Poklad byzantského kupce (1966)

Zábavná detektívka riešiaca seriózny prípad krádeže historických šperkov za neustáleho požmurkávania autorov scenára, ktorí drobnými narážkami v dialógoch neustále sabotujú vážnosť situácie menia ju na veselohru. Produkcia na československé pomery štandardne dobrá. Herecké obsadenie prekypuje množstvom komikov, ale komickú rolu dostal len Josef Kemr, ktorý sa ako otec hlavnej hrdinky správa úplne atypicky. Všetci však svoje úlohy hrajú veľmi dobre. 70%

Websterovi ve filmu (2022)

Príjemný animovaný film, ktorý je evidentne rozšírením seriálu. Takže príbeh má epizodickú štruktúru, ktorú tvoria akoby samostatné celky. Hoci hlavnou zápletkou je Lilina túžba púšťať šarkana, jeho strata a šťastné získanie späť, zažijú naši hrdinovia "pasenie mušiek" a naháňanie zdutých mušiek po továrni, "molenie = rybárčenie na mole", "školský projekt" a "internetový podvod". Produkcia je kvalitná takže animácia a grafika sú na vysokej úrovni a dokonca interakcia animovaných postáv s reálnym prostredím je bezchybná. Príbehu však chýba väčšia dramatizácia a spád, takže dospelí sa budú asi nudiť. To zjavne spôsobené zameraním na detské publiku. Taktiež z každej epizódy cítiť silný didaktický tón. Detskí herci očividne nemajú s filmovaním žiadne skúsenosti a ich výkony sú amatérske. 60%

Znovu po smrti (1991)

Celkom kvalitný thriller hrajúci sa s myšlienkou minulých životov a karmy. Príbeh Romana a Margaret Straussovcov, ktorý sa preľne so životom Mika Churcha a neznámej ženy so stratou pamäte vyznieva v interpretácii šialeného hypnotizéra Franklyna Madsona úplne uveriteľne. Produkcia skvele buduje atmosféru a hudba burácajúco ženie emócie k vražednému klimaxu. Herecké obsadenie je hviezdne, ale len z dnešného pohľadu. Nikto z hercov v čase natáčanie už nebol nováčikom, ale väčšinu z nich veľké role ešte len čakali. Len Andy Garcia už mal za sebou Krstného otca a Robin Williams také kúsky ako Spolok mŕtvych básnikov či Dobré ráno Vietnam. Herecké výkony sú však výborné ako na vrchole ich kariéry. 75%

Případ pro začínajícího kata (1969)

Groteskná karikatúra socializmu, ktorá na príbehu Lemuela Gullivera inšpirovaného Guliverovými cestami Jonathana Swifta. Ten je sám o sebe výsmechom ľudskej hlúposti, ktorá je bezodnou studnicou zábavy. Tu však ide o gogoľovský smiech cez slzy. Lemuel totiž zablúdi a tak trocha pričinením čudesných okolnosti sa ocitá vo fantasknej krajine Balnibarbi plnej nezmyselných obmedzení a "vedeckých" rozhodnutí. Všetka moc a vláda, ku ktorej sa občania Balnibarbi obracajú sa nachádza v bájnej Lapute vysoko nad zemou. Atmosférou typickou pre československú novú vlnu 60-tych rokov zapadá medzi diela rovesníkov ako Dovidenia v pekle, priatelia či Ľalie poľné. Produkcia je kvalitná a tiesnivá atmosfér ustúpi len, aby dala priestor prejaviť sa bizarnosti situácie. Herci túto bláznivosť svojimi výkonmi výdatne podporujú prenášajúc hlúposti s úplne vážnou tvárou, takže Lubomírovi Kostelkovi nezíde prekvapený výraz z tváre. Za všetko hovorí záverečné odhalenie: "Váš kráľ nežije v Lapute, je v Monte Carle v hoteli Carlton a robí tam vrátnika."

