Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Nechybělo málo a dal jsem plný počet hvězdiček. Takový kus cesty, jaký novodobé Star Wars ušlo od epizody 7 k epizodě 8, mě až překvapil. Postavy, které jsem v sedmičce nenáviděl (Rey, Finn), mi tady nevadili a docela se mi i líbili. Místy hodně suchý humor také pobavil, ale tento film je hlavně filmem autorským, a to z něj dělá film lepší, než Abrahamsovu nudnou epizodu sedm, která těžila hlavně ze své značky. Pokud bude nové Star Wars postupovat tímhle směrem, tak už se těším na další filmy z tohoto vesmíru!

Roman J. Israel, Esq. (2017)

Většina lidí o tomto filmu říká, že je horší než Gilroyův předchozí film, Slídil. Já bych řekl, že je to tak na stejno. Slídilovi uškodil až příliš minimalistický příběh, Roman J. Israel měl zase až příliš protahovanou stopáž. Každopádně u obou filmů je skvělá kamera, skvělí herci a i samotný scénář je dobrý. To asi dokazuje fakt, že Dan Gilroy byl původně scenárista, a ne režisér. To ale nic, i jako režisér je svým způsobem zajímavý. Kdybych však měl říci, který z jeho filmů se mi líbil víc, byl by to právě tento.

Co děláme v temnotách (2014)

Upírský film, který si z upírů ale dělá srandu! Na minimalistický projekt dobře natočené, napsané i zahrané. Po třetím Thorovi mi Taika Waititi opět dokázal, že jeho tvorba, i když se jedná především o Novozélandské nezávislé filmy, stojí za shlédnutí. Postavy Deacona, Viaga a Vladislava byly sympatické a správně ujeté a scéna, kde nahání Nicka je opravdu děsivá a nepříjemná. Za mě spokojenost a relax.

Whiplash (2014)

Film, v němž každá složka sama o sobě neznamená nic, až jako celek jsou hodnotné. Skvělá hudba, úžasný J.K. Simmons a režijní styl Damiena Chazella, který mi přišel zajímavý i v La la Landu. Ano, tento film má i hluchá místa a Miles Teller mi není příliš sympatický, ale stále považuji Whiplash za hodně dobrý film.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Takhle má vypadat správný akční film! Jsem rád, že jsem si mohl touto skvělou adrenalinovou peckou spravit chuť po jako vždy idiotských Českých lvech. Oscarové roky 2015 a 2016 byli opravdu silné na kvalitní snímky a tento film je jedním z důkazů (dále jsou to např. Birdman, Sázka na nejistotu atd.) Jednodušší příběh nebyl vůbec od věci, naopak, komplikovanější děj by tomuto filmu jen uškodil. Režijně a technický výborné!

Bába z ledu (2017)

Češi jsou vážně schopni přihrát velká filmová ocenění úplně všemu. Říkal jsem si, že to není tak špatné, ale je. A bez Marka Daniela a Václava Neužila by to bylo ještě horší.

Pěkně blbě (2017)

Pro mě osobně je tento film příjemným překvapením, protože když jsem viděl poprvé plakát k tomuto filmu, tak jsem čekal nějakou béčkovou prvoplánovou komedii. Nemohl jsem se mýlit víc. Tento film vypráví skutečný příběh o skutečných lidech a já jsem rád, že byl zpracován právě tímto způsobem. Ta nominace na Oscara byla zasloužená!

Sirotčinec (2007)

Ti Španělé jsou na poetiku mistři. Bylo to smutné, bylo to hluboké, bylo to kruté. A bylo to dobré, i když mě v tomto filmu něco chybělo. Něco, co jsem od tohoto hororu očekával. Tedy, tento film je horor v jiném slova smyslu. Je to spíše drama o životních skutečnostech, kterému duchové dodávají na jeho vnitřním účinku. Dobrý film, nicméně jak už jsem řekl, něco mi tam chybělo. Každopádně, J.A. Bayona je dobrý režisér a už se těším na nový Jurský svět!

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

(Zlaté glóby/ Oscar 2018) Na začátek to samé co u Nejtemnější hodiny. První čtvrtina filmu byla nudná a pomalá. Poté se to proměnilo v poutavou podívanou, i když ne tak, jak bychom si to představovali u mistra jako je Spielberg. Přesto to bylo dobré, i herci byli dobří, Tom Hanks sice občas působil trochu prkenně, ale i přesto podali s Meryl Streep dobré herecké výkony. Škoda jen, že tento film nebyl opravdu tak skvělý jako Spielbergovy starší filmy tohoto typu.

Prokletý ostrov (2010)

Poměrně slušná hra s divákem, která mi lehce připomněla filmy Davida Lynche. Ten však není ani tak velkolepý, ani tak agresivní. Scorseseho film je jednodušší, i přesto naprosto nepředvídatelný. Člověk nemá dobrý pocit už jen z prostorů, ve kterých se film odehrává. I přes délku filmu vás to nezačne nudit, což mě osobně potkalo u Scorseseho Skryté identity. Inteligentní a znepokojivé zároveň!