Hodný, zlý a ošklivý (1966)

mezi 4 a 5, volím ale jen kvalitní 4. Duvodem je ( div se čténaři recenze ) délka filmu a to na báze systému "kamerová nebo-li Sergio Leonovská snad až orgistická struktura "skoumání" či představování postav, prostředí, přírody nebo kulis filmu formou expozice v pomalých až statických tocích děje". To co je charakteristickou črtou jeho filmu ( a mnohých westernu legendárních dob zlatého věku tohto žánru ) mi v tomto filmu už místy vadilo, i když jsem to očekával a spočátku to bylo přímo humorný. Chybí tomu vice mravu ( až moc skazení postavy ) a možná špitka sentimentu, no když už to měla být evokace "hard divokého Západu" přes jeho stínné stránky, tak právě i akce je někdy málo anebo je pomalá. Na druhé straně ostatní věci ( herci, vtipní hlášky a situace, kvalitní vyvrcholení ) jsou nezapomenutelné a film určitě je legendární už po prvním shlednutí. O protipólech "Škaredého humoristy" a "uhlazeného kliďasa a drsňáka Dobrého" a jejich zápolení ve filmu se ani nemíním zmiňovat, to třeba vidět, spolu by byly "živou definici" tehdejší doby pro pistolníka par excellance. Také Zlý nezaostává, no připadal mi trochu nuceně vyumělkován. Kladem byla také váleční scéna opět s lehkým humorem a ( v případě dabované verze ) si mužete počítat s úsměvem na perách výkřik "blonďáku" od naštvaného i klidného Wallaceho.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

rôzne názory, no u mňa skôr tiež drobný pokles kvality, už to bolo akčne až prehnané ako skoro diel 2, chýbali "oddychovejšie" pasáže s nejakou novotou, menej násilný humor, neotesane len sa to šialene rúti ( síce do kvalitnej ) novej a novej akcie a aj keď ako skladačka to bolo fajn, trochu mi to pripadalo ako rotácia MI bez nových prvkov okrem nových typov akčných scén ( nieže by bolo očakávané niečo iné od tej série ale už viac chýb.. A ešte "partnerka", ktorá málo fungovala fyzicky a ani intelektuálne ( žiadny vážny "pomer" s Cruisom a i keď sa vyzlieka a snaží promenádovať, no bez veľkého úspechu ), len prezlieka kabáty a zrádza ako presýpacie mikrohodiny, čo nie je visačkou vycvičenej chytrej agentky, skôr chybou tvorcov. A mnoho drobných zlyhaní ( žiadna zásoba vzduchu a potreba záchrany - pri takých technolog. hračkách ? A prevrátené auto a nemožnosť sa z neho dostať po všetkom krkolomnom od prvého dielu ? - no tých sált tam bolo dosť aj na robota a nie na stav bez zlomeniny po cúvaní, fyzika bez logiky. Po novom pozretí kvetinka mimo a už len za 3*, oficálne 3,5. Neviem ako bude dobabraná osmička, no ak tento duet to bude ťahať, tak pôjdeme dole ako Cibulková v ATP rebríčku. Nehovoriac o plagiátorstve organizácie á la Bond s Craigom cez niekoľko dielov.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

mierny pokles oproti predošlému dielu, no stále na úrovni ( trochu viac nadsázky a antiakrofobického koloritu vo filme, ale to je účelom celej série, aj preto scéna z mrakodrapu je paradoxne najpamätnejšia z filme ) , celé to driftované viac ako na súboj voči jednému zloduchovi na politicko-medzinárodnú scénu ( pozostatky studenej vojny ) a zvýšením levelu humoru

Mission: Impossible III (2006)

úspešný kompromis medzi 1 ( až veľmi "identitologizovanou" plnou zrád a prekvapení a nielen v maskách, no v úvode série zaujala ) a preakčnenou 2 ( u Wooa nič nové, tou dobou mládež a divák fachčal na masívnom raste techniky, PC hrách a taký akčný život režisér vnucoval - viac či menej úspešne na plátno a možno chcel prekvapiť ako T2 A aspektom na PC hráčov a slow-motion a podobné vychytávky, no vzniklo len suché aj keď návykové akčné klišé ). V tomto 3.diele už straty "členov tímu" bolia a mrzia a neodsýpajú rovno do novej akcie, sú tu osobné vzťahy a z toho vyvodené aj konflikty a pocity ohrozenia.

Žít a nechat zemřít (1973)

první Mooreuv 007 mi moc nesedl, sice nahradil Conneryho vážnost, uhrančivost a britský humor za odlehčenější verzi víc na americkej spusob, totéž s akčnými scénami, těch je místy ne že moc ( u 007 slovo moc nemá téměř meze :-) ), ale jsou neúnosně zdlouhavé a místy i ten humor ( poliš u člunu ) pokulhává a více než nadsázke a vtipu jsem se smál "snaze" režiséra o legraci. Jen jedna bond girl ( až na úvodní domovní mikroepizodu ), Voodoo také přibarvené do nekomfortního šatu ( tanec s podzemními výtahmi atd. ) a celé to obaleno ve pro mně málo kvalitním celku, který mi dáva hodnocení jen solidní 3. I když krokodílí scénka a "individua" zloduchu "jedou", má to víc k nevydařenému odvaru krimi a Indiany Jonesa, kde Chrám skázy nahradili barové podniky a africké džungle.

