Náš vůdce (2008)

Rozhodně film roku 2008. Kdo si myslí, že tohle se týká jen přežraných německých teenagerů nebo slabých osobností, neví o čem mluví. Díky těmhle silám, které jsou ve filmu zobrazeny existuje každý v současné době existující národ. Dost dobře věřím, že si hodně lidí i po tomhle filmu bude dále srkat svoje kafíčko a dělat, že je nic takového neoslovuje, že sklony k tomu nechat se vést nebo vést působí v těch druhých - v němcích, teenagerech z bohatých západních zemí nebo slabých / neurotických / nevyrovnaných osobnostech, ale ne v něm samotném. Ale to je možná ten vtip. Věřím, že tohle všechno je možné udělat v pěti dnech, paradoxně právě proto, že se všichni tváříme že to možné není. Všichni jsme někdy ve škole udělali ten závěr, že diktatura je zlo. Legrační je právě to, že protože jsme o tomhle závěru nikdy nepochybovali, nikdy jsme se s ním doopravdy nevypořádali. O co víc je nám jasné že je autokratické uspořádání špatné a nikdy bychom ho nepodpořili, tím jsme labilnější a máme větší sklon mu podlehnout. Myslím, že to je to co chce film říct. Jediná věc, na kterou z celého snímku nevěřím je to, že by učitel před plnou, rozjetou tělocvičnou dokázal dupnout na brzdu.

Proboha! (2008)

[komentář bude změněn]

Wrestler (2008)

Ještě horší než Fontána. Dával jsem čtyři, abych si nepřipadal tak divně, ale opravuju na tři. Tentokrát člověk nemůže hvězdičkovat ani za Mansella, hudba příšerná a otravná. Aronofského styl "ukážeme čas od času na kameru něco ošklivého a lekneme diváka, aby byl divák s náma" (mozek a sraženina v Pí, zánět v ruce v Requiem, mozek opice plus rána na břiše plus hrot pera v prstu ve Fontáně atd.) už mě vyloženě nebaví. Nebo mi příjde předopvídatelný. Doporučoval bych Darrenovi ať se konečně vzpamatuje. Finančním výsledkem si u producentů snad po Fontáně zlepšil pozici, ale ať sakra něco dělá! Randy mi nebyl sympatický více než hudba, takže nic moc. Osmdesátá léta NE. Když jsem se dozvěděl že se film chystá, hrozně jsem chtěl aby se mi líbil. Když jsem viděl trailer, věděl jsem že se mi to nebude líbit a taky že nelíbí. Renton píše, že pokud jde o emoce "více jich bude nastávat u zralejších diváků". Na tom asi něco bude. Wrestler mi připomíná film, na který člověk náhodou narazí v jedenáct v noci v televizi, podívá se, na CSFD dá tři hvězdy a zapomene. Rozhodně to pro mě není další Aronofsky. Jakkoliv mě byla Fontána protivná, tohle je tak nezajímavý film, že ani nevím jak to vyjádřit. Druhé zhlédnutí - nuda a utrpení. Ale dal jsem mu šanci.

Traffic Crossing Leeds Bridge (1888)

"Provoz na leedském mostě" Platí to, co jsem napsal k Roundhay Garden Scene. Tohle není hra na přelom století s dobovými kostýmy a dobovými dopravními prostředky, nýbrž záznam skutečně užívaných povozů a šatů. Druhý nejstarší zachovaný film. Tři hvězdičky a modrá barva mu sluší. 4.1.2009

Restart (2005)

