Sissi, mladá císařovna (1956)

Druhá část o rakouské císařovně a uherské královně Alžbětě je na tom z historického hlediska rapidně hůře než část předchozí. Mladý císařský pár zde působí jako ten nejzamilovanější na světě, ale ve skutečnosti tomu tak docela nebylo. Naopak odebrání novorozené dcery Sofie a uherská korunovace byly dobře vylíčeny. A ve filmu je také vidět, že Alžbětina tchýně Sofie nebyla vůči ní tak nenávistná, jak se v mnoha případech traduje. Také díky úžasným kostýmům a výpravě nemůžu dát méně než 4 *. Lépe to zatím nikdo nenatočil.

Agatha Christie's Poirot - Němý svědek (1996) (epizoda)

Po shlédnutí filmu jsem byl hodně zklamaný. Kdo četl knížku tak musí uznat, že s filmem se shoduje pouze hlavní zápletka a jména hlavních představitelů. Jinak to nemá s dílem A. Christie nic společného! Knížka je o dost záhadnější a napínavější. Ve filmu vidíme o jednu vraždu více, která se tam vůbec nehodí a ještě více kazí celkový dojem. A naopak sebevražda tu chybí. Prostě je to celé upravené a i charaktery postav jsou úplně jiné. Kdyby to radši nechali jak to autorka napsala, tak by lepší udělali. Ale co se dá dělat. Po filmařské stránce je to samozřejmě na stejné úrovni jako předchozí díly, ale stejně řadím Němého svědka k těm nejméně povedeným Poirotům. Hodně slabé 4*.

Thelma a Louise (1991)

Vynikající film s výbornou Susan Sarandon a Geenou Davis. Je to drama a zároveň se u toho musíte pořád smát (hlavně skvěle vyplašené G. Davis). I dabing z roku 1997 je povedený. A i když se jedná o americký snímek, tak se zde nedočkáme úplného happy endu, jak to většinou bývá. Hudba, kamera, scénář, režie, vše TOP. Prostě jedinečný a nezapomenutelný film.

Perfektní loupež (1993)

Film je díky abnormálně příšernýmu dabingnu opravdu místy až směšný, je úplně jedno zda je to verze v hlavní roli s Petrou Hanžlíkovou nebo Kateřinou Brožovou, je to prašť jak uhoď! Snesitelné je jedině původní znění, pak to působí úplně jinak. Škoda, že se v tomhle filmu na všem tak šetřilo, jinak by to mohlo dopadnout o dost lépe, protože zápletka je originální a herecké obsazení s hudbou je také vynikající. Nemůžu si pomoct, ale časem možná ta 1 * ještě přibyde. A ještě něco - kde vyhrabali toho příšernýho rezavýho kluka?

Strážce (2006)

Rozhodně zajímavý a napínavý film s hvězdným hereckým obsazením. Svůdná Eva Longoria a půvabná Kim Basinger, které rolička elegantní první damy skutečně sedla. Výborný výkon podali i Michael Dougles a Kiefer Sutherland. Zajímavá a svižná zápletka, opět je lepší původní zvuková verze než český dabing.

Snila jsem o Africe (2000)

Tenhle film má v mém srdci své místo a nikdo mi nenamluví, že je špatný. Natočili to podle knižního bestselleru, který nevyšel snad jen u nás, a jestli se zdá někomu Kukin příběh nudný, tak někomu jinému by vydal na 10 životů. Myslím, že Kim Basinger nedala v jiném filmu do role tolik citu jako právě tady, sedlo jí to dobře, Kuki může být spokojená. V kritikách ji chválili, přesto obdržela nominaci na Zlatou malinu, ale ona je asi zvyklá. Když jsem tenhle film viděl poprvé, tak mi prostě učaroval a když potřebuju jednou za čas vidět, že byl na tom někdo mnohem hůř než já, tak si ho pustím a depku mám ještě větší:-). A ještě něco - neustálé srovnávání se Vzpomínkami na Afriku jsem ještě nepochopil. Možná si tvůrci takovou kritiku a srovnávání se Vzpomínkami zavinili sami, pamatuju si jak na film lákali:"...zažijete dobrodružství a romanci větší než ve Vzpomínkách na Afriku". Kdyby si raději tenkrát hleděli svýho.

