Brooklyn (2015)

Příjemná změna v dnešní comics-testosteron jízdě, kterou zažíváme. Film dá divákovi přesně to, co je v jeho popisu - romantické drama. Moc se mi líbily kostýmy i prostředí 50. let minulého století, stejně jako prostředí Irska i Států v době rozkvětu. Saoirse Ronan coby hlavní herečka je úchvatná, přesně jako z Grandhotelu Budapešť. Nominace na Oscara, je dle mého názoru přehnaná, ale jinak filmu není co vytknout. Snad jen úplný závěr, s kterým si mohli tvůrci trochu víc vyhrát. Závěr: Krásné romantické drámo o životě, jaký je. Na 1. Máj - ideál.

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Další snímek o irské mafii z prostředí U.S.A. Johnny Depp je opět bravurní nicméně bych v této roli viděl někoho jiného. Jeho make up mi k němu vůbec nesedí ale snad je to záměr režisérů. Film nenadchl ani neurazil, prostě další irsko-americká mafia. Škoda. Závěr: Další průměrná irská gangsterka - do řady prosím.

Hitman: Agent 47 (2015)

Od Hitmana 47 jsem neočekával zhola nic. A tvůrci mě nezklamali. Od první chvíle jsem věděl, co to bude za film, a jen jsem doufal, že se tvůrci poučí z poslední nepovedené adaptace. Marně. A to mě přivádí k myšlence, proč točit něco, o čem víme, že to bude takováhle kaše? Kolikátá je to nepovedená adaptace na hru? A ruku na srdce - kolik se jich opravdu povedlo/povede (zdravíme Splinter Cell a Warcraft)? Možná by investoři udělali lépe, kdyby prostředky na podobné filmy věnovali raději vývojářům her, kteří by mohli udělat kvalitnější pokračování svojí série. Nicméně jednu hvězdičku jsem dal za stopáž :-) Představte si, že takováhle brynda by měla mít víc jak 120 minut :-O Závěr: Ne. Ne. Ne. Netočte filmy podle her dokud nebudete mít dobrý scénář, prosím.

Osm hrozných (2015)

Tarantino jak ho máme rádi. Neznám jiného režiséra, který by dokázal udělat dokonalejší dvoj-aktovku ve stodvaaosmdesáti minutové stopáži. Klobouk dolů. Jennifer Jason Leigh je právem nominována na Oscara za vedlejší roli. Kurt Russell perlí, jako dlouho ne a vlastně celá Quentinova stará parta je ve filmu dokonalá. Podle mě byla původně role "Angličana" psaná přesně na Christophera Waltze, ale Tim Roth se úkolu zhostil víc než obstojně. Vynikající kamera, střih a hudba v podání mistra Morriconeho. Podle mě si Tarantino splnil svůj sen a jeho pocta starým špagetovým westernům je více, než uspokojující. Tleskám. Závěr: The Old, The Good and Tarantino.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Tak nejočekávanější film roku mám za sebou a musím na rovinu říct, že jsem zklamán. Nenadchl ani neohromil. A právě to ohromení jsem očekával. Myslím si, že scénáristé i režisér měli dosti času a prostředků k tomu, aby vytvořili boom roku. Všude jsem četl, jak se Abrams dušuje, že se film bude co nejvíce podobat původní čtyřce a nakonec se mu podobal tak moc, až mě to vyděsilo. Maskovaný záporák, pouštní planeta vyděděnců, SmrtiHvězda, bar plný emzáků, rodinné neshody atd. Škoda. Další zklamání bylo, že v prvním díle odhalili téměř veškeré otazníky, které na počátku série vznikly. Jsem velice zvědav, co se bude dít v dalších dílech. Na druhou stranu musím vyzdvihnout poctivou práci kulisáků, výpravy a maskérů (zelené plátno se opravdu podařilo omezit) a také dodržení nepsaného pravidla o obsazování nepříliš známých herců (jen ten záporák mohl vypadat jako Záporák, a ne jako Snape junior). Podle mě celému pokračování chybí ta vize G. Lucase, ta potřeba posunout hranici filmu zas o kousek dál. Závěr: Pro skalní fandy povinnost. Pro skalní fandy s očekáváním překvapení – zklamání. Takže nakonec z toho vyjdou nejlíp geekři a nerdi.

