• Thriller

Krampus: Táhni k čertu (2015)

Trick r' Treat patrí medzi moje najobľúbenejšie Halloweenske filmy pre jeho geniálne skĺbenie hororu a humoru. Bol som zvedavý ako sa Michael potrápi s ďalším sviatočným filmom a musím povedať, vôbec nesklamal. Michael spravil rodinný sviatočný horor, ktorý skvele napĺňa všetky očakávania. Prvá polovica filmu je príjemným Vianočným rodinným fílmom a behom jedného momentu sa to zmení na nepríjemný fantasy horor. Za mnohé scény, masky a nápady by sa nehanbil ani čistokrvný hororový masaker. Veľká spokojnosť.

Turbo Kid (2015)

80. nostalgia, skvelé kostýmy, osemdesiatkovo "lacný" príbeh s osemdesiatkovo geniálnymi scifi nápadmi. Litre krvi, hromada goru, tona zábavy.

Clinger (2015)

Ďalší režisérsky debut a tentokrát náročný na hodnotenie. Steves sa pokúsil vytvoriť hororovú komédiu/paródiu s prvkami teenagerských seriálov. Michael zrejme mienil svoje dielo okoreniť spoofom filmov a seriálov z produkcie Disney Channel a tak som si naozaj niekedy pripadal, že sledujem trápnu pubertálnu romantiku pre deti, kde zamilovaný duch urobí všetko pre to, aby získal dievča. Naozaj sa mu to podarilo a myslím, že aj to je dôvodom niektorých hodnotení. Človek nevie, či išlo o úmysel. Ale to len slúži ku cti tvorcom. Hororových prvkov je tu niekoľko, možno na škodu nie až toľko, ako by sa patrilo. Každopádne scény s hlavou, plyšákmi, sekerovou ženou boli veľmi príjemné a minimálne ma prebudili z myšlienok a pocitu toho, že sledujem niečo určené pre 14 ročné dievčatá. Musím pochváliť aj humor,je ho tu neúrekom. Chybou je len to, že mnohé žarty a gagy strácajú na efekte svojim podaním. Doteraz neviem, či išlo o nešikovnosť scenáristu alebo o neskúsenosť hercov. Ráta sa však to, že som sa usmieval a niekoľkokrát som sa z chuti zasmial. Bohužiaľ, ako celok film na mňa zanechal neurčitý pocit, nevedel som, kde si ho mám v pamäti zaradiť. Som ochotný dať 3 slabšie hviezdy. Rozhodne stojí za pozretie.

Sociopathia (2015) odpad!

Celkom ok blondínka má isté problémy v hlavičke i mimo nej a rada uskladňuje svoje milenky a milencov vo svojom bytíku. Tieto jej lásky jej občas v halucináciách dávajú zabrať svojou žiarlivosťou, nevďačnosťou a nedostatkom lásky. Áno, na papieri takto zhrnuté to znie ako fajn koncept. Nie nový, originálny a svetoborný, ale celkom pekný. Tam to konči. Gore je tu nulový a krv je obyčajná lacná počítačová animácia. Bez srandy, GTA Vice City.. Dialógy sú odporné, nudné a v jej okolí je zrejme neskutočne vysoký výskyt lesbičiek. Každá jedna na ktorú narazí má rada kozy. A keď sme pri kozách, tie sú jediným dôvodom, prečo tento film vidieť a bohužiaľ, dnes je Valentín a Pornhub rozdával účty, takže bola väčšia konkurencia. Herecké umenie je horšie ako v Búrlivom víne a celý čas som sa cítil trápne. Samozrejme logika a racionalita tu fungujú, čo vyvrcholí záverom, kde chlap príde zachrániť dievča z bytu pred vrahyňou a zastaví chrbtom schodom s tým, že bude stáť a zavolá políciu. Takže si to zhrňme. Gore? Nula. Príbeh? Funguje len na papieri. Scenár? Otras. Herecké výkony? Neexistujú. Psychológia postáv? Patetická, nevysvetlená s náznakom zábrdu do minulosti. Neskoro a málo. Jednoducho ide o čistý amatérsky počin so snahou zaujať. Koho? Neviem. Okrem rodiny nehercov nemá cieľovku. Strata času.

