreného policajta a konzervatívneho českého pivkára - kým iným ako Rudolfom Hrušínským; scéna s dámami v nočnej bielizni; výsluch tanečnice). Akurát tá "automobilová" naháňačka na konci mala aj vtip aj grády.↵  Nemožno poprieť, že po technickej stránke sa so scénami tvorcovia naozaj vyhrali, najmä animácia kvetín bola prekvapivo prvotriedna.↵  Film tak potom pôsobil úplne ako Květuška Bočková v podaní Nadi Konvalinkovej - veľmi roztomilo, ale trochu prihlúplo a s nevyužitým potenciálom.

Afrika II. – Od rovníku ke Stolové hoře (1953)

Trošku pozvoľnejšie pokračovanie dokumentu o "objavovaní" Afriky na Tatre 87.↵  Inak sa nesie v podobnom duchu ako prvá časť, vrátane veľmi zaujímavého záveru ale i zaujatého pohľadu na západné koloniálne mocnosti. Líši sa snáď len v tom, že obsahuje menej dobrodružstva a viac domorodých tancov. Mimochodom, s ohľadom na početnosť záberov na hopsajúce ženské prsia mi prídu špekulácie o homosexuálnej orientácii pánov cestovateľov ako pokus o vtip.

Afrika I. – Z Maroka na Kilimandžáro (1952)

Zaujímavý zhustený dokument o prvej časti "objavovania" Afriky na Tatre 87.↵  Obsahuje množstvo krátkych postrehov, ktoré sa na diváka valia v rýchlom tempe bez prestávky, vďaka čomu však nestihne začať nudiť. Naopak, zahŕňa dokonca aj dramatickú vložku o ceste núbijskou púšťou. A je veľmi dobre vygradovaný farebným záverom.↵  Jedinou výhradou je neskrývane zaujatý pohľad na západné koloniálne mocnosti. Bol však dávkovaný s mierou, takže film mohol na čs. divákoch splniť svoj propagandistický účel bez toho, aby začal vyslovene otravovať.↵  O to väčším paradoxom je, že počas ďalších minimálne 65 rokov nebol koloniálny režim v severnej Afrike žiadnym iným prekonaný.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Nixon ich za zverejnenie kompromitujúcej analýzy vietnamskej vojny poslal na súd a vykázal z Bieleho domu. Urazený Trump ich nepúšťa na tlačovky. Fico im za kritiku jeho vlády neodpovedá na otázky a nazýva ich "špinavé protislovenské prostitútky". Putin dostáva k narodeninám ich hlavy, ak sa príliš vŕtajú v zločinoch jeho vládneho aparátu. Nemajú to vôbec ľahké tí žurnalisti z nezávislých médií. No tento film nie je len o tom. Či len o kauze Pentagon Papers alebo o vzostupe The Post. Je najmä o kľúčovej úlohe novinárov pri kontrole vládnucej moci, vďaka čomu tú moc môžeme vystriedať lepšou. A za takýto počin má Spielberg veľké plus. Jasne, cieľovkou nie sú hihňajúce sa puberťáčky ani nagelovaní frajeri na ojazdenom BMW. Ale žiaden aspoň trochu angažovaný divák sa nemusí báť, že by sa v kine musel od nudy špárať v nose. Rozbeh je možno pomalší, ale napätie filmu nechýba, a nielen Hanks či Streepová, ale všetci hrajú ozaj prirodzene. Áno, Spotlight je ešte lepší. Ale to neuberá na kvalite The Post. Ako reálií neznalý divák som nepochopil niektoré detaily, ale celkový dojem to prakticky nekazí.

Akta X - Empedoklés (2001) (epizoda)

Opäť diel, ktorý sa okrem prípadu venuje i vzťahu Muldera a Scullyovej.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Fox Mulder v najlepšej forme↵ ↵  Chcem uveriť pôsobí ako jedna z najlepších epizód seriálu Akty X. Pozoruhodná zápletka je niekde na rozhraní abnormality a absurdnosti; dej nie je zložitý a slušne odsýpa, teda s výnimkou pasáží so Scullyovou v nemocnici, ktoré sú zbytočné a dávali by zmysel len ako jej definitívna rozlúčka s Aktami, k čomu ako vieme nedošlo. Zato Fox je tak presvedčivo vo svojej roli, akoby z nej nikdy na dve série nevypadol. Ako obyčajne je najsilnejšou stránkou tak ponurá mrazivá atmosféra, že by do nej mohli baliť aj vakcíny od Pfizeru.

Akta X - Můj boj 1 (2016) (epizoda)

Prvý diel série nesúcej podtitul Návrat žiaľ znamená návrat tých úbohých paranoidných konšpirácií, ktorými sa skončila 9. séria v dieli s názvom Prauda. Scenár akoby vypadol z klávesnice top fanúšikov facebookových stránok Zem&Vek, Infovojna či Aeronet (sprisahanie elít, policajný štát, zotročenie občanov atď.). Slovami Scullyovej ide o "strach šíriaciu nezmyselnú izolacionistickú technoparanoiu, takú falošnú a nebezpečnú a hlúpu, že [jej šírenie] hraničí s vlastizradou". Príbeh o mimozemskom víruse je oproti nej suchopárna dôkazmi podložená vedecká štúdia. Mulder sa to snaží zverejniť a "elita" sa rozhodla mu v tom zabrániť. Zúfalstvo scenáristov z nedostatku inšpirácie najlepšie vykresľuje zmŕtvychvstanie muža s cigaretou. O to prekvapujúcejšie potom je, že zvyšok produkcie je viditeľne nadpriemerný.