Jeden telefonát z klubu na číslo vašeho přítele a po příchodu domů pozdě v noci zjistíte, že je celý váš byt pomalovaný slovy "sbohem". Rozchod se vší parádou. Pokud se pozorně díváte na nějaký českém filmu a přesto neuvidíte ani jeden sovětský tank, který přijíždí okupovat naši stověžatou matičku, jde na naše poměry o moderní film. Pokud si v průběhu filmu nevšimnete ani nejdné narážky na vpád spojeneckých vojsk v roce 1968, jde o supermoderní film. Restart je podle všeho supermoderní film. Scénář mi nepřišel nijak zvláště nedůmyslný, ale to je možná jen proto, že nemám dost nakoukáno. I některé scénaristické drobnosti, které jsem zatím jinde neviděl mě zaujaly (např. znásilnění). Vzhledem k tomu, že jsem neviděl např. Lolu jde také o jedno z mála děl, kde je hlavní hrdinkou žena (napadá mě jen Persepolis a Jana Eyrová) a tato hlavní postava je navíc vcelku pozoruhodná. Nejde totiž o klasického hrdinu (je velmi na místě aby ne-klasický hrdina byl hrdinka:)), která vám má být sympatická. Běžně bývá hlavním hrdinou člověk, kterej semtam zlikviduje pár lidí, ale vždycky je to "sympaťák", takže je divákovi to co dělá šumafuk. Sylva je hrdinka, se kterou se člověk ztotožňuje jinak než na základě sympatií a toto ztotožnění samo vyžaduje od diváku jistou vnitřní pokoru. Tolik je asi třeba říct ke komentářům jako "chtěl jsem ji cely film nafackovat" atd. K vizuální stránce asi není třeba se vyjadřovat, je to fantazie, obrovský příslib do budoucna. Julius Ševčík je první český režisér, se kterým doopravdy sympatizuju a na jehož další práce se doopravdy těším. Rozhodně je to autor, jehož tým si zaslouží dostat do rukou peníze na pořádnou produkci. První film - filtry a Khoiba, druhý film filtry a Muchow. 30.12.2008

Linkin Park: Live in Texas (2003) (koncert)

Vztek a sentiment. Koncert šlape nejlépe poslední dvě písně koncertu, ikdyž je pravda, že Chester Bennington se pohybuje na hraně ztráty vědomí celou dobu hraní. Energie toho záznamu je ale naprosto fascinující už od začátku, nic takového jsem nikdy před tím neviděl. A pokud jde o můj vztah k Linkin Park, ať je to boy band z MTV nebo ne, jejich hudba byla svýho času podle mě progress. V tomhle případě jsou výtky jako "vždyť je to, proboha, tak komerční" dost ubohé, vzhledem k tomu že šlo o opravdu novou fúzi. Mimochodem, to že lidé z MTV udělali z dříve undergroundového žánru nu-metal populární záležitost právě v době, kdy jsem konzumoval nejvíce hudby pravděpodobně dost ovlivnilo moje vnímání hudby. Dodnes patří mezi mé nejoblíbenější žánry výhradně ty, které spojují elektronickou hudbou s jiným něčím dalším (nu-metal, trip-hop, nu-jazz, hip-hop). A nemůžu neříct poslední věc, kterou mám na srdci. Mr. Hahn, jehož práci sleduju nejpozorněji je podle všeho pěkně arogantní šmejd:) "Put them up, put them up, put them up, yeah!" 27.12.08

Karamazovi (2008)

Nejlepší český film roku 2008? Ano, ale... Ten konec. Na příběh polského dělníka si stěžoval už můj kamarád, který viděl film mnohem dříve. Stejné výtky jsem si všiml i v komentářích tady na CSFD. Během sledování filmu jsem si představoval, jak kamarádovi Václavovi k tomuto příběhu říkám: "Co děláš vole, je to OK, Jung, amplifikace, ne?" a přišlo mi to jako geniální způsob, jak udělat z Karamazových film, který sám říká něco o divadle a který nenechává mluvit jen Dostojevského. Při závěrečných titulcích jsem se musel opravit. ""No, vida, evidentně ne tak docela" a do dnes mě zajímá, jestli to měl být útok na Oskary nebo co to vůbec bylo. Výstup s mončičákem byl na můj vkus moc alternativní a takové věci často vnímám jako křeč. Přes to všechno je Zelenka český režisér, na jehož další projekty jsem alespoň zvědavý. Ševčíkovy filmy nadšeně očekávám, na Zelenkovy věci jsem zvědavý a to je tak všechno co můžu říct k zástupcům české kinematografie. 14.1.2009

Větší, silnější, rychlejší (2008)