Southbound (2015)

No tak páni. Páni, ale že zastavme sa na chvíľu. Stále tomu nemôžem uveriť. Po tomto filme som sa musel doslova prefackať. Vážne som videl kvalitný, originálny, zábavný, strašidelný, nepríjemný horor s myšlienkou, ktorá proste zaklapla? Musím sa priznať, po prvej scéne som mal nepríjemný pocit, ktorý mi pripomenul produkciu SyFy, ale o 2 minúty neskôr som ticho sedel a čumel ako koza na otvorené vráta. Southbound je prakticky poviedkovým filmom pri ktorom nemáte pocit, že sledujete "poviedky" ale celistvý snímok. Naozaj by som sa vedel rozpísať, ale myslím, že pre každého bude najlepšie, ak si ten film pozrie bez toho, aby tušil o čo ide. V konečnom dôsledku, každý uteká pred svojimi démonmi a každý má možnosť postaviť sa im alebo utekať. Spoločne jazdíme na diaľnici, ktorá ide Ničím. To nás spája a to je našim koncom.. alebo začiatkom konca. Film vás počas celej minutáže núti klásť si otázky "Čo to je?" "Prečo?" "O čo ide?" "Ako?" a mal som mierne obavy, či záver vysvetlí nevysvetlené a nezostane tak len dobrou jazdou bez cieľa, ale tvorcom sa záver podaril. Sedí, vysvetlí. Tlieskam. Odpadol som.

Hangman (2015)

Keď som videl prvýkrát trailer na YT, jeden chlapík sa dušoval, aký je to svieži nápad vo FF žánri. Krútil som hlavou. Ako pochopil by som, keby sa takýto film neobjavil 10, 15 rokov, že sme všetci na to zabudli, ale niečo veľmi podobné spravili naposledy chlapci z Kanady vo filme 388 Arletta Avenue v 2011. Predstavte si, tiež tam úchyl dostal prístup do domu, rozmiestnil kamery a spôsoboval intrigy v rodine. Ou, čo mi to pripomína. Ou, pardón. Čo tak film Alone with her z roku 2006, kde si chlapík rozmiestni kamery v byte ženy? Body za originalitu? Prdľajs. Nevravím, že sa jeden koncept nedá využiť viackrát, ale ten obdiv "originality" na viacerých hororových weboch ma veľmi iritoval. Ale k filmu. Je to absolútne nudná, prázdna, nedomyslená, nepremyslená a nelogická zlátanina, ktorá hrá na jediný nástroj a to na fakt, že je chlapík v dome bez toho, aby o tom niekto tušil. Toto však na mňa nefungovalo. Necítil som napätie a ani strach. Veď ten chalan maximálne tak vypil džús, z čoho som mal mať zimomriavky neviem. Akejsi akcie sa dočkáte len na začiatku vlámaním do domu a na konci.. trápnym záverom. Inak je ten film 75 minút sledovania rodiny, čo naozaj nie je záživné tak, ako to možno znie. Za ďalšie, chápem, mini HD IR wall kamerky máme, som ochotný pripustiť, že dymové červené svetielko nebolo veľmi vidno, ale aby chlap nevidel toto žiarenie na ručnej kamere priamo oproti sebe 1 m...tomu neuverím. Rovnako som sa zasmial ku koncu, kedy úchyl, celý v čiernom, vysoký ako hora, sa schovával za 5 cm výčnelkom pri schodoch a manžel ho periférne neuvidel. Rovnako mi prišlo zvláštne, že manželia, členovia rodiny a polícia nikdy nenazrela do podkrovia a to i napriek tomu, že paranoidná manželka počula čudné zvuky. Okej, nevadí. Rovnako nikomu nevadí, že syn rozpráva o Johnym, ktorý vyzerá ako lupič zo Simsov. Rovnako mi pride čudné, že dcéru sledoval čudný chlap a nikomu to nepovedala.. a ani to, čo sa stalo s frajerom. Dcéru nezaujímalo, že ho niet. Rovnako rodinu nezaujímalo, kde sa podel známy opravár "Miguel". Nikto "Miguela" ani nehľadal, nikto nevolal "Viete, on mal pracovať u vás, ale nevrátil sa domov.." Proste nikto nič neriešil, iná realita. Ale najväčšia chyba je jedna. Film sa drží toho, že úchyl má nutkanie byť milovaný. Preto je v dome, miluje manželku. Úchyl vykoná intrigy, ktoré smerujú k rozvodu.. a keď rodinu už takmer rozdelil, vyskočí z podkrovia a ide na párty. WTF? Musím povedať, že keď som videl o čo mu ide, cítil som sa s filmom lepšie, ale ten záver je nelogický hnus. Od odpadu to zachraňuje obesenec a dildo v detskej izbe.