Terminator Genisys (2015)

Slovy Klasika: "Kauzality, no dobře. Jedna věc vede k druhý, ale občas je dobrý si říct, že zákony času a prostoru jsou pěkný hovadiny!" A takový to mohl být krásný film. Tolik potenciálu co v sobě měl. Proč jen autoři nezaútočili na dědečka Sáry Connorové? Nebo pradědečka. Představte si Arnolda, kterak běhá po pláži Omaha a snaží se terminovat praprapraConora. A proč se zastavovat jen tady? Mohli rovnou vyhladit předky Connorů ve středověku. Škoda. Takhle je z toho jen průměrný film, který už se tolikrát vykradl, že už není co vykrádat. Závěr: Ničím nepřekvapí. Vše podstatné máte na plakátech, ani ty trailery nemusíte vidět, abyste pochopili o čem film bude a jak skončí.

Dítě číslo 44 (2015)

Byl by to nádherný film, kdyby se odehrával ve fiktivním totalitním státě (nejlépe VB). Protože točit film z prostředí poválečného SSSR a nemít v hereckém ansámblu jediného ruského herce, to chce mít nervy ze železa. A když už bych tam nasekal celosvětovou směsku herců, tak bych jim alespoň zakázal tvorbu toho nepovedeného ruského přízvuku. Co se děje týče, tak jsem si pořád nemohl vybrat mezi detektivkou a thrillerem o ukázce sovětských čistkách. A nakonec happy end, na který jsme už navyklí. Samotného by mě zajímala ruská verze tohoto filmu (kdyby ji soudruzi povolili natočit). Škoda, protože podle mě, takovíto scénář měl na víc. Snad jen díky za českou výpravu a nalití dolarů do české filmové kasy. Závěr: Špatně obsazený detektivní thriller z prostředí sovětské matičky Rus.

Jurský svět (2015)

Na téma dinosaurů se od devadesátých let docela pozapomnělo. Až do teď! Ačkoli nejsem stoprocentní dinofil, tak musím přiznat, že nový Jurský svět mě nadchl (ale přiznám se, že finální zápas nesahal tomu v Cestě do pravěku ani po kotníčky). Svižné tempo, občas nějaká ta hláška a super vsunuté odkazy na původní Jurský park. Podle mě se Colin Trevorrow zhostil předaného žezla se ctí a neudělal Stevenovi ostudu. Je pravdou, že si mohli trochu víc vyhrát se zápletkou, ale chápu, že film byl určen pro děti a mladistvé a taky co vymýšlet za zápletku v zábavním parku, že? Jen mám trochu obavy z dalších dílů, které dozajista přijdou a podle mě sebou přinesou opakující se nevalnou historii. Nezbývá než držet palce. Závěr: Pamětníky neurazí, nováčky nadchne.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

A to jsem si myslel, že už mě nemůžou ničím na plátně překvapit. A ejhle. Zapomenutý G. Miller s jeho reinkarnací hrdiny, který definoval před mnoha lety žánr. Podívaná vskutku monstrózní. Podobný nášleh akce za akcí je v dnešním kinosvětě celkem běžným pokrmem, ale Miller ho dokáže podávat v odměřených pipetách, kousek po kousku s obrovskou gradací a perfektním vyvážením. Vskutku filmařská arci-alchymie. Na to, že v kotlíku byla jízda z bodu A do bodu A, poušť, spousta motorů a výbuchů. Škoda jen, že Charlize na konci nezemřela, bylo by to ještě lepší. Závěr: Adept na film roku. Nadšeně tleskám.

Jupiter vychází (2015)

Digitální pornografie třetího věku. Jak jinak nazvat film, který měl obrovský potenciál k něčemu, co tady dlouhá léta chybí a nakonec to opustil pro pár digitálních efektů? Už zase mi přijde, že z diváků dělají hloupé Jendy závislé na akci a mega explozích. Co se příběhu týče: Od sourozenců Wachowských bych čekal větší nářez. Nevím proč, ale ke konci filmu jsem nabyl dojmu, že celou dobu sleduji hybrida mezi Popelkou, Strážci galaxie a Flashem Gordonem. Na druhou stranu klobouk dolů před představivostí autorů, protože hlavního hrdinu - nezničitelného geneticky upraveného vlkodlaka s létajícími boty a křídly, bych nečekal ani u Terryho Pratchetta. Takže co se týče příběhu nic moc. Jedinou pochvalu bych viděl ve vyžívání se v nano-technologických hračkách a taky mám dojem, že ten hvězdný koráb řídil slon, takže za to palce nahoru. A taky za to, že Sean Bean nezemřel před první reklamou. Bohužel podobného žánru je stále jak šafránu, takže my fanoušci vezmeme za vděk jakoukoliv bryndu. Závěr: Jděte raději na toho Flashe Gordona, ten si alespoň nehraje na něco, co není.