Padre no hay más que uno 2 (2020)

Svieža komédia, ktorá v štýle Step by step ponúka zábavu založenú na postave agilného, emancipovaného otca piatich detí, riešiaceho každodenné problémy svojich ratolestí, manželky a celej domácnosti. Každé z detí je iné a má svoje špecifické problémy, čím sa vytvára celé spektrum komických situácií od riešenia pubertálnych problémov po návštevu Disneylandu. Produkcia je dobrá, takže všetko ide hladko a príbeh má dobrý spád, ale pár barličiek sa tu predsa len objaví. Fóry sa v slušnom tempe valia jeden za druhým, no pritom sa netlačí na pílu americkým štýlom. Santiago Segura je v svojej úlohe otca ako doma a herci svoje postavy hrajú veľmi dobre až na pár telenovelových momentov. 70%

Zvony pre bosých (1965)

Veľmi dobrá komorná vojnová dráma dvoch partizánov, riešiacich nie len svoje oddelenie od jednotky, ale aj morálne dilemy spojené s mladistvým nemeckým zajatcom a nešťastnou obyvateľkou blízkeho mesta, ktorá sa im pripletie do cesty. A hoci sú ich reči hrubé, ich srdcia sú mäkké. No nečakajte šťastný koniec. Produkcia je kvalitná a Zdeněk Liška tentokrát minimalisticky udržuje atmosféru na slušnej úrovni. Výsledok však stojí hlavne na vynikajúcich výkonoch Ivana Rajniaka a Vlada Müllera, ktorí sa v podobných charakterových roliach mnohokrát osvedčili. 80%

Madagaskar 3 (2012)

Výborný a zábavný animák, ktorý s ľahkosťou pokračuje v príbehu utečencov zo ZOO v New Yorku a stroskotancov v Afrike. Opäť naplno využíva charaktery postáv a pridáva nové. Celé je to však tentokrát akčnejšie, pretože do hry sa dostáva kapitánka Chantal Duboisová, neúprosná úradníčka pre kontrolu zvierat. Je to samozrejme šialená, prehnaná jazda ale produkčne skvele zvládnutá a hlavne zábavná. Útek s  cirkusom pridáva príbehu ďalší rozmer, ktorý kompenzuje bláznivé naháňačky. 90%

Tequila Sunrise (1988)

Obstojný thriller s vynikajúcou produkciou a výborným hereckým obsadením, ktorý však zlyháva na zamotávaní príbehu. Policajno-zločinecký príbeh priateľstva dealera a policajta je nevydarene komplikuje snaha pridať doňho femme fatal na štýl Základného inštinktu. A hoci Michelle Pfeiffer svoju rolu zvláda rovnako bravúrne ako Sharon Stone, scenár jej postavu vykresľuje nejednoznačne, čo síce spočiatku pekne stupňuje napätie, ale na záver vyznieva dosť zmätočne. Dvojica Mel Gibson a Kurt Russell svoje postavy hrá výborne, ale aj tu akoby scenárista miešal dva rôzne príbehy. Výsledkom je perfektne vyzerajúci film, v ktorom som sa miestami čudoval čo sa vlastne dej a vlastne prečo. 70%

Zelená karta (1990)

Vydarená romantická komédia postavená na postupnom zbližovaní odlišných charakterov, ktoré spája účelové manželstvo. Brontë je introvertná "grínpísáčka", ktorá si vezme francúzskeho imigranta Georgesa, aby získala lepší status na získanie bytu. Tu je tak trochu pochybné, prečo si nevezme priateľa, s ktorým chodí. Georges samozrejme žení kvôli zelenej karte. Keďže Georges je solitér, celý príbeh sa zamotáva na strane Brontë, ktorá tým, že sa snaží celý tento "podnik" kryť, vytvára množstvo komických situácií, pripomínajúcich neskorší film Návrh. Produkcia je výborná a hudba Hansa Zimmera doplnená piesňami Enyi vytvárajú pre romantickú dobrú atmosféru. Gérard Depardieu je už skúsený herec, takže romantická poloha mu nerobí problémy. Andie MacDowell ešte len na začiatku svojej kariéry však tiež ukázala svoje kvality, ktoré neskôr potvrdila vo filme Štyri svadby a jeden pohreb. Pozitívom je aj, že nekončí prvoplánovým happyendom. 75%

