• Thriller

Cheap Thrills (2013)

Koncept zbohatlíka, ktorý sa zabáva na utrpení úbohých do pasce chytených morálne skazených návštevníkov je zamenený na Packera z The Office, ktorý chce krásnej Sare Paxton urobiť radosť na narodeniny. Manžel Colin nehrá žiadne hry, vždy všetko povie na rovinu a obete môžu hocikedy odísť, či odmietnuť. Peniaze sú však silnejšou motiváciou. Od vysrania sa na pozemok, cez sex so Sarou Paxton až po zvrátenejšie úlohy dopĺňa príjemný ťuťmácky humor a konflikt medzi dvoma kamarátmi. Kam sú ľudia pri vidine peňazí ochotní zájsť? Za hranicu.

Shadow Walkers (2013)

Zábavný horror/ sci-fi flick o tom, aké je to zažiť samého seba vo viacerých "časových dimenziách." Všetko sa to odohráva na obrovskej mega párty, kde pomaly začne dochádzať miesto. Vy by ste si dôverovali, keby je vás +1? Skvelý gem.

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

Tucker and Dave alebo ako to vyzerá, keď decká pozerajú príliš veľa hororov a v každom sedlákovi vidia černobyľského vraha. Tucker and Dave, protipólni bratia idú na svoju krásnu chatu, zachránia polonahú dievčicu a po tomto odvážnom čine sa im po pozemku začne preháňať samovražedná parta deciek. Vážne, tie deti páchajú samovraždy na pozemku Tuckera a Davea. Sami od seba, dnešná mládež. Pri filme som sa ani len na sekundu nenudil a jediné, čo mu môžem vytknúť je trošku za vlasy pritiahnutý záver, kedy film skĺzne do zvláštnej Batmanovskej roviny. Ale nejde o nič otravné. Veľká spokojnosť.

Poslední nás zachrání (2015)

Jedna z najlepších žánroviek a homageom k osemdesiatkovým slasherom. Vtipný koncept, zábava od začiatku až dokonca a aj napriek humornej povahe filmu sa človek dočká napätia, strachu a akcie. Treba brať do úvahy to, že ide zabŕdnutie do typických camp teenagerských slasherov pri ktorých si to dvojice rozdávali v aute, takže humor môže občas pôsobiť prcičkovsky. Pre každého, kto mal tú česť s takými horormi si určite fajn zaspomína a zabaví sa statočne.

The Den (2013)

Ak chce film fungovať hororovo v koncepte pracovnej plochy a aplikácie sociálnej siete/služby, musí dôkladne využiť bezmocnosť a tieseň, ktoré sa ponúkajú. To sa tu nedostavilo a vôbec, vo filme sa do poslednej 15 minútovky prakticky nič nedialo a to čo sa dialo nedávalo jediný zmysel. Vzťah medzi zaľúbencami bol len tak šuchnutý, aby mohla neskôr plakať. Náplň práce ženskej tvorí notebook a sociálna sieť, no i napriek tomu odmieta pracovať niekde inde, než u seba doma. Prečo nešla k frajerovi, ktorý je 8 km od nej? Nevieme, vyhovorí sa na dopravu. Jej frajer odchádza preč na pracovnú cestu. Odmietne ísť s ním, lebo musí pracovať. Ty trúba sprostá, tvoja práca spočíva v klikaní na "next" na sociálnej sieti. Potrebuješ wifi a notebook. Ale okej, potrebujeme prvok drámy. Keď už robíme s filmom niečo nelogické, aspoň na to neupozorňujeme. Vzťah s IT technikom bol priveľmi zvláštny. Zrazu naňho začne ženská drblá kričať. Prečo? Lebo scenárista potreboval, aby ho ženská nevyhľadávala a mohol tak nastať šok "oh, kde je?" Jedná z mála "hororových" scén je návšteva domu svojej kamošky. Samozrejme, každý komunikuje pomocou tejto aplikácie i pred dverami konkrétnej osoby. Ženská v krvavej vani, krv po kachliach a stenách, zrazu ženská z vane vyskočí a skape. Logicky samovražda. A preboha, keby mi niekto zavolal s plačom "Vypadni z domu, niekto k tebe ide" .. utekám aj v šľapkách, je mi jedno- Lenže čo by to bol za film, keby sa ženská neobzrela za čudným zvukom s mobilom v ruke. Keď sme pri postavách, "horor" fake jump scare scéna s jej frajerom bola najväčšia trápnosť, akej som bol svedkom. Frajer vnikne do bytu, potichu zapne notebook, aplikáciu a s notebookom príde k posteli, kde svoju frajerku začne obchytkávať a strhávať z nej nohavičky. Ženskej takej správanie nevadí, odmení ho lízaním. A do pekla, kto bola tá potmavšia ženská? Scenáristický mantinel, doslova. Nevšimol som si, že by ten úchyl odoslal video viacerým ĺuďom, ale len jednej osobe. Logicky teda nechápem, ako sa mail odoslal aj ostatným ľuďom, ale budiš. Na záver spomeniem zvláštne vyparenie polície z deja.. polícia sa samozrejme objaví po miernej pauze vtedy, keď to treba. A prosím, keď mám dôkazy v PC, nekliknem na čudný odkaz niekoho, kto za tým celým stojí. Toto je len pár vecí, ktoré ťahajú film ku dnu. Za zmienku stojí možno posledných 15 minút, kedy sa človek dočká konfrontácie. A neviem, či som jediný.. ale neskutočne ma iritovalo odseknutie hornej lišty na pracovnej ploche....neskutočne.

