Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Krimi
  • Akční

plakát

Koruna - Převrat (2019) (epizoda)

Celkově se zdá epizoda slabší a méně zajímavá. Má ale naprosto fantastický konec, který jsem si pouštěl snad 3x po sobě. Žádná scéna z celého sriálu (včetně 4. řady) zatím nevyjádřila vzájemné propojení mezi královnou a jejím manžel tak, jak se to tvůrcům povedlo tady. Kloubouk dolů před scénáristou. A hercům se to povedlo zahrát excelentně - nebylo třeba slov, když pohledem bylo řečeno vše.

plakát

Zločiny Velké Prahy - Host do domu (2021) (epizoda)

Ze zvědavosti jsem chtěl dát šanci poslednímu dílu, ale musim upřímně říct, že se to nedalo. Nezáživný, prostoduchý, unylý, nepovedený. Po asi 50 minutách jsem od toho odešel a je mi úplně jedno kdo byl oním zločincem. Spíš lituju, že jsem k tomu vůbec zasedl. Ze slušnosti 1 * za výpravu a nikdy více. Tento seriál = vyhozené peníze.

plakát

Zločiny Velké Prahy - Zmizelá (2021) (epizoda)

Díval jsem se jen a pouze kvůli paní Chramostové, která byla i ve své poslední roličce skvělá jako vždycky. Jinak bohužel další nudný a strnulý díl. Chybí tomu šťáva, život, energie, přirozenost - pojmenujte si to jak chcete. Aby si divák nějaký seriál oblíbil, musí si oblíbit postavy a zde se mi to prostě nedaří a nedaří.

plakát

Rozhlédni se, člověče (1998) (TV seriál)

Krásný pořad z dob, kdy ještě nebylo vedení televize líto dát peníze do něčeho smysluplného. Tento projekt je naprosto ojedinělý a i dnes po 23 letech je radostí na něj koukat - možná ještě větší než v době vzniku. Záběry na torza a ruiny rozhleden, na kterých se podepsaly léta komunistické péče, byl tenkrát velice smutný. O to větším překvapením pro mě bylo zjištětní, když jsem si nyní v roce 2021 tyto rozhledny v tzv. neutěšeném stavu zadal do vyhledávače. Naprostá většina z nich je totiž opravena, zpřístupněna a opět slouží lidem. I ty v nejubožejším stavu jako třeba Hrádek u Vansdorfu, Křížový vrch u Stodu nebo Kamzík u Mariánských Lázní vstaly z popela a blýskají se ve své původní kráse. Mám z toho velkou radost, přeci jen se v tomto státě něco daří. Další zajímostí je určitě i počet nově vznikajících rozhleden. V době natáčení se hovořilo zhruba o dvou rozhlednách ročně. V uplnylulých letech se ročně postavilo i přes 10 rozhleden a některé jsou architektonicky velmi zajímavé. Ne nadarmo jsme rozhlednovou velmocí - léta rozkvětu jsou opět tu. Nakonec nemůžu opomenout, že velkou zásluhu na poutavosti pořadu má samozřejmě Luděk Munzar, který svým projevem umí dokonale zaujmout divákovu pozornost.

plakát

Zločiny Velké Prahy - U zdi (2021) (epizoda)

Zhruba v polovině mi došlo jak to bylo - stačilo se zamyslet nad názvem epizody. Zápletka byla děravá jak cedník. Motiv nepřesvědčiný. Některé scény jsou naprosto zbytečné, nic neříkající, děj nikam neposouvající. Jednoduše mě to nebaví. Spoiler: Místo aby zbožná babka u soudu popravdě vypověděla, že si nevzpomíná jak to s polnostma bylo, tak se radši podřízne a spáchá kapitální hřích. To je tak věrohodné až to bolí.

plakát

Zločiny Velké Prahy - Loutkohra (2021) (epizoda)

Druhý díl nezaujal takřka ničím. Je to škrobené, dialogy prapodivné, hudba děsivá, scénář krkolomný, humor žádný. Herci by se i snažili, ale nemají moc co zachraňovat. Není si zde koho oblíbit, všichni jsou stejní, bez emocí, chuti a šmaku.

plakát

Slečna Marpleová: Rozbité zrcadlo (1992) (TV film)