Grand restaurant pana Septima (1966)

Klasická francúzska komédia stavajúca na komike Luisa de Funesa vynikajúco stelesňujúceho perfekcionistického majiteľa reštaurácie. Na konfliktoch medzi ním a jeho zamestnancami vzniká množstvo vtipných situácií, hlavnou zápletkou však je únos prezidenta Novalès, ktorý Septima zamotáva do zločinecko-policajnej frašky, ktorá vytvára ďalšie série gagov. Produkcia aj herecké výkony sú výborné a hoci sa vtipné scény nevalia jedna za druhou, stále je to výborná zábava. 90%

Jurský park 3 (2001)

Dobrý dobrodružný akčný film využívajúci pravekých jašterov a na základe príbehov predchádzajúcich Jurských parkov spúšťa záchrannú akciu chlapca strateného na ostrove. T-Rex získava rovnocenného súpera a zopár scén je ako vystrihnutých z Godzilly. Napriek tomu, že je príbeh miestami pritiahnutý za vlasy a ponúka takmer neuveriteľný dej, je vďaka veľmi dobrým hereckým výkonom a kvalitnej atmosfére strhujúci. Pozvánku na konkurz totiž prijal Sam Neill a aj Laura Dern dostala svoj štek. Vďaka nim som mal pocit, že som znova v prvom Jurskom parku a hoci hudbu nerobil John Williams, Don Davis sa od neho mnohému priučil. 70%

Arthur a Minimojové (2006)

Výborný moderný rozprávkový príbeh skvele kombinujúci realitu s animovaným dobrodružstvom. Súboj dobra so zlom zasadený do čarovného sveta afrických kultúr spojený s rozprávkovým národom Minimojov je originálny. Produkcia je kvalitná v oboch svetoch a detskému divákovi nedá vydýchnuť ani na chvíľu. Nebojí sa byť zábavná a veľmi dobre korení akciu humorom. Herci rovnako ako ich animované alteregá do tohto sveta svojimi výkonmi perfektne zapadajú. Dospelým sa možno môže zdať príbeh miestami naivný až romantický presladený ale presne táto miera detského nazerania na svet rezonuje s mojím detským ja.

Je třeba zabít Sekala (1998)

Výborná morálna dráma stavajúca proti sebe jednotlivca Sekala, pomstychtivého parchanta bez morálnych škrupulí, ktorý je vlastne produktom morálky majiteľov gruntov stojacich proti nemu. Tretím do hry je kováč Beran utekajúci pred nemeckým prenasledovaním. Je to práve on, kto je postavený pred dilemu dokreslenú naviac náboženskými rozdielmi, pretože všetkým ostatným je jasné, že "treba zabiť Sekala". Veľmi dobrá produkcia dáva priestor obrazu a hercom a tí stvárňujú svoje postavy presvedčivo. Záverečný súboj síce nie je na úrovni Hry o tróny, ale zrkadlo nastavené spoločnosti a jej pokrytectvu zanecháva silné memento. 90%

Der Lebensborn - Pramen života (2000)

Výborná dráma, ktorá akoby sa inšpirovala filmom Kukačka v temném lese, rozpráva príbeh sudetského dievčaťa, ktoré bolo vybrané pre nacistický experiment eugeniky čistej rasy. Produkcia veľmi dobre pracuje s atmosférou a herci hrajú vynikajúco. Nie len Monika Hilmerová, ale aj Vilma Cibulková a ostatní dávajú svojim postavám živý emocionálny rozmer.  75%