Dobrou, mámo (2014)

Je pravda, že pointu je možné spozorovať v úvode, film to prakticky ponúka na striebornom podnose. Aj napriek tomu je tu kvalitne odvedená práca pri vyvolávaní pochybností a otázok u diváka. Keď už aj divák vie o čo ide, stále sa pýta a hľadá odpovede v každom detaily. Diváka tak film udržiava v zvláštnom tienistom a nepríjemnom rozpoložení počas celého filmu, čo veľmi prirodzene a nenásilne graduje. Je to tak na 4.2 hviezdy, ale nakoľko ide o jeden z najlepších psychologických hororov poslednej doby, šupnem 5, nech nežerem.

The Green Inferno (2013) odpad!

Je rozdiel, ak má film béčkový nádych, je homageom béčkovým titulom a ak je déčkový celou svojou existenciou. Absolútne nudný, trápny chuchmalcový grc bez štipky napätia, strachu, zhrozenia či zakrívania očí. Od prvej sekundy do poslednej stotiny ide o amatérizmus s nelogickým scenárom a správaním sa postáv. Totálne ma nezaujíma ten pokus o čierno humorné gagy srania v kúte a honenia si vtáka. Radšej strávim celý život pozeraním director's cutmi Cannibal holocaust I a II, než aby som videl znovu čo i len trailer na túto zbytočnosť a urážku. Elli Roth je netalentovaný one hit wonder. Do Boha keď ide o kanibalistický džungľa horor tak doň napracem nechutnosti od výmyslu sveta, príbeh a psychológia postáv nikoho nezaujíma. Nikto si predsa nejde zapnúť takýto film s tým, že chce 50 minút pozerať na herecký amatérizmus s prvkami romantickej komédie. Dajte mi vnútornosti, napichnuté tela, brutálne znásilnenia, amputácie ľudských tiel, odrezanie klitorisov a rád sem drbnem 4 hviezdy. Len Elli Roth je schopný vytvorenia takejto sračky.. a to som sa na to tešil.

I Spit on Your Grave III: Vengeance Is Mine (2015)