Rudá volavka (2018)

3,5 stars, "bežný" špiónsky akčák, nenudí , nešokne ( niekedy trochou brutality a až neúnosného množstva klamov -no to je špiónsky svet ), herci štandard, takže normálne za 3, ale chválim tu "viac reálnosti" v agentských kruhoch, kde si "užívajú a zneužívajú" svoje privilégiá skutočnejším stvárnením hypotetického života takej "vrstvy spoločnosti". A ako obvykle, aj sú zneužití alebo končia prezradením, azylmi či "závislosťou" na svojej práci, ktorá sa transformovala na život.

Tiché místo (2018)

no Cervanak má pravdu, lenže žijeme v 21.storočí a nie niekde v minulom v "zlatej ére" béčkových horrorov. Tým netvrdím, že ide o "béčkový" film ( i keď rozpočtovo, striedmo herecky a kulisami tak môže pripadať ), má ale všetky atribúty tých naj horrorov práve z minulého storočia s nižším rozpočtom ( alebo sa k nim silno približuje ), cítiť tu niečo z Veci, lokálnych horrorov odľahlých miest (Halloween,Dedina atď.) a má to aj výborný nápad. Len moderný divák by mal dostať predsa okrôchanejšiu podobu inak kvalitného hororu. Chýbal mi tu ucelene pripravený úvod a - síce nie nevyhnutne - aj uzavrenejšie ukončenie. Je to takto nasmerované ( a práve poslednými scénami ) k pokračovaniu, ktoré buď dá priestor viac vyvinúť uvedené nedostatky alebo z toho budú jatka a typické "béčko". Alebo to nebude pokračovať a ostane to ako kvalitná žánrovka ocenená u mňa za 4, i keď to mohlo byť i lepšie, no k "legendárnemu hororu" tomu kúsok chýbal.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

bez množstva veľkých noviniek, skôr miešanina toho čo bolo, staré s novým, treba však uznať, že akčná stránka veci je famózne urobená a ( i keď je to už rutina v súčasnosti u trikov ) naozaj sa pekne na to pozerá. V tejto časti je akcia miešaná očakávane, ale trochu nedôstojne s Jedi učením ( Luke sa skôr bráni a samotné zaučovanie je v neveľmi vydarenom šate pre mňa ) , účinkovanie Leyi je skoro trápne a pribudlo "scénerických pasáží", tie s Lukom síce fajn,no bolo ich veľa a nie sme v "hobbitove". Tiež je zmätok medzi myslením hlavných postáv, no to už bolo zvykom aj v predošlých sériách a celý film čaká na "extravagantný príchod" Luka na scénu, no ten sa koná v závere len "holografickou fintou" a vyčerpaním. Negatíva a pozitíva sa striedajú, celkovo sa séria veľmi neposunula ďalej ale odohralo sa mnoho veľkých bitiek, čo navodzuje dojem, že cieľom bolo uspokojiť starých i nových fandov a tržby to dokazujú. Len mierne udržaný a pozmenený štandard predošlej časti, môžeme dúfať, že posledný diel niečím šokne a nedá len sci-fi dobrodružstvo v kvalitnom klišé. slabé 4, ale 3 je málo ( 3,75 )

Anihilace (2018)

negatív Arrival - tu som čakal Béčko (tam Áčko) a dostal som vizuálne pozerateľný brak s predikovanými vadami v logike ako v béčkových sci-fi hororoch 80tych rokov ( u Arrival sa to po fajn úvode menilo na nedovarený odvar sľubného počiatku založený až priveľmi na vizuále a strácajúci trochu dôslednejšiu logiku ), kde v oboch prípadoch je to priveľmi mixnuté cez pocity a spomienky nejakej v minulosti narušenej povahy hlavnej hrdinky a jej spomienkami. Nelogika riešenia vzniklého fenoménu, málo vedeckého výskumu - už len tajné projekty Arey 51 určite žrali viac peňazí a vedeckého bádania ako narýchlo tu uklepaná metóda riešenia abnormality z vesmíru :-) - ale išlo o Béčkový film , po "smrteľných vojenských misiách" nepošlú vylepšený team ale "doktorky so zbraňami" ( ach, Votrelci ) ako i niekoľko hluchých a skôr introvertných filozofických častí doktoriek filmu viac škodia a zbytočne ho naťahujú, pritom i napriek uvedeným nedostatkom to nie je úplne zlé, fyzicky a dejovo - ak sa niečo deje - sa na to dá pozerať a vizuálne to je pekne natočené. Ale ďalšie 2 diely ( ako knihy ) ? To bude utrpenie pri takej réžii a ak vôbec, tak len jednorazovka z nedostatku iných možností a TV nudy. slabé 3*

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

no neviem, ta chvála je namieste u hercov, ale film ako taký je depresívny pohľad na americký "kváziodtrhnutý" vidiek, ktorý ako keby žil svojou autonómiou popierajúcou velikášstvo a demokratické princípy s právom, ktoré si každý berie ako mu vyhovuje a spoločne to nijako či vlastne nejako dovedú k ... čomu ? no na to si urobte názor, ale ja som bez nadšenia, málo uveriteľný film, skôr mystifikačná až orwellowsky či kafkovsky vykreslená poetika , kde sa riadia heslom - narušil si mi pozemok alebo provokuješ ? - použijem zbraň či päste, tak sa to robí u nás. za hercov 3,5 , film 3.