Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak zhodnotit nové Star Wars a řekl jsem si, že přes veškerou chválu na internetu k sobě budu upřímný a nebudu brát zřetel na lidi, kteří film viděli přede mnou. Od začátku filmu jsem čekal na to, kdy ti dva vedlejší hrdinové (Daisy Ridley a John Boyega) naleznou hlavního hrdinu Luka Skywalkera. Od začátku žádné napětí a žádná akce. Ve chvíli, kdy se objevil Han Solo s Chewbaccou jsem začal doufat ve změnu, ale žádná změna nenastala. Místo toho do děje vstoupila zženštilá napodobenina Dartha Vadera, která zbytečně a zbaběle zabila legendárního Hana Sola. K Lukovu meči se dostala Daisy Ridley bez jakéhokoliv výcviku Jedi, bez toho aniž by v sobě měla velké množství midichlorianů vyřídila zženštilého Sitha. Jak je něco takového možné ptal jsem se sám sebe? Jak je možné že dříve, než se divák na film stihne podívat, je kaufland a tesco plné reklamních předmětů? Proč prodávají lego stavebnice před premiérou? Staří hrdinové umírají, Luke Skywalker si nechce vzít nalezený meč od dvacetitří leté holky bez původu a výcviku Jedi? Vím, že starší diváci Star Wars považovali první epizodu za propadák, ale co si mám myslet o tomto? Takové otázky se mi při sledování v kině honily hlavou. Podle mě tvůrci filmu natočili epizodu, která by měla svými novými mladými hrdiny započít novou řadu epizod. Jestli lepší, nebo horší, to je subjektivní, ale podle mě horší pro staré fanoušky a lepší pro ty nové (mladé, náctileté). Takže zkráceně řečeno. Tuto epizodu chápu tak, že byla natočena pro podchycení nových fanoušků Star Wars, aby se vydělalo na následujících epizodách co nejvíce dolarů. Doufám, že časem změním názor a modlím se v to, abych se neodvrátil od této mnou milované ságy.

Steve Jobs (2015)

Před zkouknutím Steva Jobse jsem byl velmi zvědavý, v čem se bude snímek odlišovat od filmu jOBS s Ashtonem Kutcherem. Zjistil jsem, že v každém filmu je zfilmována odlišná životní etapa velkého novátora. Co se týče obsahu, tak mě více bavil jOBS, protože jsou v ději obsaženy úplné začátky firmy Apple. Tento film je zaměřen spíše na Jobsův vztah s dcerou. Zabíhalo se zde do přílišných mackintosh-ových detailů. To ocení fanoušci značky Apple, kterým ale bohužel nejsem. Za mě 40%.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Párkrát jsem se zasmál, ale nějak mě tento snímek o dědkovi nenadchl. Byla zde jedna scéna, ve které hlavního hrdinu Allana vykastrovali a jsem z té scény docela špatný. Velmi nerad na ni vzpomínám a už se na tento film pravděpodobně dívat nebudu. Čekal jsem větší legraci.

Střihoruký Edward (1990)

Musím uznat, že málo který herec by se více hodil do role Edwarda, než právě Johnny Depp. Jeho tvář je totiž natolik melancholická, že dokáže dokonale vystihnout všechny pocity tak, jak je v daném filmu potřeba. Nedávno jsem se díval na nějaký dokumentární pořad o Johnnym a vyprávěl tam o tom, že si záměrně vybírá takové role, aby na něj jeho děti rády vzpomínaly. Hned jsem si vzpomněl na Karlíka a továrnu na čokoládu, Alenku v říši divů, Střihorukého Edwarda, Piráty z Karibiku a na další filmy, kde má specifickou roli.

Suburra (2015)

Moc rád bych sdílel stejné, nebo alespoň podobné nadšení s ostatními pozitivně hodnotícími diváky, ale bohužel mě Suburra vůbec nebavila. V naději, že se to zlepší jsem se přemohl snímek druhý den dokoukat, jenže ani závěrečné rozuzlení ve mě nezanechalo žádné nadšení. Dávám tedy jednu hvězdu za kvalitní zpracování a nezlobte se na mě, že jsem tak kritický.

Supernova (2000)

Tak dobrá vesmírná sci-fi to mohla být a Američani do toho začali znovu plést prvky z Terminátora. Nemůžu si ale stěžovat, byla to celkem pěkná podívaná. Za mě 50%.

Svatá čtveřice (2012)

Docela nenásilná krátká komedie, která nenadchne, ani neurazí. Nic víc, nic míň.. za mě 30%,

Svět podle Putina (2017) (seriál)

Zkouknul jsem pár dílů a musím konstatovat, že je Putin velice pozoruhodná osobnost. Rozhodně mu nevěřím vše co tvrdí, ale nemohu se zbavit dojmu, že vytváří mocenskou rovnováhu pro tento svět. V seriálu rozhovorů se zmínil o jedné myšlence, která mi uvízla v paměti.. Podívejte se na americké prezidenty, jak se mění. Všimli jste si, že jejich politika zůstává stejná? Krásně mi tím rozkličoval rozdíl mezi USA a Ruskem. Ptám se sám sebe.. proč je jejich politika stejná? Zřejmě pouze zastupují zájmy institucí, které je převyšují.

Synchronicity (2015)

Stephen Hawking je teoretický fyzik, který se dlouhou dobu zabývá myšlenkou o cestování v čase. Synchronicitu popsal jako paradox, díky kterému nikdy nebude možné cestovat v čase do minulosti. V tomto sci-fi filmu však hlavní hrdina Jim Beale vycestoval do blízké budoucnosti a do té by teoreticky podle Hawkinga člověk v budoucnosti za určitých v dnešní době nesplnitelných podmínek vycestovat mohl. Jim se i přesto setkal se svým minulým já, což je podle teoretické fyziky nereálné, ale je to jen sci-fi film, takže to beru s rezervou. Bavilo mě prolínání minulého děje s budoucím. Líbilo se mi ozvučení a ikdyž je to béčkový film, tak se na něj určitě rád podívám i příště.

Šéfkuchař na grilu (2014)

Tohle je opravdu ten nejluxusnější film o jídle, jaký jsem kdy viděl. Nedávno jsem se díval na Dokonalého šéfa s Bradley Cooperem a chybělo mi tam to pravé „labužnictví“. Slyšel jsem, že ve filmu Šéf je spousta pochutin, tak jsem si na sledování raději připravil jídlo, abych tolik neslintal. Dobře jsem udělal.