Útěk do bezpečí (1955)

Kvalitný mydlový western s celkom slušným príbehom a zápletkou. Hlavný hrdina nie je žiadny drsný pištoľník, ale už po 10 minútach musí čeliť lynčovaniu a po ďalších desiatich sa už rozbehne romantická linka. Produkcia je dobrá, ale dobový štýl nepraje veľmi dramatickým momentom a filmová hudba sa tiež hodí skôr do nejakého selankovitého filmu. Matt však musí ako šerif okrem rodinnej pohody riešiť aj vážnejšie veci, pretože okolo miestnej banky sa začínajú zlietať podozrivé existencie. Najvážnejšou dilemu mu však pripraví Davey, mladík, ktorému dal šancu a svojím spôsobom sa mu snaží nahradiť otca. Nebyť tej mydlovej atmosféry a zbytočne zrýchlených záberov jazdcov mohlo to byť aj 75%. Takto je to len 65%

Vášeň muže (1989)

Príjemné idylické spomínanie na chvíle detstva strávené so starým otcom, ktorý by bol považovaný za sukničkára nebyť toho, že je uznávaný maliarom plným energie a nadšenia zo života.  Atmosféra pohody prekrýva jeho aféry a problémy. Rámcovanie dedkovho príbehu ako detskej spomienky umožňuje odstup a hlbší emocionálny až mystický vhľad ku koreňom života a jeho energii. Produkcia je kvalitná, ale chýbali mi tu dramatickejšie momenty, pretože ten idylický odstup a nudná hudba akoby zrovnali všetky nuansy príbehu. Herci odviedli dobrú prácu, no bez podpory produkcie sa nepodarilo vyťažiť viac ako mierny nadpriemer.

Muž, který se mi líbí (1969)

Netriviálny ľúbostný príbeh kombinovaný s road movie, v ktorom natáčanie filmu spojí herečku Françoise a Henriho, skladateľa filmovej hudby, sukničkára a nenapraviteľného klamára. Z prvotného flirtu a vzťahu na jednu noc sa postupne vyvinie niečo viac. Niečo čomu divák verí, že pretrvá. Našťastie sa tvorcovia vyhli nudnému šťastnému koncu. Produkcia je výborná a pohráva sa s koncepciou filmu vo filme, takže po strihu sa občas divák môže cítiť zmätene, ale o to krajšie je keď túto hru prekuknete. O hereckých kvalitách predstaviteľov hlavných hrdinov niet žiadnych pochybností a ako Belmondo, tak aj Annie Girardot mali v čase natáčania na konte množstvo rolí. Belmondovi naviac úloha sukničkára sedí ako uliata. 75%

Spider-Man 2 (2004)

Sam Raimi aj v pokračovaní Spider-mana dokazuje, že je majster rozprávač. S perfektnou produkciou za chrbtom dokáže s komiksovým citom vyrozprávať príbeh plný komiksového klišé a logických dier, tak, že som ho sledoval so zatajeným dychom a odpustil mu takmer všetky chyby. Aj humoru sa tentokrát podarilo do príbehu zakomponovať viacej. To zastavenie vlaku však bolo predsa len trocha prehnané a technicky zasa nedotiahnuté. Zeleného goblina nahradil Otto Octavius alias Doktor Octopus, ktorý vďaka umelej inteligencii získal rovnaký schizofrenický bonus ako jeho predchodca. Neviem z čoho pramení predpoklad, že AI je od počiatku zlá, ale zrejme ide o psychologickú projekciu tieňa. Herci medzi filmami nestratili nič zo svojich kvalít, takže Tobey Maguire je stále zúfalo nerozhodný, Kirsten Dunst čarokrásne nevinná a Alfred Molina presvedčivý zloduch. 75%

Charley Varrick (1973)

Dobrá gangsterka, v ktorej sa drobný bankový lupič s partiou dostane do problémov, pretože ukradne z banky peniaze mafie. Dnes žiadny prevratný námet, ale pred 50 rokmi... Produkcia je výborná a tých 50 rokov na atmosfére filmu nie je takmer vôbec vidieť. Tá je podporená skvelou hudbou Lala Schifrina a v neposlednom rade dobrými hereckými výkonmi. Hlavne Walter Matthau, ktorého som mal konečne príležitosť vidieť v inej úlohe ako komickej. 75%

Charleyova teta (1969) (divadelní záznam)

Veľmi dobrá divadelná komédia založená na zámene postáv podporená ešte zámenou pohlavia s množstvom vtipných gagov. Produkcia je divadelne skromná a všetka zábava leží na pleciach hercov, z ktorých každý odviedol dobrú prácu. Osobitne Lubomír Lipský v dvojúlohe lorda Babberleyho a zároveň charleyho tety. 80%