-"Deprese, křeče, úzkost, žloutenka, infarkt myokardu, ekzém, absces, vaginální bolesti, vaginální výtok. Chcete vědět z čeho to čtu? Co je tady napsáno?" - "Vitamín C" Bigger, Stronger, Faster představuje velmi pragmatický pohled na problematiku užívání steroidů. Ačkoliv byl produkován stejnou společností, která se podílí na filmech Michaela Moora, není to (aby se tak řeklo:)) poznat. Chris Bell určitě není prototypem levicového dokumentaristy, který předkládá jistou tezi, kolem které balí důkazy a sám je ve věci angažován (tedy: poučuje své diváky o tom co jak je) a snaží se zlepšit svět. Bell, který ve filmu odevzdává hlas kandidátovi konzervativců (ano, Arnoldovi:)) se snaží problém pojmout komplexně a nezaujatě dopřát prostor různým názorům. Sám režisér stojí jakoby mezi dvěma tábory, sám uživání steroidů odmítl, ale z toho jak dokument vystavěl soudím, že je proti jejich demonizaci, ergo hájí k těmto látkám liberální postoj. Pokud se vám stejně jako mě zdá, že dobrý dokument se pozná tak, že dává prostor názorům, které jdou proti veřejnému mínění a které neuslyšíte v médiích, protože jsou příliš uměřené a nejsou dost fantastické (všechny léky mají vedlejší učinky a je na zvážení, zda převažují pozitivní vliv nebo ne), pak se vám pravděpodobně bude dokument líbit. To, jak zjednodušeně média problém prezentují je předvedeno např. klipy ze zpravodajství, kde reportéří VÍ (sic!) proč ten a ten sportovec někoho udeřil nebo spáchal sebevraždu (můžou za to samozřejmě steroidy). Pro mě osobně bylo zajímavé i to, že jsem ten samý den viděl i film Karamazovi. Ještě mi v hlavě znělo "...a vše bude dovoleno!", když jsou poslouchal některé výroky sportovců, kteří hájili své jednání, když užívali zakázané prostředky ke zvýšení výkonu. Člověk si je pak jistý, že se v 60. letech 20.století s obecným míněním o tom co je dobré něco stalo. A možná se ukázalo také to, že přílišný důraz na citovost je škodlivá jednostranost. A jen mimochodem, látky obsažené v hormonální antikoncepci nejsou nic jiného než steroidy. 27.12.08

Jmenuju se Earl (2005) (seriál)

Earl zaujatě o prezentaci ke globálnímu oteplování, kterou viděl dříve: "Další věc, která následuje je velkej obrázek Země se spoceným čelem a smutným obličejem." ˇBlonďatá Joy: "Země nemá obličej, blbče. Asi spíš myslíš Měsíc." Pro mě zatím jeden ze tří právě běžících seriálů, který zatím neběžel na žádné české televizi a který hodlám sledovat až do konce. Zajímavé je, že druhá série je o mnoho propracovanější než ta první, ergo neprojevuje se tendence seriálů k regresu. 6.1.2008

Dokonalý trik (2006)

Film plný zvratů, který přesto nepůsobí překombinovaně. Velmi chytrý film. SPOILER: Kdysi mě napadlo, že využívání teleportace by znamenalo asi toto: tělo je molekulu po molekule naskenováno, informace o jeho stavbě je poslána v podobě nul a jedniček na jiné místo, kde je z jiných molekul poskládána kopie těla. Taky jsem si samozřejmě představoval, jak se mí blízcí s radostí vydávají na výlety způsobem který jim ušetří cestu a hromadu času a já jediný vím že jsou jeden po druhém zabíjeni. Dokonalý trik je (z filmů které jsem viděl) první, který vzal velmi vážně existenci dvojníků (kterážto je tak často námětem komediálních filmů), resp. kde je i dvojník opravdový člověk. Pokud jde o konec, který tolik uživatelů kritizuje, myslím že má krom vysvětlující funkce taky docela silný emociální náboj (mrtvé tělo v proskleném akváriu je něco co znova a znova působí). Hra s publikem o hře s publikem. 27.12.08