Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Takže, máme tady hlavního hrdinu Andyho, pečlivého ISTJ. Moje otázka je: jak může kdo natočit film s takovýmto hlavním hrdinou a přitom opomenout fakt, že by nám hrdinové mohli za xy let trochu zestárnout, že při dlouhém pobytu na samotce by jim mohli růst vousy, že na výkalech není nejhorší to že smrdí, ale že jsou tyto výpary jedovaté a tak dále. To je problém tohoto filmu. Že si totiž člověk říká, že kdyby se film přetočil a byl by ťip-ťop... _____ Předloha může být hodně zajímavá. Mám rád symboliku ("Spása leží uvnitř", "Exodus", "Jeho soud přijde v pravý čas..."). Chytré, nebo alespoň působivé. I Redův komentář má něco do sebe. Zkrátka se mi zdálo, že film je výborný přes to, že není kdovíjak mistrně režírovaný. A to jsem prosím od Kinga nic nečetl a z nějakého důvodu mi není vůbec sympatický. Každopádně ten film jako celek přezevšechno dobře funguje. A aby ne. Jednička na CSFD, jednička na IMDb.

Strážci - Watchmen (2009)

"Všichni se budou po pás brodit v sexu a vraždách a kurvy a politici zvednou zrak a budou prosit: "Zachraň nás."A já zašeptám: "Ne."" Trailery vypadaly nakonec lépe než film. A to díky lepšímu hudebnímu doprovodu v ukázkách. Domnívám se, že pokud film doplníme výraznými a úspěšnými písněmi, musíme de facto obětovat část atmosféry. To se děje proto, že známé hudební skladby u diváka takříkajíc "spouštějí" asociace, které ho do jisté míry odvádějí od vnímání toho, co se děje na plátně. _____ Bojím se, že je vždy lepší číst předlohu až po té, co člověk vidí film. Stejný problém jsem měl s filmem 1984 a Watchmeni jsou podobný příklad. Čtení knihy má být prohloubením známého příběhu. Opačný postup vede k rozčarování ze zploštění. To není nic proti scénáristům tohoto konkrétního filmu, jen jsem to jako divák neudělal dobře když jsem nejdříve četl. _____ Co je výborné jsou úvodní titulky. Žádný film je zatím tak dobré neměl. Stručný nástin dějin původních Minutemanů v kontextu dějin USA. Krása. _____ Triky se mi nezdály uplně čisté, ale to může být problém ripu z DVD. Snyder je každopádně výborný režisér. Stále jsem přítelem přepjatých vizuálů a tak se budu těšit na jeho další projekty. Edit: Po dalším shlédnutí vidím, že Alan Moore píše příliš komplexní přeintelektualizované scénáře a film pak musí nutně působit pomalu. Zajímavé je, že scénaristé nakonec udělali z Dr. Manhattena více než to co je v komiksu. Ve filmu není pouze Bohem, nýbrž (a to je zajímavé) i (SPOILER:) Ježíšem. A je ostatně velmi dobré si uvědomit, jak pozoruhodná postava Dr. Manhattan je. Bytost, která je všemocná a která je z všemohoucnosti unavená. Všemocná bytost, která ale podléhá determinaci - loutka, která vidí nitky které ji vedou ale není na nich nezávislá... Provokativní myšlenka superhrdiny, který nemá o co usilovat a s čím měřit síly. Na nejnoirovější postavě filmu, Rorschachovi, jde poznat jak slabý je Moore oproti Millerovi ve vnitřních dialozích hrdinů.

Transformers (2007)

Vlastně jde o špatný film. Logické lapsy, banální zapletka a tak. Že by to mohlo být alespoň trochu dobré jsem si říkal, když se autoboti poprvé setkali v podobě robotů. Těšil jsem se na pár zajímavých hovorů uvnitř skupinky. Zdálo se mi, že by se z nich dalo jednak vytěžit hodně legračních situací a jednak by autoboti získali opravdové duše. Žel, nakonec souhlasím s tím, že (slovy Nathalie) "Vztahy v robotické komunitě jsou trestuhodně zanedbané." a podepisuju se pod vše co dodává. Vtip je v tom, že bitva ve městě je tak našláplá, že člověk zapomene na všechno svoje rozhořčení ze všech chyb v scénáři a jenom kouká a nechá se úplně pohltit. Úroveň triků člověku nedovoluje dát méně než čtyři hvězdičky, protože k tomuhle filmu by se modrý čtvereček prostě nehodil. Nelíbí se mi jak hodnotím, ale nemůžu jinak. Pokud jde o Megan Fox, chápu že dívku, která rozřeže robota elektrickou pilou na železo a která řekne "Já řídím, ty střílíš" nejde nemít rád:)

