Válka policajtů (2024)

A mam to za sebou. Konecne! Davam jednu hviezdicku za kameru. Inak tomuto filmu neverim nic! A som nastvany. Dokonca mi je luto aj samotnych hercov, kde mozno niektori aj naozaj chceli dobre zahrat, ale nevydalo. Prostredie? To uz mohli cely film natocit v podchode na Mierku so zmenenymi scenami. Preco to v kontexte jednotlivych dejovych linii bolo tak strasne dlhe, nepochopim. Co ma vsak definitivne utyralo, bola epizoda s rohypnolom. To vazne?! Tento film vnimam ako urazku divaka, a to doslova.

Vitaj doma, brate! (2022)

Ponúkajú sa slová klasika: “To je taká ko**tina, že by to mohlo byť dobré.” Škoda, nebolo! Dopozerať to až do konca, bolo doslova utrpenie. Jedna hviezda z úcty k Vojvodinským Slovákom, ktorí “nám” snáď toto odpustia.

Jako v bavlnce (2020)

Toto je jeden z najstupídnejších filmov, aký som kedy videl. Zo začiatku zaujímavá téma a dej poskytovali nádej, ale približne v polovici to prišlo: Pomalé týranie nervydrásajúcou hudbou, najväčšími lezbickými guľami aké kedy táto planéta nosila a nelogickými náhodami až do úplného, naopak veľmi predvídateľného konca. Pokiaľ si chcete tento film pozrieť v relatívnom kľude, vypnite všetky svoje kognitívne funkcie.

Punk je hned! (2019)

Na film som sa veľmi tešil, aj keď už jeho názov ma nabádal k opatrnosti. Na punk sa nechodí do kina, punk sa žije. Kvitujem obsadenie nehercov, s ktorými určite nebolo jednoduché pracovať. Film tak získal na autenticite, ktorá je v slovenskom filme želateľným javom. Kamera, síce dokumentárne pôsobiaca, zapôsobila dobre, ale strihová skladba miestami vyrušovala. Rozhodnutie pre originál hudbu považujem za správne. Jej spracovanie už potešilo menej, pretože od pravej punkovej hudby pre tento film má asi tak ďaleko, ako je zo Stupavy do Tokya. Je mi jedno, že na hudbe sa podielali aj známejšie mená, keď to sem raz nesedí, podobne ako nesedí samotný názov filmu. Tiež na to že režisér je súčasne scenárista, ktorý na rozdiel od réžie má už nejaký ten scenár za sebou, scenár považujem za zlý vtip. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že aj tu sa improvizovalo. Pôvodne plánovaný (sociálny?) dokumentárny film by ma zrejme zaujal viac, aj keď z prostredia sociálneho suterénu tu toho bolo natočeného veľa. Jurovi Šlaukovi v ďalšej tvorbe držím palce, ale tentokrát sa ako filmový režisér - debutant zahryzol do priveľkého sústa.

Do větru (2018) odpad!

Naozaj som mal úprimnú snahu nájsť v tejto snímke zadosťučinenie za investovaný čas. Žiaľ, cítim sa doslova utýraný snahou dopozerať film až do jeho konca. Nie! “Tam kde nič nie je, ani smrť neberie.”

Spiknutí šedé rasy (2017)

Smutne trapny a zbytocny film. Film som si isiel pozriet bez ocakavani, v snahe podporit nezavisly slovensky projekt. Zial, bolo tazke pretrpiet amaterstvo, s akym je film natoceny. Netusim aka bola pohnutka autora, ale neda sa alibisticky sediet na dvoch stolickach - dat priestor ludom, ktori UFO beru vazne, niektori z nich su mozno dusevne chori a zaroven ich kruto ironizovat miestami az trapne stylizovanymi zabermi (napr. scena s krmiacim sa financnikom, kedy som cakal uz len na to, ze si objekt v tom lepsom pripade grgne, ci scena pri casi vina s objektom v zjavne povznesenej nalade a pod.). Kamera, strih uplna katastrofa, nedosahujuca uroven ani rocnikovej prace studenta VSMU. Je az trivialna chyba, ked kameraman absolutne nezvlada svoju pracu. Nemozem si pomoct, ale to ironizovanie nesie rukopis Z. Piussi, do ktoreho sa mozno autor chtiac-nechtiac nechal vmanipulovat. Akekolvek, aj vzdialene porovnanie s D. Hanakom je scestne, aj ked mozno chcene (prepac Blumental). Dnes uz chapem, preco projekt neziskal financnu podporu a jednu hviezdicku mu preto davam len za sestrocny entuziazmus autora, pre mna vsak nepochopeny. Pre koho bol tento dokument urceny? Aky bol jeho ciel? Autor chcel pravdepodobne ukazat verejnosti fenomen, ktory mozno s nadsaskou prirovnat az k nabozenstvu. Ale akej verejnosti? UFO bigotne veriacim ludom? Alebo bol film urceny UFO liberalnejsiemu publiku? Preco by sa ale toto publikum malo o film zaujimat? Akokolvek, nech si uz film pozrie hocikto, pravdepodobne bude sklamany.