Život savců (2002) (seriál)

Seriál z cyklu Zázračná planeta z produkce BBC opět boduje. Nic lepšího o této skupině obtratlovců jsem doposud neměl možnost vidět. Vynikající !!!

Hercule Poirot (1989) (seriál)

Další výborný britský seriál, tentokrát natočený podle díla mé nejoblíbenější autorky Agathy Christie. Hercule Poirot v podání Davida Sucheta (musim se pochlubit, že mám od něj autogram) je asi nejlepším hereckým ztvárněním tohoto slavného detektiva. Nikdo do této doby ho nezahrál tak dobře jako D. Suchet (tak nějak si ho asi představovala i jeho slavná tvůrkyně). Prostředí staré dobré Anglie zde sálá z každého rohu, každý ze 38 dílů se točí kolem něčeho jiného a v jiném prostředí. Některý je napínavější, jiný zase složitější, romantičtější nebo vtipnější. Naleznout se tam dá skoro všechno. Nikdy nikdo už tyto povídky lépe nenatočí, zato dám ruku do ohně.

Sága rodu Forsytů (2002) (seriál)

I když tento seriál nevylidnil ulice jak tomu bylo u jeho staršího předchůdce z roku 1967, tak při prvním vysílání úspěšný rozhodně byl. Tvůrci samozřejmě věděli, že dílo oceněné Nobelovou cenou je pro ně lákavou výzvou pro filmové zpracování. A musím uznat, že se jim to povedlo na jedničku. K vidění jsou zde mistrovské herecké výkony nejen ve všech hlavních rolích v popředí s D. Lewisem a G. McKee, ale i ve vedlejších - což se u prvních Forsytů z roku 1967 tedy rozhodně tvrdit nedá. Dále je zde celkem pěkný výprava, oslňující kostýmy (hlavně dámské), tajuplná instrumentální hudba a výborná kamera. Z krásných záběrů anglického venkova a okolí Robin Hillu se mi tajil dech. Stále se je na co dívat a brilantní jazyk Johna Galsworthy je patrný i ve scénáři, který je napsán přesně podle mého gusta. Vyzdvihnout si zaslouží i dabing, na kterém si dali jeho tvůrci hodně záležet. Po celkovém shlédnutí jsou skutečně patrné jiné dojmy než po shlédnutí exotických telenovel, amerických slátanin a krvelačných krimi... Jediné co bych vytknul jsou špatné masky, některé postavy vůbec nestárly, až to bylo do očí bijící. Nedá mi to, ale musím se zmínit i o rozhlasové realizaci Ságy rodu Forsytů z roku 1999, která je prostě fantastická. Obzvlášť pro ty, kteří mají velkou představivost a fantazii, je podle mě tato rozhlasová dramatizace na 6 CD jako dělaná. Malá ochutnávka úžasných hlasů, které alespoň na mě magicky zapůsobily: Viktor Preiss, František Němec, Daniela Kolářová, Jiří Holý, Stella Zázvorková, Blanka Bohdanová, Vladimír Ráž, Marie Drahokoupilová, Jana Drbohlavová ad.

Willy Fog na cestě kolem světa (1981) (seriál)

Tento seriál je nejlepším filmovým zpracováním Cesty kolem světa za 80 dní. Ještě ho mám možná kdesi nahraný na kazetě. Když jsem byl děcko a přál jsem si, aby ho ještě někdy opakovali tak ho v televizi dávali tak jednou, maximálně dvakrát. A teď je v programu pořád. A kupodivu to svoje kouzlo neztrácí ani po letech. Animace ovšem není tak čistá (ale na rok 1981 je to bomba), dominuje tady však vynikající hudba a opravdu velmi povedený český dabing. Dnešní děti se z tohoto "nemoderního" seriálu dozvědí víc než ze současných paskvilů...