Andělé a démoni (2009)

Dobrý pokud chcete dostat ven studentku dějin umění a nechce se vám tahat se po výstavách, kde člověk stojí místo aby seděl v pohodlném křesílku. Předloha není hloupá. Rozhodně nebrousí vkus, ale má světlé okamžiky. Je tady sice vývoj postavy, který je trochu překotný, ale na druhou stranu je správně šokující a já nemám nic proti. Taky tu máme tu myšlenku, že izolace antihmoty v laboratoři znamená vyrácení stvoření světa Boží vůlí, kvůli kteréžto se dějí dost šílené věci (a já té myšlence nerozumím). Jinak vcelku přiměřené výroky o vztahu křesťanství a vědy z obou stran barikády a vážně zajímavé názory vložené do úst církevním představitelům (myslím tím ten proslov, ve kterém kněz mluví o náboženství jako o intelektuální síle, která se zabývá etickými otázkami, jimž se věda z pricipu věnovat nemůže a díky tomu že se zdá že náboženství vědě nějak překáží neboli ve zkratce v jedné řečnické otázce: Kdo je méně rozumný? Ten kdo nerozumí procesu vzniku blesku, nebo ten kdo nectí jeho sílu?). Trochu poučné, trochu zábavné. Výborná hudba. Je to lepší trojka. Určitě si někdo bude stěžovat na desetkrát natahovaný konec, ale já prostě nemám nic proti a basta. Možná jsem v poslední době viděl málo filmů, nebo jsem zkonzumoval za život málo detektivek, ale je to tak. Proč si neužít tolik konců jako v deseti filmech? Nakonec by mě zajímalo, zda by Vatikán odmítl poskytnout areál Svatopeterského náměstí i kdyby se žádostí filmařů řádně zabýval. A pamatujte: "Bas-reliéf je také socha"

Gran Torino (2008)

Taky o tom, že pacifisté a humanisté jsme všichni právě tak dlouho, dokud nám někdo nestřílí po babičce a dokud nám někdo neznásilní sestru. Jinak výborná chlapská zábava. Walt Kowalski je jako budoucnost Jesseho Custera po tom, co věkem sejde slečna Tulip O´Hareová. Výborné je mimo jiné to, že si Eastwood často vystačí jen s náznaky a zkušeně se vyhýbá některým klišé. Walt se třeba (jak si všiml Superpero) ani jednou v Gran Torinu, podle kterého je pojmenován film, neprojede, jakkoliv se záběry s vlající stříbrnou kšticí za staženým okénkem nabízejí. I bez toho dívák ví že mezi tímto mužem a tímto autem funguje chemie. Nejtvrději v celém filmu ale nakonec zahrála mladá paní Kowalská, když veterána z Koreji lákala k přesťehování do domova důchodců, protože tam "Mají báječné obchody, kde si můžete koupit nové boty". Docela mě pobavila skutečnost, že měsíc před premiérou v českých kinech má film 1313 hodnocení a je 21. v žebříčku.

Zalknutí (2008)

Velmi slabý film. Teda,... Kelly Macdonaldová je pořád moje nejmilejší herečka - hypnotizuje, táhne pozornost a tak. Taky věřím, že Palahniuk je solidní autor. Zdvojnásobit počet hvězdiček na dvě ale nemůžu. Fádní, šedá, nezajimavá adaptace. Pokud chce film šokovat, musí za svou věcí kráčet s jistou suverenitou. Křeč. Nesympatičtí herci. Rádoby skandální odhalení týkající se identity slečny Marshallové. Naprosto debilní poselství paní Manciniové. Poněkud odbitě naznačená spřízněnost těchto dvou žen. Defakto nesmysl. Prostě to nefunguje. A sex v kostele jsme všichni viděli v Californication.