The Florida Project (2017)

Tvrdá realita chudoby a zraniteľná nevinnosť detstva. Úžasné herecké výkony hlavných postáv, predovšetkým Brooklynn Prince (Moonee). Jej zaverečné “defilé” ma definitívne presvedčilo o najlepšom detskom hereckom výkone, na aký si spomínam. Tiež fantastický Willem Dafoe (Bobby). Popri inom na jednej strane vymáha nezaplatený nájom, no na druhej strane supluje chýbajúci dozor otca nie len nezbedným deckám, ale nepriamo aj zúfalej Halley. Toto bol tiež jeden zo silných momentov snímky, pretože som Bobbymu uveril. Osobitne však réžii kvitujem aj obsadenie nehercov, ktorí ma nevyrušovali a miestami deju poskytli takmer dokumentárnu vernosť. Je signifikantné, že tento sociány príbeh bol zasadený do prostredia neďalekého floridského Disneylandu.

Bolšoj (2016)

Boľšoj je nádherne natočený film. Tvorcom sa z neľahkej témy pre filmové spracovanie podarilo vyrobiť umelecký skvost. Charaktery postáv, ich živočíšnosť, pútavé zápletky nevtieravo zahrňujúce viacero dejov... kvalitná réžia a kamera + strihová montáž boli pre mňa filmovým zažitkom. Tento film zďaleka nie je len o tom, koľko tvrdej práce sa skrýva za večerným predstavením jednej z najlepších baletných škôl sveta.

Pirko (2016)

Zmiesane pocity. Vykon Dominiky Zelenikovej als Martina (Shakira) excelentny, bez ohladu na jej fyziologicke prednosti, ktore nebolo treba tak casto pripominat. Rola Martiny bola skutocne narocna a Dominika si za jej zvladnutie zasluzi velky respekt. Film je postaveny vylucne a len na pribehu Martiny, vdaka comu Dominka mala moznost vyniknut, ale toto je zaroven aj slaba stranka filmu. Divak sa nedozveda absolutne nic o dalsich osudoch vedlajsich postav, mozno s vynimkou Romana. Druhe pozitivum je tema, akokolvek nechutna, drsna, poburujuca. Mam rad provokativne temy vyvolavajuce otazky. Tento film by mohol mat potencial vyvolat spolocensku a snad aj odbornu diskusiu o otazkach, ktore jednoducho su sucastou systemu. A tu pre mna pozitiva koncia, zial. Tvorcovia podla mna zdaleka nevyuzili potencial, ktory sa im v podobe tak vaznej temy ponukal. Svoju snahu obmedzili takmer vylucne na snahu vyvolat v divakovi znechutenie. Zbytocne predlzovane zabery svojou dlzkou miestami uz tyrali. Priam krcovita snaha udrzat divaka v stave znechutenia taktiez. Aj preto sa ponuka otazka: S cim pridu dalsie generacie tvorcov, ak tento pokus o sokovanie a znechutenie za kazdu cenu, bude mat vacsi uspech? Nechutnych tem ponuka system neurekom. Urcite sa bude dat coho chytit, ked najblizsie nejaky "tvorivy fajnsmeker" bude potrebovat dejovu barlicku v podobe hovna mimo toaletnu misu. Btw. postava Bolka Polivku je tak trosku smutny obraz toho, kam by herci jeho formatu klesnut nemali. Ale preco sa tam, kua, objavil Kemka? O com bol jeho "vstup"? Total trapny ulet tvorcov bez akehokolvek zmyslu, ktory akurat nastve, sorry. Kratke vstupy off topic hviezd a "hviezd", ktore ozivia dej napr. vtipom, film pozna nejake to desatrocie. Ale toto? RESUME: Palec hore, Dominika! Jedna hviezda za herecky vykon v hlavnej postave, kde vsak umelecky prinos tohto filmu konci, jedna hviezda za uchopenie sa zaujimavej temy.