V St. Mary Mead to začalo, na stejném místě to po osmi letech natáčení končí. A ve všech 12 adaptacích s nevýslovnou lehkostí a šarmem hraje neuvěřitelná - v době dokončení Rozbité zrcadla již šestaosmdesátiletá Joan Hickson. Tomu říkám umělecký počin na závěr kariéry. Co víc si umělec může přát? Nehledě na to, že poslední role se stala její nejslavnější a i po třiceti letech se na ni vzpomíná. Také je proč. V jejím podání se ze slečny Marplové stala živoucí bytost, která už napořád bude nosit její tvář. Rozbité zrcadlo jsme mohli vidět v několika zpracováních, ale z žádného jsem neměl pocit, že hlavní roli hraje slečna Marplová. Tentokrát konečně ano, a i když Marina Gregg v podání Claire Bloom byla okouzlující, nepodařilo se jí zastínit úlohu slečny Marplové. A to je dobře, protože v adaptacích, které jsem měl možnost vidět, jsem vždycky nabyl dojmu že v nich sl. Marplová hraje až druhé housle. Ovšem nejvíc se těším až zjistím, jak je to v samotné knižní předloze, protože je jednou z mála, kterou jsem ještě nečetl. Myslím, že to bylo na závěr krásné rozloučení, povedl se i konec a celkově bylo znát, že si tvůrci dali záležet. Prožil jsem se slečnou Marplovou několik večerů během celého ledna a pomohla mi zapomenout na šeď zimních dnů a zaměstnala mé neposedné myšlenky. Jsem vděčný serveru titulky.com, díky kterým se mi naskytla možnost tuto téměř zapomenutou sérii shlédnout - a především človíčkovi, který titulky přeložil a vytvořil. A je mi ctí, že jsem první, kdo zde všech 12 adaptací okomentoval. 80%

plakát

Zločiny Velké Prahy - Dáma v studni (2021) (epizoda)

První díl se tváří jako takové rozjezdy pro hvězdy, ale vůbec to nebylo tak špatné jak jsem čekal z ukázek. Teď bude záležet jak se to vyloupne. Působí to trochu uměle a vyfešákovaně - asi aby bylo vidět že se nešetřilo. Ale na jednom se setřilo šeredně - a sice na hudbě jak píše Malarkey. Za mě naprostý souhlas - je to děs. Jako když se kočka tahá za ocas. Melodie veškerá žádná. A další poznatek byl zvuk - tradiční to nešvar. Občas byly dialogy v interiéru přezvučené a v exteriéru naopak podzvučené. Docela dost to rušilo, jako kdyby si někdo hrál s ovladačem. Ale šanci tomu dávám. Budu to brát i jako poctu Vlastě Chramostové, která by se měla v jednom z dílů objevit ve své poslední roli.

plakát

Miss Marple: They Do It with Mirrors (1991) (TV film)

Smysluplná vražda nabízí spletitou zápletku plnou hlavních i vedlejších postav. Tou nejzářivější je bezesporu hollywoodská legenda Jean Simmons, která tak trochu zastínila i Joan Hickson. Tato adaptace mě neupoutala natolik jak jsem očekával, přestože knižní předlohu mám za velmi zdrařilou. Scénář působil tak nějak kostrbatě a neuceleně a konec dle mého opět nevysvětlil vše co by diváka zajímalo. Krom pomalejšího tempa, které mě osobně nijak nevadí, jsou ty konce jediným neduhem, který se táhne napříč všemi epizodami. Musím taky poznamenat, že rušivě působil hudební motiv při scénách s Christianem Gulbrandsenem, kterého hrál John Bott. Asi chtěli podtrhnout důležitost této postavy, ale na mě to spíš vyznělo jako když za doprovodu fanfár příjíždí nějaký státník. Zbytečně se to táhlo celým filmem. Našlo by se ale i pár úsměvných momentů, např. inspektor Slack, nervóznější než kdy jindy, se svou utajenou zálibou, a jeho shledání se slečnou Marplovou. Nezbývá než věřit, že závěrečná epizoda přinese přívětivější zakončení celé této legendární série. 75%

Pták na drátě (1990)

Objektivně je to asi o hvězdu míň, ale já se prostě bavil a to se mi u televize moc často nestává. Mel a Goldie k sobě dobře pasujou, scénář sice není žádná extra třída, ale vtipných hlášek se tam najde dost - "malý bobeš chodí už přes pět let na suchou stranu". V originále jsem to neviděl, ale mám takový podezření, že zrovna tenhle film je ta vzácná výjimka, kdy ho dabing nekazí ale pozvedá. Je pravda, že Goldie v tomhle filmu hodně ječí, ale pochybuju, že ve skutečnosti ječí tak skvěle jako Helena Friedrichová, která ji skvěle nadabovala.