Wagon Tracks (1919)

Ikona amerického westernu William S. Hart v roli Buckskina Hamiltona, jenž se musí hned z kraje filmu vypořádat s životní ranou. Rozhřešení a smíření s osudem nalezne při doprovodu karavany osadníků po divokém západě. Jeho postava je po celý film za klaďase, což znalí věci vědí nebylo v jeho případě ani zdaleka pravidlem. Jeho subtilní herectví napomáhá krásně lyrickému vyznění starosvětsky pojatého příběhu. Film je dramaticky velmi dobře vybalancovaný, s výborným tempem, technicky nadprůměrný. Nelze než doporučit.

The Grim Game (1919)

Jeden z pouhých pěti filmů Harryho Houdiniho a zřejmě ten nejlepší. Už jen to, že je film znovu přístupný divákům, přestože byl tak dlouho považován za ztracený, je báječné. A vidět takovou persónu jakou byl Houdini "naživo" je paráda. Navíc film je to velmi dobrý. Má víc než slušný spád. Zajímavě zašmodrchaný děj. Filmařsky je suverénní. On taky režisér Irvin Willat nebyl žádný břídil, jak dokládá i jeho oceňováný snímek z téhož roku "Behind the Door". Doporučuji všemi deseti. PS: film má cca 70 min.

The Wicked Darling (1919)

Mary a Stoop jsou dva chmatáci z ulice, jež si občas lezou do zelí a občas se při sviňárnách zase podrží. Po jedné večerní akcičce a osudovém setkání se Mary rozhodne, že pochybné řemeslo pověsí na hřebík. Příjemné překvapení. Herci jsou výborní a film se střídmou stopáží s přehledem táhnou. Sice jde v pár chvílích poznat, že se nedochoval kompletní materiál, ale divácký komfort to nijak zvlášť nenarušuje. Režie a formální zpracování je na úrovni. Líbila se mi kamera. Film působí dost moderně. První spolupráce legend němého filmu, Browninga a Chaneyho, dopadla nad očekávání. Ovšem za hvězdu je zde předně tvárná Priscilla Dean,  jedna z prvních velkých hvězd Universal Pictures.

Příšerné povídky (1919)

Pět gotických povídek, které si vzájemně čtou smrt, běhna a ďábel. Krátké povídky neoplývají kdovíjakou sofistikovaností. Ovšem to hlavní, nádech zlověstně morbidní atmosféry do nich tvůrci napěchovali v míře obstojné. Podporou jim je ústřední charismatické herecké trio a úsporné využití mezititulků. Za zmínku stojí povedená restaurace filmu s výbornou audiostopou. Nejpovedenější povídka - "Klub sebevrahů".

Dragon Painter, The (1919)

Obrazově krásný, poetický film. Záměr natočit film z lyrické japonské perspektivy a postavit se klišé v dobovém zobrazování východních kultur se tvůrcům vydařil. Film vznikl v produkční dílně tehdejší hvězdy němého filmu Sessue Hajakaway, jenž si pochopitelně zahrál i hlavní roli. Jeho manželka Tsuru Aoki ztvárnila roli princezny.

Madame DuBarry (1919)

Načančané kostýmní melodrama o veselé a pohledné Jeanne, jež pánům motala hlavy tak dlouho, až o ni přišla sama. Velkorysá výprava, plynulé tempo, silná herecká sestava a působivý závěr. Kolosální celosvětový úspěch filmu byl zcela na místě. A to i přesto, že se v poválečných letech na němce nahlíželo přes prsty.

For Better, for Worse (1919)

Dva kamarádi. Dva doktoři. Dva nápadníci. Oba se dobrovolně přihlásí do války, ovšem starší Ned se nakonec rozhodne zůstat doma a pokračovat v bohulibé práci v dětské nemocnici. Sylvie tohle gesto nechápe a přestože má Neda radši, dá přednost Dickovi, v němž vidí chrabrého muže ve zbrani. Avšak válka mnohé změní. Zajímavé DeMilleho zamyšlení nad službou vlasti a vypořádáním se s jizvami z války. Ve výsledku možná až zbytečně moc protěžuje milostnou zápletku na úkor útrap z války. Tady se dalo vytřískat víc. Ale i snaha se cení. Lehký nadprůměr.

Fairbanks blázní (1919)

Douglas Fairbanks hraje pozitivní energií a smyslem pro humor nabitého Daniela Browna, jehož slabou stránkou je chorobná pověrčivost. Šílený psychiatr, doktor Ulrich Metz, se ho z pochybných - výzkumných - důvodů snaží dohnat k sebevraždě. No příběh není z nejbystřejších, ale o to tady ani nejde. Jde o Douga a jeho eskapády... a taky jde, samozřejmě, o dívku. Zajímalo by mě jak velkou měla produkce pojistku proti úrazu, protože Doug byl vskutku divočák. Jedná se o režijní debut Victora Fleminga, vyhlášeného hollywoodského štramáka se silným charisma, v tomhle směru vzor mnoha hvězd.

The Hoodlum (1919)

Mary Pickford hraje, pro ni netypicky, rozmazlenou a hašteřivou holku, jež má co si zamane. Avšak její Amy není zlá, spíše rozcapeně divoká. Což se plně prokáže při změně prostředí, když se vzepře přáním dědečka a dobrovolně poznává odvrácenou stranu blahobytu v chudé městské čtvrti. Příběh je prostý a předvídatelný, ovšem Mary vládne. Jde o ohromně zábavný film, určitě jeden z nejlepších co v desátých letech natočila. Filmařsky a produkčně na úrovni. Doporučuji.