Atlas mraků (2012)

Film, jenž patří do třídy těch, které je nutné shlédnout dvakrát, nebo i čtyřikrát. Jen tak přimějeme vypnout šedou kůru mozkovou, která film bude rozebírat logicky, a k závěru výsledku rovnice se stejně nedostane. Až to vzdá, a předá podvědomému myšlení a kreativní části naší mysli, ocení každý takový divák hodnotu tohoto filmu. Krásných 75% a tudíž 4 hvězdy.

Atomica (2017) odpad!

Mou kritiku k tomuto snímku zkrátím, jelikož vysvětlovat důvody proč jej posílám rovnou do Odpadu, obsahují vše, co se mi příčí stejně, jako pokřivený soudní systém a politika této země... Nelogičnost, průhlednost a čitelnost děje po prvních deseti minutách de facto až do závěrečných titulků, duševní zdraví by se zde nemělo posuzovat u filmových postav, nýbrž u scénáristů i režiséra...

Avengers: Age of Ultron (2015)

Už dle oficiálních trailerů jsem očekávala nějaký průšvih. Žel Bohu, průšvihem nejen, že tento snímek jím je, ale kolosálním. Toto je názorná ukázka toho, když někdo neví, kdy je nejvyšší čas v tom nejlepším odejít. Avengers, velmi povedený snímek. Kapitán Amerika: Návrat prvního Avengera, ještě zdařilejší. Sám Iron Man I. a II. bl rovněž skvělý. Třetí a závěrečný díl už začínal pokulhávat a hlavu nad vodou mu přidržel výkon Gwyneth Paltrow. Ovšem toto, tedy druhé pokračování - a sama za sebe se modlím, aby šlo o poslední - si prokázalo Medvědí službu největšího měřítka. Neslaný, nemastný děj. V mnoha momentech zcela předvídatelné i nejen pokračování děje, ale také dokonce dialogy. Úsměvné vsuvky pro odlehčení, tentokráte také nezapracovaly jak by měly. Přes 3.000 trikových fektů ve filmu, je velmi dobře znát. Ovšem k jeho vlastní smůle. Protože pozornému oku v mnohých sekvencích nemohou ujít i ty méně zdařilé, téměř odfláknuté. Samotné hlavní postavy svými výkony, a také nahlédnutím do osobního života "Legolase", zpětnovazebné vzpomínky Nataši, však rozpumpovaly nohy snímku dostatečně na to, aby se alespoň občas vynořil hlavou nad hladinu k nádechu. Závěr? Nečekejte mnoho, nebudete zklamáni. Snímek zapadá do kategie průměru. S přimhouřenýma očima 3 hvězdy.

Avengers Grimm (2015) odpad!

Bratři Grimmové musejí v hrobech rotovat... Dneska najít opravdu dobrý film, to by člověk s lucernou v noci dříve našel suchohřib. Odpadkový koš, prosím!

Axe Giant: The Wrath of Paul Bunyan (2013) odpad!

Příběh "zabitý" nejenom nízkým rozpočtem, ale hlavně mnohými přehmaty, které by už srazily na kolena snad i "Céčkové" sci-fi. Ale pokud se to někdo z tvůrců této matlaniny pokoušel zachránit masakrem obří sekerou, pak se strašlivě přepočítal. Matlaninu bych poslala do propadliště filmových dějin, a režisérovi se scénaristou bych zákonem nařídila vyplatit všem divákům peníze nazpět... (částečná nadsázka).

