Pan Nikdo (2009)

Mám rád filmy, které mě nutí přemýšlet. Takhle jsem se naposledy zapotil u 'Inception'. Film o tom, jak málo někdy stačí, aby život dostal úplně nový rozměr. O tom, jak těžké může být dělat rozhodnutí, když se člověk intenzivně zamyslí nad jejich důsledky. Jared Leto potvrzuje svůj univerzální talent a stvárňuje příběh, který vás nutí přemýšlet hodiny potom, co film skončil. Možná to zpočátku připomíná shluk šílených, vzájemně neouvisejících situací, ale postupně se utváří silný příběh s řadou hlubokých, inspirujících filosofických aspektů. "V šachu se tomu říká nevýhoda tahu, situace, kdy člověk musí učinit rozhodnutí a potáhnout, i když ideální by bylo nedělat nic." Neskutečně silný filmový zážitek, doporučuji všemi deseti.

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Ramona Flowers jede sama nocí, až skončí v doupěti psychopata. To, co zpočátku vypadá jako typický béčkový horor, postupně přerůstá do nápadité psychologické hry, kde si nejste ničím jistí. Kvalitně zahraná napínavá podívaná, o překvapivé dějové zvraty není ani na chvíli nouze. Už od doby kdy jsem se zamiloval do 'The Newsroom' zjišťuji, že John Gallagher Jr. má obrovský talent. Úpřimně doufám, že v budoucnu dostane víc prostoru ve významnějších projektech.

Pojistka smrti (1944)

Klasické dílo legendárního studia Paramount, které pomohlo definovat žánr noir. Raymond Chandler zanechal na scénáři velmi viditelnou stopu, která zastínila jeho spisovatelského kolegu z americké drsné školy detektivního románu Jamese M. Caina, jež je autorem knižní předlohy. Ke zdůraznění celého tohoto literárního rozměru, celý film působí jako audiokniha. Což vůbec nepředstavuje problém. Výsledkem je strhující 'hard-boiled' thriller, kde napětí nepovolí do poslední sekundy. Jak se vyvléknout z vraždy? Řešení vězí v detailech, ale i sebelepší plán může jedna nepředvidatelná okolnost poslat ke dnu...

Ztraceni v Mnichově (2015)

Vynikající nápad a lekce filmové invence od značně nedoceněné české produkce. Komediální prvek ustupuje do úzadí experimentálnímu pojetí jedné z nejtemnějších stránek české historie. Ale opatrně, nic není takové, jako se na první pohled zdá. Před shlédnutím doporučuji přečíst knihu od Jana Tesaře, Mnichovský komplex.

Sázka na nejistotu (2015)

Michael Burry, jednooký metalový fanoušek, se jednoho dne z dlouhé chvíle zahrabe do obrovského množství hypotečních dat. Protože je tak trochu génius, což neustále dokazuje zmatenými proslovy na kameru a neschopností udržet oční kontakt ( nemluvě o tom, že pracuje bez bot ), dokáže projít enormné množství čísel za poměrně krátkou dobu a spočítat, že americká ekonomika se řítí z útesu. A ještě jsou tady Jared Vennett, Mark Baum a Brad Pitt. Bezesporu se jedná o kvalitní snímek, za pozornost stojí Balův herecký výkon, ale atmosféra hrozící katastrofy není tak důrazná jako by měla být. Všichni víme jako to v roce 2008 dopadlo, zápletka je tudíž hodně předvidatelná. Plus, jedná se nesmírně složitou problematiku, kvůli čemu ve filmu vypomáhají různé celebrity a osvětlují ty nejkomplikovanější zákonitosti finančního světa. To může na první pohled působit lacině, ale je to docela hodící se doplněk. Film celou dobu váhá, jestli má být nahláškovanou komedií ze světa velkého biznisu, nebo dokument o finanční krizi. Ale v podstatě si vzal od každého něco a funguje to.

Skyfall (2012)

Je zpět. Jedna píseň od Adele, a opět jednou vstal z mrtvých. Stárne, jako my všichni, ale stále je to on. Bond. James Bond. Tahle značka už zvládla 23 filmů a 6 Bondů. Další v řadě je opět, dle očekávání, kvalitní filmová zábava pro kohokoliv.

Drákuloviny (1995)

Je to šílené, je to neskutečně debilní a je to Leslie Nielsen tak jako ho mají všichni rádi. Kdo nečeká nic světoborného, překvapí ho příjemných 88 minut, u kterých se hodně nasměje. Komu nesedí Nielsenův humor, rozhodně nedoporučuji.

Vejška (2014)

Naprosto zbytečné pokračování Gymplu. Ten dokázal nabídnout tu a tam nějakou vtipnou pasáž, či hlášku která snadno zobecní. Vejška jde cestou většího důrazu na sociální aspekt jednání hlavních hrdinů, což u tohoto formátu vyznívá do prázdna. V jednoduchosti je krása, ale u Vejšky ta jednoduchost hraničí až s amaterismem. Úsměvných momentů je žalostně málo. Dávám dvě hvězdy, nostalgie za Gymplem a Jan Kraus, kterého mám prostě rád.

Bojové nasazení (1986)

"Kdybych byl tak škaredej jako ty, vystupoval bych v kampani za snížení porodnosti." Zlaté časy českého dabingu. . . Seržant Highway vypil víc piva, vychcal víc krve a měl víc devek a zmlátil víc chlapů, než vy všichni blbci dohromady. Takže bacha, ty, kdo zkříží cestu seržantu Highwayi. Protože je zlej, hnusnej a unavenej. Když dostane rotu, která by se nepostarala ani o svý poluce, je to jedině on, kdo z nich vytvoří bojeschopnou jednotku. Clint Eastwood se s nikým nemaže. Tváří se nasraně dvě hodiny a deset minut, a sype jednu hlášku za druhou. A z jednotky, která by se neprobojovala ani z hajzlu, vzniká užitečná součást armády. Takže hej kryple, jestli chceš chlastat kafe z mýho hrnku, měl by ses dát očkovat. Čelem vzad!

Lepší už to nebude (1997)

Nie som veľký fanúšik romantiky, aspoň čo sa týka filmového plátna, takže nedokážem posúdiť žánrový prínos tohoto filmu. Môžem ho akurát porovnať s tvorbou Jacka Nicholsona a Jack opäť nesklamal. Aj to, že zo 70th Academy Awards, alebo Oskarov 1998 si sošky za hlavnú ženskú a mužskú úlohu odniesli predstavitelia titulnej dvojice o niečom svedčí. Nicholsonov cynický mizantropický prejav a následný vývoj postavy a veľmi presvedčivý výkon Helen Hunt tvoria dohromady úsmevné dvojhodinové predstavenie, plné vtipu, škodoradosti a občasných životných postrehov.