Tenet (2020)

Těšil jsem se hodně, ale nakonec spíše promarněný potenciál. Technická stránka jako vždy obdivuhodná, ale jinak je to hodně odosobnělý film, v druhé půli zbytečně natahovaný a strašně chladný. Nolan se pro mě bohužel poslední dobou čím dál méně soustředí na postavy, jejich motivace či uvěřitelnost. Na rádoby chytrou myšlenku (a ten film zdaleka není tak chytrý jak se tváří) vždy naseká postavy, které dělají přesně to co potřebuje pro svou efektní jízdu, ale na jakýkoliv vývoj postav absolutně kašle. Scénář už také není co býval. (Tady perlí místy hlavně postava Elizabeth Debicki.) Bojím se, že doby Mementa, Batmanů, Počátku, ale i Dokonalého triku jsou už nenávratně pryč. Jen tak mimochodem jsem zpětně ze svých hodnocení zjistil, že mám asi problém s Hoytemou. I když je to dobrý kameraman jeho chladné barvy a typicky trendy severský look mi prostě sedí podstatně méně než temný, ale barevně hřejivý Pfister. (kéž by se k Nolanovi vrátil). Look Hoytemi vs Pfistera je asi jako plyšák z Ikei vs cokoliv z normálního hračkářství. V životě bych své malé žádného plyšáka z Ikei nekoupil, neboť ty zvířátka mají natolik mrtvolný výraz ve tváři, že bych se bál, ať to z ní neudělá dalšího malého Breivika. Hudba Göranssona pak rovněž jen takový slabší mix typické islandské OST školy a Zimmera. Ať to není, ale úplně negativní. První půli jsem hltal. Pattinson a Branagh super. Myšlenka zajímavá. ( I když třeba český Happy End s ní ve své komediálnosti pracuje lépe :D ) Některé scény jako třeba hned první v divadle nebo i automobilová honička jsou perfektní.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Men of Steel byla pro mě pecka, ale tohle Snyder tězce nedal. Nejchaotičtější a nejtupější digibordel za poslední roky. Většina herců fajn, ale takový scénář točit, musela být od začátku naprostá kravina.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Zdvižený prostředníček všem marvelovkám a dalším podobým komixákům valených neustále podle jednotného mustru. Tolik nápadů, šíleností a invence se v letním blockbusteru už dlouho neobjevilo. Navíc je to vizuálně opravdu pořádné žrádlo. V sedmdesáti dát takovýmto způsobem naprdel i tvůrcům o několik generací mladším. ... Bravo pane Millere!

Persona (1966)

Typický artový fetiš. Po třetím snímku, to už můžu říct: S Bergmanem mám prostě problém. Líbí se mi niterné pointy jeho snímků zabývající se především psychikou lidské duše a mnohdy krásně pojaté snové scény. Avšak jako celek na mě působí každý jeho snímek odcizeně, seversky chladně a bohužel i často v rámci stopáže nudně. Někdy více, někdy méně. (Tentokrát více.) Mám pocit jakoby zajímavá místa Bergman rád vyplňoval volnějšími intermezzi, jejíž účinek byl ve své době možná neodiskutovatelný, dnes však působí poněkud unyle.

Jih proti Severu (1939)

Opravdu na svou dobu neskutečně monstrózní a epický příběh, který je však zabíjen neskutečně nesympatickou, i když sexy, hlavní hrdinkou v podání přehrávající Vivien Leigh. Marně pak i vzpomínám, kdy jsem viděl snímek, který tak silně podprahově propaguje rasismus (moto filmu: V těchto dobách ještě ženy byly dámami, muži opravdovými kavalíri a na polích spokojeně a s radostí pracovalo množství černých otroků. Vše pokazili až smrdutí yankeeové.) Obvykle se nad takovými věcmi nepozastavuji, ale tady mě to dostalo do kolen. ... Naopak obrovským kladem filmu kromě vynikající kamery je především neskutečně charismatický Clark Gable. .. Shrnuto: Jih proti severu na svou délku rychle uteče, dá se na něj místy poměrně příjemně koukat, avšak celkově je film poněkud přehodnocen a to i když člověk přihlédne k roku vzniku. Jak již tady někdo podotkl takový Kristián nepotřebuje megalomanii a přesto je kvalitativně o několik koňských délek dál. .. 70%

Umělec (2011)

Čistá krása a neskrývaná radost z filmu!!

Pravdivé lži (1994)

V dětství jeden z mých nejoblíbenějších filmů, který skvělě kloubí humor a akci a i díky, kterému jsem obdivoval Camerona jako originálního tvůrce. Bohužel zpětně poté, co jsem se podíval na "Podtrženo, sečteno" od té originality Pravdivých lží upouštím. .. Přesto však pořád kvalitní a super jízda.

Hrob světlušek (1988)

Po zdejších komentářích jsem se velmi těšil, ale tohle teda ne. Uznávám kvality animáku po jeho řemeslné stránce, ale co se týče scénáře resp. konkrétního chování hlavního hrdiny byl jsem navýsost rozezlen. Zde často omýlané citové vydírání, které je evidentní, by mi vůbec nevadilo, pokud by se hlavní klučina občas nechoval tak trochu jako "vůl." Mrzí mě, že to musím napsat, ale pokud někdo bojuje o každé sousto a ke konci si vzpomene, že má vlastně na účtu v bance peníze, resp. trucuje a tak nemůže dostat jídlo z přídělu, jinak se to říct nedá. Přitom zrovna dramata dětí obvykle jsou hodně vděčným tématem, ale tou blbostí to pro mě tvůrce zabil.... PS: A to zpravidla u kvalitních filmů nemám v žádném případě problém se dojmout.

Trio z Belleville (2003)

Naprosto se ztotožňuji s "Geminim", krásná a napaditá animace propojená s mnoha uchvátnými nápady, které si člověk zkrátka musí užít, přesto příběh poměrně slabý, na to aby mě dokázal více zaujmout. Přiznávám však, že to bude asi můj individuální problém. 70%