Baahubali: The Beginning (2015)

Bože můj, do koho jsi to zase duši dal?! Aniž bych se chtěla rouhat, mám namysli režiséra a scénáristu v jednom S.S. Rajamouliho, který si sám neopomenul navíc střihnout ve snímku malou roličku navrch. Kde je zakopaný onen pověstný pes? Z mého pohledu: V předlouhých scénách hraných písní, které stopáži filmu ukrojili řádný kus... Tak buď se dívám na fantasy snímek, nebo na romantický muzikál. Zkloubit tyto dva zcela odlišné žánry, to snad zvládne opravdu jen Indická tvorba. Pro diváka v Indiii zřejmě normální k pochopení. U mne však došlo k jakémusi chvilkovému schizmatu v šedé kůře mozkové, která chvílemi vůbec netušila, cože se to vlastně děje. A useknutí filmu po 159minutách tak, že vím, že nic nevím (že je Shiva právoplatný vládce bylo jasné od počátku), to už opravdu natahuje struny mé trpělivosti až přes limit únosnosti. Leč: Krásná výprava, nádherné animační scény království Mahishmati, krásné kostýmy, velmi dobře (za 2) natočené bojové scény, nedovolí mému svědomí práci pomyslně škrtnout červenou propiskou a dát Nedostatečnou. Film pro nenáročného diváka, a diváka milujícího indo-asijské snímky, může být tento film zdařilým počinem.... Tedy subjektivně hodnotím za výpravu, animace, kulisy, kostýmy, bojové scény - paradoxně k počátku hodnocení - 55% a tedy horší Velmi dobrou.... 3 hvězdy. Ale pokračování již vidět nepotřebuji. Děkuji.

Baahubali 2: The Conclusion (2017)

Pro evropské diváky může být mírně matoucí skutečnost u Indických, Thajských, atd. snímků, na kterou by je měla připravit již poměrně známá z Asijských snímků: Mnoho situací nepotřebuje dialogy ústní, neboť jsou vedeny očima a výrazem tváře... Druhé pokračování, jenž je de facto časově prvním, ohromí ještě větší okázalostí a vizuálními efekty... Herecké výkony Anushky Shetty, co by Devaseny i "Královny matky", převyšují i výkony Prabhase i Rany Daggubatiho... Shrnuto ve zkratce: Bollywood do značné míry tímto snímkem hodil rukavici Hollywoodu, pokud jde o poměření snímků vycházejících z legend i čiré fantazie... 80% a tedy 4 hvězdy.

Babovřesky 3 (2015)

Plivání na osobu ad persona pana Trošky, zde okomentuji jednou větou z Bible: "Třísku v oku bližního vidíte, ale trám ve vlastním oku nikoli." Že pan Troška v zahraničí získává za pohádky, komedie i filmy ocenění, o tom tady média drží tlamu. Že jen při zaslechnutí jeho jména, se představenstvo pro financování a podporu České kinematografie dá téměř zapírat, je svatá pravda! Co film Bota jménem Melichar? Pohádky jako O princezně Jasněnce a létajícím ševci, či Princezna ze mlejna? Co nesmrtelná trilogie Sluce, seno,... . Krátkou paměť máte, a je mi za to za vs stydno. Nicméně, pravdou je, že až na pár "seků" Babovřevsky jsou točeny a psány poněkud z donucení. A proč tomu tak je, na to se ptejte již zmíněného představenstva a České televize... Z úcty k panu Troškovi, a částečného vědění, jak se věci skutečně mají, hodnotím se skřípajícími zuby a zavřenýma očima 99%.

Backcountry (2014)

