Raketa na Měsíc (1958)

Netřeba komentáře. Už je jasné, kde Lucas získal inspiraci na jeskyňovou scénu z Návratu Jediho, včetně kulturního čísla ve scéně. Hvězdičky dvě za tu mírnou dávku zábavy. V podstatě se u toho dá zvrhle bavit, jinak je to totální ptákovina. Od první vteřiny do konce.

Sedmá pečeť (1957)

Nevšední filmový zážitek - ten na mě čekal jednoho středečního večera v biografu. Snímek řeší otázky a situace, o kterých většina lidí nepřemýšli, nebere je v patrnosti, nebo spíše o nich většina nechce přemýšlet nebo je brát v patrnosti. Bezkonkurenční Max von Sydow na vrcholku vypichuje všechny divadelnické herecké výkony a dodává k atmosféře, výtečné režii, hudbě (opravdu perfektní hudební nápady, vsadím se, že spoustá vás je ani nepostřehlo, jak výtečně splývaly s obrazem v jeden celek) to poslední, co tenhle snímek potřebuje. Několik málo scén opravdu mrazí, čemuž přispívají hodně dobře vystrukturované dialogy. K dokonalosti chybí jen někdy mírná přeběhavost mezi žánry (nevypadá to někdy spíš jako pythonovské pojetí a někdy jako opravdu drsný thriller?) a místy zcela znatelné přehrávání, které bohužel dnes vyzní trošku komicky. 4 - 4,5 hvězdičky. Mám pocit, že po druhém zhlédnutí bych přidával. Smeknout musím ještě za (před 50 lety) nevídanou palbu do nesmyslnosti náboženství.

Byl jednou jeden král... (1954)

Dokonalá pohádka s dokonalým obsazením. Jako jednu z mála ji chci vidět pokaždé, kdy na ni v televizním programu narazím.

Sedm samurajů (1954)

Tři a půl hodiny japonského křepčení, neustálého metelení se kamsi, bosých nohou a holých zadků. Tři a půl hodiny na padesátá léta dokonalého audiovizuálna, okořeněného celkem povedenými 'akčními' scénami. Ano, je to opravdu dlouhý film. Přes svoji délku má skutečně vymakaný děj a úctihodně si drží a postupem času ještě buduje atmosféru. Ne, nejde to se alespoň chvilinku nenudit, jenže posledních 40 minut mě totálně sejmulo. Vrchní samuraj je navíc snad ještě větší sympaťák než Yul Brynner. Na druhou stranu se bohužel přibližně na tři samuraje skoro nedostane, i když film trvá tři a půl hodiny (píšu to znova a znova schválně). Škoda. Sedm Samurajů je výjimečný snímek, jehož zhlédnutím konečně do posledního písmenka doceníte tvrzení: Sedm Statečných je jen perfektní remake. Avšak musím přihlédnout k faktu, že jsem snímek viděl až po 55 letech od jeho vzniku a zub času se jako jediný ze známých zubů moc nekazí a musím též přihlédnout k délce a s ní související únavou. Je to opravdu dlouhý film.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Jan Werich měl zřejmě úžasný čuch, jak se ukázat v těch nejlepších pohádkách. Nebo tu úžasnost dělal právě Jan Werich? Jaká by ale byla tato pohádka bez své skvostné atmosféry?

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

Nebyl to Arnie, ani Stallone, byl to Oldřich Nový, který první svou ornou půdu postavil nahlavu, zparodoval všechnu látku, díky které byl do té doby slavný a nejlepší - lépe řečeno zahrál si v této parodii, jelikož není jen o něm. První velká česká parodie, z které čerpá i legendární Limonádový Joe, jež převrací žánr naruby pomocí všech jeho klišé. Je to podle mě geniální záležitost, u které se pokaždé trhám smíchy. Prostě to, co všichni herci předvádí spolu s režisérem, je neskutečné a maximálně trefné a celé to podtrhuje vymazlený scénář, ve kterém s chutí budete předvídat a bavit se jeho záměrnou stupidností, která ale musela stát úsilí, přesto se vše tváří naprosto nenuceně. Jak mohu jinak hodnotit než za 10/10? "A vy se moc nesmějte..., nebo půjdete na operaci!".... Vše vystihuje dodatečně nuceně dotočený barevný konec tzv. na pochopení.