Vlčie diery (1948)

Nemám dôvod dať menej ako 5*. Vlčie diery sú bez debaty, skvostom Československej kinematografie. Skvelé herecké výkony...silné scény (napr. zaseknutá noha v žlabe, ktorú bolo treba odťať...a iné). Proste, holt ľuďom čo sa obetovali v SNP. Na konci možno až príliž veľa pátosu (Ondrejov skok s granátmi na tank...) ale aj tak, nádhera od Paľa Bielika.

Svět podle Jima (2001) (seriál)

Vôbec by som nečakal, že ma takýto seriálik bude baviť...ale predsa. Nie je trápny, ani tuctový. Ťaží z osobnosti Jamesa Belushiho a Courtney Thorne - Smithovej, ktorým to myslím spolu mimoriadne svedčí.

Podporujte svého šerifa! (1968)

Bez debyty dávam 5*, jeden z najzábavnejších westernov vôbec. A pritom je oproti známym kusom, pomerne prehliadaný-such a shame. No tak či onak, humor tu každému nesadne, no mne sadol dokonale. Veľmi ľahké a zábavné. James Garner bol borec.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

"None Of Them. And All Of Them!" Lepšia ako 2. časť, ktorú som ale zhodov okolností (a proti všetkej logike) videl ako prvú. Noomi je skvelá, Severské veci moc nemusím, nie že by boli zlé, ale "not my cup of coffee"...ale ak ma niečo chytí, kľudne siahne po knihe. A v tomto prípade rozhodne siahnem. Už je to teda iba na bratovi, aby ju nejak zohnal :)

Kinsey (2004)

"When it comes to love, we are all in the dark. " Lásku Kinsey zmerať a vedecky podchytiť nemohol, ale sex (do určitej miery) ANO. Pre mňa jeden z naj výkonov Neesona, tak isto P.Sarsgaard a L.Linney to rozbalili. Vôbec som sa nenudil, práveže som sa skvelo bavil a zároveň krútil hlavou nad tým, aký sme často puritáni. Ľudstvo, crazy breed. Iste ale, všetko ma svoje hranice. No tak či onak, Kinsey samotný, ako aj tento film...spravili niečo preto, aby sa veci pohli správnym smerom.

Předčasné vydání (1996) (seriál)

Milé, zábavné...aj popri tomto seriáli som vyrastal.

Muž ve stínu (2010)

3 filmy, ma pre tento rok, od vtedy ako som sa o nich niečo dozvedel....zaujali viac ako všetky ostatné dokopy. Shutter Island, Inception....a The Ghost Writer. A ja môžem iba sucho skonštatovať, že som sa tešil na všetky tri filmy oprávnene. Polanski mi potvrdil, že je výborný režisér, i keď mimo mojej TOP-ky. Jeho "muž v tieni" bude pre mňa skôr divadelnou hrou, ktorú by som si skutočne na tých "doskách, ktoré znamenajú svet", rád pozrel. Tak ako som raz skonštatoval, že E.McGregor bol vážne skvelý (tuším ako démon v Anieloch a Démonoch :), musím toto konštatovanie vytiahnuť zasa. Premier Brosnan, pre každého síce navždy DVE NULY SEDEM, ale pre mňa od dnes aj "muž, ktorý tienil" - a ja som mu uveril (možno po X-zhliadnutiach tejto divadelnej hry nebudem), že...on bol ten dobrý. (A možno ma iba dostal Polanski :) Obe ženy, v tieni muža, ktorý tienil boli podľa mňa výborné. Keby som si mal medzi nimi vybrať (ako náš muž v tieni v podstate mal), vybral by som si...obe. Sekretárka-milenka (Kim Cattral), manželka-či vlastne skôr *********** (Olivia Williams) (neprezradím...čo vlastne podľa mňa bola)....chápem muža ktorý tienil, ony dve vlastne tvorili rôzne strany jednej mince. Z toho však jedna strana mince, mala zrejme nášho muža vo vrecku. Takže, buď ma dostal Polanski, alebo...

Počátek (2010)

Neviem. Pre zhodnotenie toho, čo som tentokrát od Nolana videl, budem potrebovať (minimálne) ešte jeden pokus. No už teraz môžem zrejme povedať, že "Dark Knight to asi nebude"...očakávam spravodlivý pád, nižšie v TOP200, a kto vie-možno aj vypadnutie. Ale každopádne, zároveň nadpriemerný film, ktorý na stôl vyložil viacero otázok. (Videné v Prahe, a bol som unavený tak, že som až zaspával, možno teda ešte po X-zhliadnutiach zmením svoj feeeeeling :) EDIT: Vydené druhý krát. Siaham po piatich, ale pokračujem v tvrdení, že "DARK KNIGHT TO ROZHODNE NIE JE" !!! Z troch filmov, na ktoré som sa tento rok tešil najviac(The Ghost Writer, Shutter Island, Inception), je Inception tým najslabším. Filmársky skvelý, no všetky postavy okrem Dominica Cobba prázdne. Aby som nadviazal na bratov "sovietsky" komentár....zo všetkých bábik, bola iba tá Cobbova matrioškou.

Nepřemožitelný (2006)

Hold môjmu najobľúbenejšiemu hráčovi amerického futbalu (po Forrestovi Gumpovi, samozrejme :) a tiež najlepšiemu klubu, aký na trávnikoch NFL kedy hral. Skromný a nevtieravý výkon M.Wahlberga, niekto by mohol povedať, že skoro "jebe na to", ale mne to tu sedí, tak f*ck off :P Nič veľké, plné klišé (ako to už väčšinou pri takýchto snímkoch býva) ale aj tak, pre mňa napriek všetkému dobré.

Nekonečný příběh (1984)

Krásny (vizuálne aj vnútorne) nekončený príbeh :) Bastian a Falco - koľko rodičov (a iste nie len od našich Rómskych spoluobčanov) takto pomenovalo niektoré zo svojich detí :)) isteže-isteže, viem že ich nie je toľko ako Rosalínd a Juanov Antóniov či Sandokanov, ale aj tak ;-) Na melódiu a slová Limahl-ovej ústrednej pesničky si spomenie snáď každá/ý, tak nechám tie slová prehovoriť (a ako inak aj zvyšok soundtracku stojí za to)/////////////////////////////////////////////////" Turn around Look at what you see.... In her face The mirror of your dreams.... Make believe I'm everywhere Given in the light Written on the pages Is the answer to a never ending story... Ah.... Reach the stars Fly a fantasy.... Dream a dream And what you see will be.... Rhymes that keep their secrets Will unfold behind the clouds And there upon a rainbow Is the answer to a never ending story... Ah.... Story... Ah.... Show no fear For she may fade away... In your hand The birth of a new day... Rhymes that keep their secrets Will unfold behind the clouds And there upon a rainbow Is the answer to a never ending story Ah.... Never ending story... Ah.... Never ending story... Ah.... Never ending story... Ah...." //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////