• Krátkometrážní

Ismaelovy přízraky (2017)

Veľmi chaotické rozprávanie, príbehy piatich postáv majú tvoriť celok a nadväzovať na seba, je to však dosť nepodarené. Pozitívom bola snáď len Marion Cotillard a jej postava, ktorá do filmu vniesla trochu energie, inak nudné a pre mňa ničím výnimočné spracovanie.

Holy Motors (2012)

Chvíľami som na tento film pozerala s úžasom, čo za hlúposť to Carax natočil. Niektoré scény sa mi zdali vtipné, iné neskutočne nechutné, no stále sa dialo niečo zaujímavé, čo pútalo pozornosť. Pri tomto filme som ako divák bola stále v napätí, čo sa udeje a keď sa aj dalo predpokladať čo, bola som zvedavá, ako sa to stane. Taký má film byť, vizuálne pútavý, kvalitne spravený a držať myseľ diváka bdelú, aby nad filmom uvažoval, alebo aj sám sebe kládol otázky.

Slovo dělá ženu (1952)

Jediné, čo ako tak môžem hodnotiť pozitívne okrem Oldricha Nového je pieseň "Nad muže není", jej text a interpretácia.

Ptáčník z Alcatrazu (1962)

Skvelé. Príbeh jednej postavy, v jednom prostredí a divák je stále zvedavý, čo bude ďalej. Dej je pomalý a dôsledný. Výnimočný príbeh. Po odsúdení na doživotie v izolácii je dôležitý prehovor rozprávača, ktorý hovorí, aké možnosti na prvý pohľad má človek, ktorý je odsúdený prežiť celý život, možno niekoľko týždňov, mesiacov, rokov... sám, v jednej cele, bez kontaktu s ľuďmi. Je to mostíkom pre zvyšok deja a pre zvyšok života hlavnej postavy. Príbeh sily, odhodlania, pevnej vôle, dobrého a spravodlivého srdca jedného muža, paradoxne odsúdeného na život vo väzení.

Hašišbába (2012)

Neschopnosť človeka vyžiť z dôchodku, exekúcia, neznášanlivosť voči čiernym, predávanie drog (nie však deťom!) z toho by sa dala spraviť ďalšia nudná sociálna dráma a mohli by sme byť v depresii z toho, ako je všetko zle. Paulette je však veľmi sympatická dôchodkyňa, a to i napriek tomu, že od typickej "milej babičky" má veľmi ďaleko. Mnohé vtipné momenty a možnosť obľúbiť si postavy.

Ježíši, ty víš (2003)

Statické zábery na monológ, resp. rozhovor človeka s Ježišom, vzbudzujú záujem diváka vďaka Seidlovmu dôkladnému a správnemu výberu vhodných protagonistov. Tieto typy hneď zaujmú, a aj keď si už myslíme, že o nich máme vytvorenú mienku, vďaka dôkladnej výstavbe deja nás dokážu prekvapiť, kto sú vlastne zač.

Eva Nová (2015)

Zo začiatku veľmi pomalé tempo, postupne však zaujal príbeh a pozornosť držalo hlavne vystupovanie Emílie Vašáryovej.

Kompozice (2015)

Čiary prebiehajúce a mihotajúce sa plátnom, a to celý čas. V každom prípade zaujímavo spracované a dobre ozvučené.