Jméno růže (1986)

Středověká detektivka na Annaudův způsob, snímek, který vyvolal nadšení i protesty, herecký koncert Seana Conneryho, který místy výborně odlehčuje mladičký Christian Slater. Annaudovi se podařilo z nesmírně složitého a rozsáhlého Eccova románu vyjmout vše podstatné a přiblížit ho divákovi. Jde o precizně odvedené dílo, ke kterému se lidé určitě budou vracet - a myslím, že zcela právem.

John Lennon Live in New York City (1986) (koncert)

Kdo si chce užít Johna Lennona na pódiu, pustí si buď první část Live Peace In Toronto nebo kompletní newyorský koncert. John sám sebe nikdy nehodnotil jako dobrého, nýbrž rytmického a "hlučného" kytaristu, a tady to s ostatními "no name" kolegy plně doplňuje. Škoda, že už jsme ho pak nikdy na pódiu takto neviděli.

Ocelový orel (1986) odpad!

Realita jde stranou, zanechává to ve mně jediný dojem - jsme nadlidé, u nás i sotva plnoletý talent dokáže zlikvidovat všechny a všechno, a ještě se vrátit bez škrábnutí zpátky. Ovšem pokud tenhle film skrytě soutěží s Hot Shot! v kategorii parodie, omlouvám se, potom je to minimálně na pět hvězd.

Trosečník (1986)

Vždycky když vidím "... based on a true story", vzpomenu si na hlášku pocházející přímo z Hollywoodu: "když už stojí film za starou belu, dáme tam tohle a on se někdo chytne!" Přemýšlím, čím je tenhle film zajímavý. Nahou Amandou/Lucy? To sotva, protože její nahoty si člověk užíval hodně často. Konverzačním dramatem? To bylo i Nádraží pro dva. Netradičním soužitím dvou lidí na opuštěném ostrově? To, jak je to podáno zde spolehlivě přebije i Modrá laguna. Takže z toho vyšlo rádoby dramatické, rádoby intelektuální, rádoby psychologické a rádoby erotické nic. Od všech uvedených oblastí vždy chybí to nejlepší. Pokud dávám jednu hvězdu, tak jen proto, abych nebyl nařčen, že jsem impotent.

Vetřelci (1986)

Cameron udělal jedinou možnou věc, kterou druhou část vetřelčí ságy neodstřelil - natočil ji naprosto jinak než Scott. Místo všudypřítomného a tušeného smrtelného nebezpečí přímočará akce, hamižný padouch, lidé s emocemi i bez nich a ve finále hrstka více či méně vyděšených profesionálů, kteří bojují už jen o jedno - jak přežít. Tvůrci filmu správně pochopili, že s náznaky a schováváním by moc neuspěli, slušně zvládli i vztahy v mariňácké komunitě (Vasquezová: Hudsone, ty mi taky polib prdel. Hudson: Kdykoli, kdekoli). Snad jediná výtka, která se ovšem dala tušit a musela ve filmu být, je průnik vetřelčí královny do mateřské lodi Solaco. Ale to bychom zase přišli o finále, že? Všem, kdo ještě neměli tu možnost jednoznačně doporučuji shlédnout rozšířenou verzi ze Speciální Edice, protože je tam i pár okolností, které pomohou vysvětlit několik situací, které se v sestříhané verzi jeví značně nelogicky.

Americký ninja (1985)

Americký ninja má výhodu v tom, že byl první z poněkud šíleně natahované série, ze které Dudikoff utíkal a zase se tam vracel, takže měl určité procento originality a nápadu. Nevýhodou pro něj je, že záplava filmů tohoto žánru ten žánr samotný rozmělnila a udělala z něj kategorii, ke které většina lidí přistupuje už dopředu s přezíravým úsměvem. Souhlasím s názory tady, že to pro mnohé je spíš nostalgický film, a třeba právě proto si ho dost lidí opět rádo prohlédne. A jen taková perlička a otázka: kolik lidí si všimlo, že v roli padoušského seržanta Rinalda se objeví John La Motta, který exceloval v seriálu ALF jako Tannerovic vlezlý soused Ochmonek?