Veľmi ťažko sa mi tento film hodnotí a mrzí ma, že som tomu musel dať také malé hodnotenie. Na úvod si hneď povedzme, že je to absolútne zbytočné pokračovanie a úprimne neviem, prečo by sa niekto v rape and revenge sérii rozhodol sledovať "život po živote." Osobne chápem tento žáner ako surovú ukážku ľudského psyché, absolútneho poníženia, psychického a fyzického rozdrvenia. Absolútne vygrcanie sa na nevinnosť a slobodnú voľbu jedinca. Totálne utrpenie, peklo a bolesť s tým, že takto zničená osoba dostane svoje malé vykúpenie a pomstu nárazovým násilím a hrubším mučením. Keby sa chalani rozhodli spraviť trojku ako ďalšiu samostatnú časť v sérii, bol by som rád. K tomuto nápadu som bol od začiatku skeptický.. a právom. O čo teda ide? Ide o to, že príbeh skvelej jednotky (2010) pokračuje. Jennifer Hills so zmeneným menom pokračuje vo svojom živote, navštevuje psychológa a zúčastňuje sa sedení obetí sexuálneho násilia. Stále jej myseľ prenasledujú útržky minulosti a živí v sebe nenávisť a nedôveru ku všetkým mužom. Na týchto sedeniach s obeťami počúva príbehy jednotlivých ľudí. Tu je nevyužitý potenciál. Rape and revenge filmy sú známe tým, že sú grafické a surovo farebné. Príbehy ľudí sú teda abstraktným opisom. Jennifer sa ale aj tak nahnevá a po skamarátení sa s jednou otravnou blondínou učiní rozhodnutie, že sa pomstí všetkým útočníkom, nakoľko zákon nič neurobil. Pomsty nie sú ničím výnimočným, za reč stojí prakticky scéna s oceľovou trubkou. Čo sa mi páčilo bola vytvorená atmosféra nedôvery v mužov, aj ja ako divák som podozrieval hocikoho s penisom. Páčila sa mi obrátená karta na ktorú moc nie sme zvyknutí- a to keď si z mužov robia zábavu ženy a ponižujú ich. Bol tam fajn zvládnutý prechod do iracionálna, kedy sa Jennifer snažila nájsť na každom chlapovi nejaký nekalý úmysel, doslova si pýtala dôvod na svoju surovosť. Vybalancovalo to tak z prvoti "za všetko nesú zodpovednosti penisoidné tvory" feeling. Tieto dve veci si zaslúžia pochvalu. Bohužiaľ, je to to jediné, čo fungovalo. Zabili ma dva krátko po sebe idúce "zvraty", ktorých logika lieta paralelným vesmírom. Zrejme nevedeli ako dosiahnuť chcený záver, tak na kolene spráskali túto háveď. Z rape and revenge sa tak stala lacná televízna dráma ochutená odrezaným penisom. A to je neskutočná škoda. Chápem, že chceli skúsiť priniesť niečo nové a menej tradičné oproti rape and revenge klasikám, ale toto bol krok vedľa. Škoda.

Bloodsucking Bastards (2015)

Do tohto filmu som sa zamiloval. The Office v upírskom kabáte. Inteligentný a absurdný humor, bezchybné gore, skvelé obsadenie a aj napriek tomu, že sa dej odohráva v nudnom prostredí kancelárie, človek sa nenudí ani sekundu. Začiatok filmu je vtipný so zameraním na trávenie "pracovného" času, divák sa zoznámi s jednotlivými postavami a hlavne ho úvodná časť filmu predpripraví na geniálny upírsko-hororovo-komediálny masaker. Franz Kranz z The Cabin in the Woods a Pedro Pascal z Game of Thrones/ Narcos, si tu hrajú vlastnú bitku a vedľajšie postavy humorne dopĺňajú jednu i druhú stranu. Pre mňa veľké prekvapenie.

Cooties (2014)

Chybou pri čakaní na takéto filmy je to, že vaše očakávania sa každým týždňom zvyšujú a majú tak tendenciu sklamať. Preto som sa rozhodol tento film totálne odignorovať a počkať s i naň bez toho, aby som naň myslel a dobre som urobil. ide o veľmi príjemnú zábavu na čele s Rainnom Wilsonom, ktorý sa na chvíľu znovu prevtelil do Dwighta z The Office s tým rozdielom, že namiesto horčicovej košele na seba hodil úbor. Elijah hrá znovu Hobbita a ticho v skromnosti žije svoj klamlivý sen spisovateľa. Pridajte skvelú sympaťáčku Alison Pill, učiteľa homosexuála a profesora, ktorý vie "všetko" a veci rieši sociopaticky. O zábavné dialógy tak naozaj nie je núdza a film ťahajú pekne nad vodou. Zombie deti v niektorých scénach naozaj naháňajú strach a osobne mi ich jednoduchší makeup nevadil. Skvelá žánrová zábava s úžasným obsadením.