Příběh rytíře (2001)

Z naprostého podprůměru tento film vytahuje jen výkon jednoho z londýských trubačů (ten nejhezčí) srovnatelný snad jen s vrcholnými felliniovskými kreacemi Mastroianniho. PS: toto hodnocení je naprosto neobjektivní!

Mise (1986)

Co říct...tenhle film jsem viděl poprvé jako dítě a od té doby patří k mým nejoblíbenějším. Nemá cenu ani vyjmenovávat, co všechno je na něm dobré. Jasných pět hvězdiček. PS: název "Mise", pod kterým jej uvádí TV NOVA je opravdu blbej. Nejen, že to, jak již někdo napsal, zavání akcí, ale hlavně ten film je především příběhem misie, na které se ilustruje ve zkratce příběh a osud jezuitského "amerického projektu", který fungoval více jak století.

Prázdniny (2006)

Příjemná, oddechová komedie, která je ovšem místy až příliš klišovitá. Jednou z nejslabších stránek je výkon Juda Lawa, který se přeci jen asi lépe hodí na padouchy či rozervance. Naopak velké plus za zmínění jednoho z mých nejoblíbenějších soundtracků - Morriconeho Misie.

Barry Lyndon (1975)

Můj jednoznačně nejoblíbenější Kubrickův film. Chápu, že někomu může připadat zdlouhavý a nudný, ale právě ten kontrast dlouhých záběrů, patetického herectví a vážné hudby se sarkastickým komentářem a nesentimentálním dějem je naprosto dokonalý. Na takovém pozadí neuvřitelně vyzní i sebemenší narážka a vtip. A ta hudba! Tento film mohu doporučit minimálně těm, kteří si myslí, že klasika je nuda.

Gattaca (1997)

Skvělé téma, báječná vizuální stránka, vynikající hudba, senzační herci. To člověk musí odpustit i nějaké to americké klišé (jako plavecký závod; syn lékaře, který má také vadu a chce být astronaut; či profláknuté způsoby gradace napětí). Jinak se jedná o skutečně nejlepší a nejreálnější pochmurnou vizi budoucnosti, jakou jsem kdy ve filmu viděl. Kdo by nechtěl, aby jeho dítě bylo zdravé, aby nemělo dědičné choroby? Vždyť už dnes běžně zasahujeme do průběhu těhotenství. Doporučoval bych všem genetikům, kteří nadšeně hlásají, jak bude úžasné, až člověk hned po narození obdrží cédečko se svými údaji, které se pak bude používat např. místo přijímaček na vysokou. Vždyť to přeci budou jen zpřesněné talentovky! To je tak, když někdo vidí pouze kvantitu (zpřesnění měření) a nevidí kvalitativní rozdíl a důsledky... Jejej, to sem si zase zamoudřil :-)

Pelíšky (1999)

Tomuto filmu jsem dlouho nemohl přijít na chuť - než jsem ho pochopil :-). V době Pelíškománie jsem na něm byl v kině a očekával něco naprosto úžasného. Možná právě proto jsem byl zklamán. Později, když jsem byl nucen (dálkový autobus :-) shlédnout tento film ještě několikrát, mi to došlo. Ono se totiž jedná jen a pouze o situační, konverzační komedii! Žádná hloubka, příběh. Dpkonce i '68 zde působí jen jako klimax a kulisa. Ale jako konverzační a situační komedie (a nic víc!) se jedná o naprostou špičku žánru s nejlepšími (v té době) dostupnými herci (na tento typ humoru) a jejich úžasnými hereckými výkony (dle mého názoru několikanásobně lepšími než v rozplizlém Pupendu). Přesto trojka za prvotní zklamání :-(

Shortbus (2006)

Tento film podle mě naráží na problém vyprázdnění forem, který je způsoben ohromnou filmovou produkcí. Pokud by se v něm neobjevila tak otevřená sexualita, či něco podobně kontroverzního, jednalo by se o velice milý, příjemný film o mezilidských vztazích, skvělý po vizuální stránce, nápaditý, s velmi dobrými hereckými výkony - tedy sice nadprůměrný, ale jeden z mnoha. Snaha odlišit se a nezapadnout je u tohoto filmu jasně patrná. Budí rozruh, mluví se o něm - nezapadá. Je to tak na čtyři a půl, původě jsem dal čtyři právě za ten sex, ale bylo by to nefér. Taky mu vděčím za dobrej zážitek - šli jsme na něj nic netušíc s kamarádkou a přál bych vám vidět barvu mejch tváří při úvodních scénách - no asi jako ty srdíčka na plakátu... Ps: mělo to skvělý předkrm: Karneval zvířat

Pohotovost (1994) (seriál)

Hodnocení dávám dost nadsazené s ohledem na to, že to je jeden z mála, ne-li jediný mainstreamový seriál, na který jsem se vydržel dívat delší dobu a kterému se podařilo s přibývajícím časem kvalitu spíše zvyšovat než ztrácet.

Forrest Gump (1994)

Dneska bych dal 4 i míň, ale hodnotím podle prvního shlédnutí. Určitě se jedná o svého druhu přelomový film.

Divoké včely (2001)

Celkově si 5 určitě nezaslouží, ale z hlediska českého filmu...