Speed Racer (2008)

Barevné. Postmoderní. Východní. Kdyby mi někdo řekl, že se budu bavit při sledování filmu, kde jsou všecny ty "prima" věci jako je časovaná bomba, ninžové, mafiáni, hočičí bitka, roztomilá opička, wrestlingové zápasy, rytířské souboje a maskovaní hrdinové naráz, moc bych mu nevěřil. Bavilo. A popravdě řečeno, byly doby, kdy mi Dogma 95 připadlo jako dobrý nápad. Mladická nerozvážnost. Miluju to co do filmu přinesly komiksové adaptace. Libí se mi, když film vytváří úplně nový světy, do kterých se může otiskovat umělecká invence. Když film dělá ten krok, který podnikla moderna v sochařství a malířství na konci 19.století. Realismus je prima věc, ale... je trochu omezující. Až si člověk vzpomene na Kabinet doktora Caligariho. Spousta výborných koláží, které by se daly rámovat a věšet na stěny. Pět okousaných nehtů a dva okousané rty. Po nedávno shléhnuté nejlepší romantické komedii (Absolvent) mám dnes další nejlepší snímek dost dekadentního žánru - rodinné komedie. Hádám, že na dost dlouho. Varovani: Nedoporučuju se na film dívat pokud po shlédnutí potřebujete rychle usnout. Je s tím problém. Nakonec chci říct: "Brácho, místo Mazací hlavy ses měl dneska mrknout na tohle:)"

Absolvent (1967)

-"Přátelé, tento výjimečný mladý gentleman vám předvede pozoruhodné, skvělé a odvážné kousky ve vodě hlubší než 2 metry!" Prakticky dokonalá, nápaditá režie. A jestli je toto v nějakém smyslu "romantická komedie", tak je to také romantická komedie číslo 1. Nejradaději mám tu bizarní scénu z oslavy u bazénu, se vším tím legračním poskakováním a suchým vtipkování pana Braddocka. A že se mi sem zase plete Sněhurka a sedm trpaslíků - paní Robinsonová/Zlá královna: super, slečna Robinsonová/Sněhurka: nuda.

Svatý boj (2001)

Židovský chlapec ve škole::"Existuje Midraš, který to podporuje. Můj otec četl knihu Shaloma Spiegela, která říká, že lzák zemřel a byl znovu zrozen." Učitel: "Tenhle Midraš nikdo neuznává". Chlapec:-"Já ano! Já ho uznávám. Ale dobře, řekněme, že Bůh dodal berana. No a co? Jakmile Abrahám zdvihl nůž, bylo to, jako by ho už zabil ve svém srdci. Nikdy na to nemohl zapomenout, stejně jako lzák. Jednu neděli oznámil jeden kněz, že se na faře promítá film "Believer", česky "Svatý boj". No, kdo by se zajímal o film, který se jmenuje "Believer" a promítá se na faře, že? Pak jsem si přečetl oficiální text distributora, v duchu jsem se zasmál, jestli teď církev nastupuje starý KKK styl, představil si jak na projekci na faře dojde jen pár lidí převlečených za strašidla, vduchu se zasmál podruhé a zůstal jsem doma. O to víc mě mrzelo, když jsem zjistil, že takhle nějak měl vypadat film, kvuli kterému Ed Norton tvrdě nabíral hmotu. K té diskuzi tedy - Svatý boj si bez pochyby zaslouží o hvězdu víc než Kult hákového kříže. Mnohem lepší scénář, mnohem lépe napsaná hlavní postava, mnohem přirozenější změna, míň doslovnosti, míň moralizování, mnohem lepší punch line.

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

"Zracdlo ty kouzelné, kdo krásnější je mne?" Předně, Zlá Královna je nejvíce sexy postava jaká se kdy na filmovém plátně objevila. Sněhurka je pako, pořád umývá schody, zpívá ptáčkům, povídá si se zajíčkama a mrká řasama. Nuda. Zlá Královna zato vlaje pláštěm, mračí se a rozčiluje se, vládene černou a fialovou, umí věci o kterých se Sněhurce ani nezdá, vábí aristokratičností, přimyká se zdí, hypnotizuje divákovu pozornost a při tom všem mi někoho připomíná. Moje gusto. A vůbec nejlepší na tom všem je, že všechny ty děti, co v Radio City Music Hall v roce 1937 při scéně v temném lese učůrávaly do sedaček mají dnes přes osmdesát nebo sešly věkem a umřely.