Howl (2015)

Nie som veľmi na vlkolakov, ale dal som tomu šancu. Atmosféra nepojazdného vlaku v obklopení lesov je veľmi funkčná sama o sebe. Vlkolaci sú spravení naozaj veľmi pekne a dostalo sa im aj patričného času, takže film nekladie na predstavivosť diváka. Je tu viacero pekných sviežich nápadov, ale film veľmi zabíja scenár. Tie postavy sú napísané neskutočne stereotypne. Každá postava budí dojem, že už ste ju niekedy zažili.. čo aj je pravda, nakoľko sú zmesou klišé rôznych hororov. Nebyť tohto a miernej stupidity v správaní postáv, v pohode by som dal aj štyri. Záver bol podľa mňa veľmi odfláknutý. Škoda, ale zároveň treba povedať, že aj napriek tomu ide o jeden z tých lepších počinov.

Jízda smrti (2007)

End of the Line alebo čo sa môže stať, keď sekta dostane signál o apokalypse a všetci jej prívrženci sa snažia zachrániť neveriace duše ich zavraždením. Atmosféra metra a stiesnenosť vďaka všadeprítomným fanatikom veľmi pekne pomáhajú celkovému dojmu. Ľakačky, hlavne na začiatku filmu fungujú a minimálne raz som bol blízko k infarktu. Čo tento hon na neveriacich sprevádza a zároveň to pridáva na klasickejšom hororovom feelingu, je paranormálny prvok spojený s peknými démonikmi. Na scénu s bábätkom asi nikdy nezabudnem. Mne nevadilo ani herecké obsadenie a jeho kvalita. Zo slovenskej produkcie som zvyknutý na ochotnícke výkony, preto sa mi herecké kvality tohto castingu zdali byť okej a vôbec nerušivé. Som rád za to, ako vyzeral záver. Modlil som sa za to, aby to tvorcovia zvládli a stalo sa.

Nina navěky (2015)

Myslím, že ide o ten film, ktorý rozdelí hororových fanúšikov a filmopozeračov úplne nekompromisne. Nina Forever je príklad toho, prečo sa snažím ísť do každého hororu a hlavne hororu s (ne)populárnym "indie" štítkom bez očakávania . Po prvých 20 min. som mal v očiach chuť Excision, čo si neviem celkom vysvetliť, ale bola to príjemná chuť. Samotný film je romantika. Áno, je to špinavokrvavá romantika mapujúca zložitosť vzťahov po tom, čo človek musí bojovať s tieňom nešťastne vyhasnutej lásky. Pekný chalan príde o svoju partnerku celkom tragicky a spozná sa so zvláštnou excision dievčinou. Nahradiť bývalú, vymazať spomienky a snažiť sa udržať vzťah nedotknutý minulosťou nie je naozaj veľmi ľahké. Počas každého aktu lásky a neskôr akejkoľvek manifestácie života, sa mŕtva ex vynára a nedá pokoj. Pár však nezvádza boj s nemŕtvou entitou, zvádza boj so sebou, myšlienkami a spomienkami. Táto udalosť totiž jedného i druhú ovplyvnila viac, než si mysleli. Ak sa totiž raz niečo stane, zanechá to stopu a je jedno, že to vyhodíte do koša. Navyše, kto vraví, že to je správne a tak to má byť? I napriek tomu tú hororové prvky fungujú skvele, film je drsný, škaredý, creepy, nechutný a príjemne pomalý. Osobne mi strih sedel, nezaznamenal som jediný problém v tomto smere. Ak niekto očakáva Burying the Ex 2, jednoducho ho nedostane.Je to hororová balada, ktorá rieši vzťahy, bolesť a nekonštantnosť života.

Symptom Pandorum (2009)

Čo si najviac cením na tomto filme je to, že i napriek miernej akčnosti, si vie veľmi dobre držať tesnú atmosféru a to na oboch koncoch "lode." Finálna zápletka mi pripadala trochu pritiahnutá za vlasy, ale neťahala za ne až tak, aby mi to pokazilo celkový dojem.