Live Aid (1985) (koncert)

Absolutorium!!!! Nevím, kolik lidí v tehdejším ČSSR mělo možnost vidět tuhle záležitost živě, ale já to štěstí měl - a paradoxně díky vojákování v pohraniční oblasti. Takže jsem viděl 75 % téhle nádhery naživo, se všemi prostřihy na zdravice jednotlivých skupin (např. rakouského Opusu, ale i vynikající příspěvek sovětské skupiny Avtograf, na naprosto nesetimentální klip Drive od sestavy The Cars). Bylo to neuvěřitelných 13 hodin hudby, a já byl neskutečně šťastný, že se z toho celkového množství podařilo na čtyřech DVD dát dohromady aspoň část téhle podívané. Dle mého názoru je Live Aid vedle Harrisonova Concert For Bangla Desh zásadním milníkem světové hudby a Bobu Geldofovi a jeho přátelům patří skutečně víc než všechna možná poděkování.

Mladý Sherlock Holmes (1985)

Film, který se v dobrém svezl na úspěchu Spielbergova Indiany Jonese (a v nekterých scénách jako kdyby šlo o záběry nikoli mladého Holmese, ale Jonese) ukazuje kvality zmíněné trojice. Na Levinsona ještě čekaly pecky jako Rain Man či Dobré ráno, Vietname, ale už stačil ukázat světu v Bistru a Přirozeném talentu, že on má talent také. Ona provokující ponurost, schopnost najít východisko i ze situací bezvýchodných a nebohý baculatý Watson zoufale se snažící zodpovědět Holmesovu otázku, to všechno sečteno a podtrženo mi dalo slušné čtyři hvězdičky. Ta pátá chybí možná i proto, že už nikdo na tak krásně otevřený konec nenavázal.

Splašený vlak (1985)

"Každá, i ta sebevětší bestie, pocítí nikdy lítost. Já ji necítím nikdy, proto nejsem bestie!" Celé tohle drama uzavřené Shakespearovským citátem z Richarda III. umocňuje opravdu velice silnou podívanou, rámovanou za nehty zalézajícím mrazem, který se do vás může dát i ve vyhřátém pokoji. I při vší úctě k dalším aktérům, jako Rebecca de Mornay, Kyle Heffner či John P. Ryan tu vévodí jednoznačně dvojice Voight/Roberts a jejich psychologické prokreslení je na snímku to nejdůležitější. A závěrečný souboj Mannyho a ředitele věznice Barslowa jen podtrhuje celkový dojem z precizně zvládnutého filmu, i přes potíže, které se při realizaci vyskytly.

Zubaté ostří (1985)

Jde skutečně o výjimečné ztvárnění všech hlavních postav, které mistrně zvládli nejen Glenn Close a Jeff Bridges, ale i Peter Coyote a Robert Loggia. Co však bohužel sráží tenhle zajímavý thriller je dost kulhající scénář. Vím, že jsem v rozporu s většinou hodnotících - ale jako nesmyslné vidím zatajování událostí v Santa Cruz ze strany Crasnyho, to je naprosto nelogický akt, který naopak nahrává obhajobě. Další nesmysl je závěr, protože - a jak uživatelka kleopatra píše, hodně dlouho se ví, kdo je kdo, tudíž to bude zavánět spoilerem - v USA po vynesení osvobozujícího rozsudku nemůže být nikdo nikdy souzen znovu za stejný zločin, i kdyby bylo důkazů půl milionu. Nehledě na to, že finální čin vraha je nelogický ve všech bodech - ten se dá hodnotit jako totální degradace mozku. Další ranou do přirozenosti a reality je fakt, že pachatel nechá jeden z naprosto rozhodujících důkazů povalovat jen tak na očích a jako nepotřebný ho dávno nezničí - možnosti k tomu byly. Pokud snímek byl natočen pro naprosté detektivní diletanty, líbit se musel, jinak už v polovině budete mít dojem notně zkažený. To ale nijak nesnižuje už zmíněné herecké výkony, za ně jsou tři hvězdičky naprosto poctivé.