• Thriller

Noční směna (2014)

Úplne som zabudol k tomuto filmu napísať komentár. Last Shift sa na nič nehrá, nepredstiera byť vzkriesením hororového žánru, netvári sa, že prichádza s niečim novým. Anthony DiBlasi pripravil horor pre každého, kto sa chce pred spaním zabaviť a nechať sa kvalitne vystrašiť. Last Shift nezdržiava so žiadnou predohrou, nesnaží sa vykresľovať charaktery, nesnaží sa nad divákom držať oblak tajomna. Last Shift začína a od prvej minúty viete, že sa začal horor. Pocit samoty na policajnej stanici je dotvorený dobre. Anthony na vás spustí všetko od zvláštnych zvukov, vzlykov, hučania, cupitania, telefonátov, duchov, samovrahov, satanistov, preludov. Last Shift ponúka niekoľko naozaj strašidelných scén, pár príjemných osviežení o ktorých pomlčím a potom po "finále" skončí. Osobne som sa veľmi potešil filmu, ktorý je postavený na čistokrvnej hororovej funkčnosti bez obalu a musím povedať, že o druhej ráno išlo naozaj o nepríjemný zážitok.

Oasis: Supersonic (2016)

Pre mňa ako fanúšika Oasis mal tento dokument značný význam a počuť bývalých členov kapely, ľudí okolo kapely a rodiny rozprávať o tom, čo to celé bolo a čo to vlastne znamenalo, bolo neskutočné. Veľmi zábavný dokument plný nostalgie, ktorý sa dotýka aj niektorých ťažších tém. Myslím,že aj pre ľudí, ktorí majú Oasis v paží a aj pre tých, ktorí ich neznášali,môže mať film význam.

Oculus (2013)

Áno, áno, áno, áno! Konečne po dlhšej dobe horor, ktorý ma dokázal zaujať a naozaj vystrašiť. Mrazivé scény, hra s (ne)realitou, stále prítomné napätie a strach dýchajúci z každej jednej steny. Scény z minulosti skvelo obohacujúce dej a pirtom sú rovnako desivé ako odohrávajúca sa prítomnosť. Záver som si snáď lepší ani nedokázal predstaviť. Filmu škodí prvá dvadsať minútovka plná hororového kliše, ale inak skvelé. Veľmi milé prekvapenie.

Očista: Anarchie (2014)

Som rád, že sa dvojka nesnažila okopčiť jednotku. Koncept dvojky sa mi as páči viac, miesto domu výjsť do ulíc, kde sa to všetko odohráva je skvelé. Atmosféra je, dej predvídateľný, zvraty taktiež, niektoré scény ako vystrihnuté z lacného béčka občas sú, niektoré postavy otravné jak fras, nelogické správanie sem tam, príbeh za kamiónmi super, akýsi odboj zbytočnosť. Scéna s lovom sa mi síce páčila, ale bola až príliš vyumelkovaná na efekt. Štyri by boli veľa, tri hviezdy. Teším sa na trojku.

Očista: Volební rok (2016)

The Purge je mojim guilty pleasure. Tentokrát sa im obzvlášť podarilo kvalitne navodiť apokalyptickú atmosféru a šialenstvo bolo cítiť viac, než po minulé časti. Masky nádherné, symbolizmus krásny. Kacia a napätie na úrovni. Spokojnosť.

Odbor městské zeleně (2009) (seriál)

Po prehováraní som sa rozhodol dať tomuto seriálu šancu s tým, že skočím do druhej série nakoľko podľa všetkého je prvá séria hrozná. Musím povedať, že som si na ten seriál navykol a dá sa vďaka nemu fajn zasmiať aj napriek tomu, že väčšina postáv je silno inšpirovaná seriálom The Office; Ron-Dwight, Leslie- Michael Scott, Jerry- Toby, Ben- Jim, Tom- Ryan, April je temnejšia verzia Angely. A práve tá neskutočná podoba postáv a humoru je vykrádačsky nesympatická. Pri mnohých hláškach si pomyslíte " Ha! To by presne povedal XYZ z The Office."Seriál má pre mňa vyumelkovaný feeling a to je ďalšia slabina seriálu. The Office ( porovnávam, lebo je to rip off) mal aj napriek svojej šialenosti a občasnej absurdnosti aj hlbší rozmer, vzťahy boli veľmi ľudské a uveriteľné, tu to chýba. Mimo toho sa dajú nájsť naozaj dobré epizódy a keď si človek zvykne na to, že je to The Office v slabšom podaní, dá sa ho užiť.