Tvůrce uvádí, že se jedná o příběh natočený dle skutečné události. Inu, velmi poupravené. A to do té míry, že již na oblast Umělecké literatury faktu / Umělecké filmografie faktu, nemá oprávněný nárok... Snímek je inspirován případem Sharon Braadley, kterážto se vypravila na výlet do hor sama. Ač zkušená horolezkyně a znalkyně přírody, dopustila se hned několika chyb, jenž ji v konečném důsledku skutečně téměř připravily o život. 1) Vydala se do oblasti častého výskytu Medvěda Hnědého a Medvěda Černého v prvních jarních měsících, tedy po probuzení hladových šelem ze zimního spánku. 2) Mobilní telefon si skutečně zapomenula ve voze. 3) K napadení došlo mimo hlavní turistickou stezku. K tomu se rozhodla záměrně ve snaze být skutečně sama, a zvolila stezku používanou Lesní správou parku. 4) Přes mnohačetné zlomeniny, těžký otřes mozku, a několik znetvořujících zranění v obličeji, lebce a levém prsu, přežila návrat ke člunu. Tento ji po proudu dopravil již v hlubokém bezvědomí do základního tábora pro turisty, správci parku, atd.. Po několika měsících strávených v umělém spánku a mnoha operacích, při nabytí vědomí stále opakovala, že nesmí zemřít. Tím co ji drželo při životě po celé dva dny, kdy se cestou střídavě plazila, šla tzv. "po čtyřech", upadala do bezvědomí, dle svých slov již ani jednou nepomyslela na možný útok jiné šelmy nutně cítící čerstvou krev, ale pouze na své dvě nedospělé děti. Byla to právě myšlenka na ně, která ji nutila nepodlehnout drastickým a velmi bolestivým zraněním, i navzdory velké ztrátě krve, a tak dokázala Přežít svou smrt, jak zní název dokumentárního pořadu National Geographic Wild. V originále: I survived my death: When the animals attack.... Zpět k filmu Backcountry: Adam MacDonald se nechal inspirovat tímto příběhem paní Sharon Bradley. Ovšem přidal ji na její cestu neexistujícího přítele, který se ve filmu chová jako naprostý hlupák a nikoli znalec přírody a po zásluze je usmrcen a z velké části po sléze zkonzumován medvědem... Označit snímek za jako natočený dle skutečné události, jestliže se autor/režisér nedrží zásadních faktických bodů, nelze! Umělecká literatura i filmografie faktu má právo na jistou míru dramatizace a tvůrčí fantazie, ovšem NIKDY nesmí mít tyto drobné zásahy vliv na skutečnosti, tedy fakta, která jsou jako vztyčené pilíře elektrického vedení, jenž tvůrce spojí pomyslným kabelem, tedy dialogy, či mírnou dramatizací nebo již výše uvedenou tvůrčí fantazií... Adam MacDonald se však dopustil neodpustitelného, když doslova vyvrátil 3/4 faktických pilířů, aby je nahradil vztyčením vlastních, zcela tak přetvořil skutečnou událost téměř do fikce, a ještě si v úvodu traileru dovolil uvést, že se jedná o film natočený dle skutečné události... Že snímek nevhazuji rovnou do Odpadu, je zásluhou práce kamery, exteriérů, a přesvědčivému hereckému výkonu Missy Peregrym.... S oběma zavřenýma očima hodnotím 40% a tedy dvěma hvězdami.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

No nemít monitor LED Full HD Black, zřejmě bych kromě brýli na dálku potřebovala i na blízko, abych v té většinu snímku trvající tmě cosi viděla. Střetnutí Čuprmena z Kryptonu, který je neprůstřelný, lomželezo, kterému navíc nevadí pobyt mimo Zemskou atmosféru, s rádoby na vzpěračsko-bojovnické stravě odchované lidské střevo v masce, které se spoléhá na "novou a tajnou" vlastní technologii, by za reálného předpokladu - bez Kryptonitu - trval 5 minut a diváci mohli jít z kina domů, muselo mít zápletku. (Bože, odpusť mi to to nekřesťansky dlouhé souvětí). Ano, zápletku. Ale pro Kristovy rány, copak za ní zase musel stát nějaký sociopat s Egem obra, ale mozkem brouka Kovaříka?! A co ta trollí příšera, která tomu všemu v závěrečných minutách dala takový pravý hák, že po ní šel celý snímek k zemi ještě před gongem?! Ne, tady budu neoblomná. Kdosi, versus kdosi, či cosi, takových "Céčkových" snímků už jsou tucty. Výjimku tvoří první díl Predátor vs. Vetřelec. