Birdman (2014)

Birdman bol môj osobný favorit na Oscara odkedy som ho prvýkrát videl. Keďže som sa veľakrát presvedčil o tom, že môj filmový vkus je značne nekompatibilný s väčšinou populácie, nedával som filmu veľké nádeje, aj keď sa mi páčil jednoznačne najviac zo všetkých snímkov nominovaných na 'Best Picture'. Jemná symbolika, ktorou je dej popretkávaný od začiatku do konca ma jednoducho fascinuje, o to viac keď je celý príbeh umocnený tak strhujúcimi hereckými výkonmi. Vyzdvihol by som mimo iného Zacha Galifanakisa, ktorý si vo svojej prvej vážnej úlohe počína nadmieru obstojne. Keby nemal Edward Norton postavu napísanú tak, že s ňou divák musí sympatizovať od prvej chvíle, asi by mi najviac imponoval práve Galifanakisov výkon. Každopádne tajne som dúfal, že Oscar za najlepšiu mužskú vedľajšiu úlohu poputuje práve k Nortonovi. Moje nadšenie z Birdmana postupne gradovalo tak ako pribúdali vlasy na každej novej Keatonovej parochni. Na konci famózna záverečná scéna, čo si viac priať. Jediná vec čo ma trochu miatla, nevedel som že divadelné predstavenia majú až toľko rôznych 'generálok' a 'predpremiér' a všetkého možného. Neviem či to, že s každým ďalším nácvikom predstavenia som mal pocit, že tentokrát už musí ísť o premiéru ( vždy som sa mýlil ) bol autorov zámer, alebo jednoducho nerozumiem divadlu. Bol som v serióznom divadle raz, prikláňam sa k druhej možnosti.

Skins (2007) (seriál)

Tak takýto emočný náklad som nedostal odkedy som ako dieťa sledoval Levieho Kráľa... Priznávam bez mučenia, že občas kvapla aj nejaká tá slzička. Dej pilotného dielu, ktorý ma tak veľmi nabudil na tento seriál paradoxne konstrastuje s tým, čo sa deje celý zvyšok prvej a druhej série. Dal som na odporúčania mnohých kolegov z čsfd, a po generačnej výmene na konci druhej série som už Skins nepozeral ( aj keď teda by ma zaujímalo čo sa stalo s Effy ). Takže nie, nie je to tínedžerská komédia o alkohole, drogách a strate panictva ako to vyzerá na prvý pohľad, ale dráma ako bič o medziľudských vzťahoch ( a alkohole, drogách a strate panictva ). Odporúčam všetkými desiatimi napriek tejto depresívnej vyhliadke pozrieť aj epizódy, ktoré nasledujú po našlapanom pilote. Každý diel ukazuje realitu z pohľadu inej hlavnej postavy, vďaka tomu je každý diel iný a seriál nezačne nudiť. So svojskými hrdinami, ktorých som si do jedného obľúbil som prežíval každodenné radosti a starosti ( hlavne starosti ). Často som sa ale pozastavoval nad scenáristickou 'zlomyselnosťou', tínedžeri si museli prejsť množstvom udalostí, ktoré bežný smrteľník nezažije za celý život, a vždy keď udalosti nabrali smer k lepšiemu, zákonite nasledovala katastrofa. Spočiatku som pochyboval, či toho nie je priveľa, či to tvorcovia 'neprepálili'. Ale aj tak som vždy pokračoval ďalším dielom, túžba zistiť čo bude ďalej bola veľmi silná. Dopomohli k tomu kvalitné herecké výkony hlavných protagonistov, niet divu že pre väčšinu z nich sa seriál Skins stal odrazovým mostíkom hereckej kariéry. Dev Patel sa preslávil ako Milionár z Chatrče, Nicholas Hoult sa preslávil ako všetko možné ( mimo iného vzťahom s Jennifer Lawrence ), Joe Dempsie a Hannah Murray sa objavili v Game of Thrones. Najobľubenejšia postava: Anthony Stonem.

Van Helsing (2004)

Van Helsing je môj najobľúbenejší béčkový film. Mám pocit, že práve tu má korene moja platonická láska k Hughovi Jackmanovi. Napriek tomu najtuctovejšiemu z tuctových príbehov o upíroch má tento film mnoho svetlých stránok. Exteriéry, kostýmy a výprava, ktoré dokážu vierohodne vyvolať mrazivú transylvánsku atmosféru ( teda aspoň ja som si pri čítaní Brama Stokera predstavoval Transylvániu presne tak ako je zobrazená v tomto snímku ). Nápadité splynutie príbehov o Draculovi a Frankensteinovi. Mladá Kate Beckinsale ( ktorej ale aj pribúdajúce roky zvyšujú sexepíl ako málokomu ). Čiernobiely úvod, ktorý keby bol oddelený od zvyšku príbehu a prezentovaný ako samostatný krátkometrážny film, mal by určite rádovo lepšie hodnotenia ako Van Helsing. Fajnšmekrom preto odporúčam film vypnúť akonáhle sa na obrazovke objavia farby. No a v neposlednom rade sám Van Helsing, ktorý svojou štýlovosťou zachraňuje ten stupídny príbeh, podľa môjho názoru nadmieru úspešne. Nazáver odkaz pre ľudí s podobným filmovým vkusom ako ja, fámy o filme Van Helsing 2 sú len fámami. Dvojka ( bohužiaľ ) neexistuje.

Americký sniper (2014)

Tento film je veľmi obdivuhodné dielo. Je skvelé vidieť, že Clint Eastwood točí kvalitné filmy aj v roku 2014, v 84 rokoch ukazuje, že to stále vie. Zdá sa, že závratný úspech filmu jednoducho vysvetlí záľuba Američanov v amerických vojenských rozprávkach tohoto typu. Ale táto rozprávka bola úspešnejšia ako všetky predtým, možno aj preto že bola zo skutočného sveta. Napriek tomu nezískala ani jedného Oscara. Kategória 'divácky najúspešnejší film' ako súčasť kampane 'nie je to o popularite' bohužiaľ na Oscaroch chýba, ale s istotou by soška putovala do Eastwoodovych rúk keďže American Sniper zarobil takmer 350 miliónov dolárov (len v USA)*1 a stal sa tým najúspešnejším vojnovým filmom všetkých čias (v USA). Fanúšikov U.S. Navy pripúta k obrazovkám šou s najnovšou vojenskou technikou, ktorá s typickým americkým pátosom predvádza ako sa vedie vojna v 21.storočí. Veľa akcie, streľby, dymu, hluku (check); primeraná dávka emócií, tehotná manželka, mŕtvi kamaráti (check); kvalitná ukážka toho, aké to majú americkí vojaci ťažké (Michelle Obama approves*2 – check); supervillain, arabský sniper (check); happyend (?);#americaisthebest (check). Dej je naviac dostatočne strhujúci celú dobu trvania filmu, čo je pozitívne keďže sniper má unavných 132 minút. ZDROJE: 1 http://www.imdb.com/title/tt2179136/business?ref_=ttco_ql_4 2http://www.huffingtonpost.com/2015/02/01/michelle-obama-american-sniper_n_6589406.html

Newsroom (2012) (seriál)

Seriál, ktorý ma dostal a pohltil od prvej epizódy. Dosť tomu pomohlo novinárske prostredie, ktoré patrí medzi moje najobľúbenejšie. Ale Newsroomu sa nedá uprieť fakt, že jeho scenár na poli súčasnej seriálovej ponuky nemá konkurenciu. Aaron Sorkin (ktorý stojí aj za scenárom The Social Network napr.) vytvoril dielo, v ktorom som sa bez tituliek kompletne strácal. Stiahol som si teda anglické titulky, nepomohlo. Až s tými českými som mal konečne pocit, že seriál chápem a možnosť oceniť hláškami nadupané dialógy. Postavy, na čele s excelujúcim Jeffom Danielsom pôsobia dojmom, že ich znalosti a prehľad sú nekonečné. Podporené kvalitnými hereckými výkonmi a 'peknými tvárami' (tvárou, Olivia Munn), čo viac si priať. Keď sa k prúdu sofistikovaných fráz a informácii pridá z času na čas zaujímavý koncept striedania viacerých časových línií, od seriálu sa jednoducho nedá odtrhnúť. Fanúšikovia motivačných prejavov Jeffa Wingera z Community maximálne ocenia výpovednú hodnotu prejavov Willa McAvoya z Newsroom. Áno, monológov je tu veľa, ale každý z nich stojí za to. Čo až tak za to nestojí sú príliš prekombinované milostné vzťahy medzi hlavnými postavami. Ani Emily Mortimer a.k.a. Mac, ktorá je prvé dve série neskutočne otravná. Pozitíva ale vysoko prevyšujú negatíva, Slumdog Millionaire to dotiahol na počítačového génia a Sam Waterston (o ktorom ste určite nikdy nepočuli) vás dojme tak, že začnete znovu púšťať starých ľudí v MHD sadnúť si a nebudú vám vadiť tradičné debaty „ja na ďalšej zastávke vystupujem, kľudne seďte". A celý tento malý zázrak z produkcie HBO pokrýva mnohé skutočné udalosti a príbeh sa bravúrne vyvíja aj podľa toho, čo sa za posledné roky v našom svete stalo.