Odebrat z přátel (2014)

Ironicky, tento horor nebol natočený na sledovanie vo veľkej kinosále. Naopak, najväčší zážitok budete mať v noci, sám s notebookom/PC pred sebou. Celý film sa odohráva na pracovnej ploche jednej dievčiny, kedy počas skajpovania začne šarapatiť neznámy hacker, ktorý predstiera byť zosnulou kamarátkou. Alebo je to naozaj duch? Na to, že ide o skupinový videohovor, si film drží svoju úroveň nepríjemnej hororovej atmosféry.

Oni (2008)

Musím uznať, že to malo dva momenty, kedy som sa naozaj bál. Ale iracionálna účelovosť, správanie, nezmyselné ľakačky a strašidelné sliedenie zamaskovaných bez významu v deji, len pre diváka. Niekoľkokrát som sa naozaj veľmi nudil a čakal na koniec, či tam bude nejaké super odhalenie. Záver ale hrozný, primitívny a hlavne nelogický v spojení so začiatkom a telefonátom. Sklamanie.

Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015)

Budem na začiatok úprimný. Nie som fanúšikom tejto filmovej "série." Nemám ju rád, nesadla mi, nechápem ju a nikdy ju nepochopím. Nechápte ma zle. Haunted house horory milujem, stačí mi nazrieť do profilu. Found footage horory síce nepatria medzi môj obľúbený žáner, ale sú mnohé, ktoré milujem viď. Troll Hunter. Nenájdete u mňa hodnotenie ani jednej časti. Pri zlých hororoch sa rád urvem z reťaze.. no spomínam si na to, keď som prvýkrát uvidel Paranormal Activity a po 40 min. mi začali klipkať oči a pripadal som si ako pri pozeraní paranormálnych videí na YouTube. Nemal som čo hodnotiť. Nechápem úspech tejto série. Jediný dôvod existencie tejto série je to, že chceli podojiť kravu. Nielenže bol každý jeden film o tom istom, s inými ľuďmi a s trápnou atrapou kontinuálneho príbehu, ktorým udržiavali pozornosť svojich "fans", ale každý jeden film sa dopúśťa tých istých chýb. Uvidel som, že vyšla posledná časť. Vyšla v období, kedy na Blu- ray vyskočili i ďalšie filmy. Reku v piatok po práci si spravím horror night. Ako prvý pôjde Paranormal Activity, keby náhodou nebol podľa mojej chuti, večer mi zachránia dva ďalšie filmy. Z nejakého dôvodu som sa na sledovanie tešil, chcel som, aby bol aspoň posledný diel dobrý. Bohužiaľ, zázrak sa nekonal. Trpí tým, čím každý jeden film zo série. Klišoidné, dvojdimenziálne hlúpe postavy s hlúpymi reakciami. Samotná premisa toho, že si rodinka natáča viacerými kamerami i to, ako im spí decko, je jednoducho na plač. Objavenie "zázračnej" kamerky vidiacej duchov je ako z paródie Ghost Busters. Nič, absolútne nič zaujímavé sa v tomto filme nedeje, teda pokiaľ vtípky odkopnutého chlapa nepatria medzi vašu zábavu. Hororový faktor je tu ten, že Venom z Marvelu stojí nad posteľou a nik ho nevidí. Dievča spaľujúce strany z Biblie nie je strašidelné. Nie, naozaj nie je. Keď to blbé decko prešlo cez akúsi hviezdnu bránu v stene, odpadol som a musel som si dať pauzu. Moment napätia tu za celý film vyvolá "duch" skrytý pod plachtou a ten vykradnutý záver REC len korunoval kreatívnu prázdnotu skvelého filmárskeho tímu. "Za zmienku" taktiež stoja tieto scény: Nočné videnie s hojdačkou, POV scéna s dievčatkami a kúsanec kňaza. Des. Hrôza.. amaterizmus. Vďaka Bohu, je koniec. Paranormal Activity: The Ghost DImension a rovnako ako všetky aktivity sú stelesnením všetkého, čo je v hororovom žánri zlé.

Pátek třináctého (1980)

Začiatok slávnej slasher série v ktorej si tvorcovia po úspešnom Halloweene skúsili znásobiť priamu brutalitu. Mimo dôležitosti v historickom okienku ide o zábavnú vyvražďovačku.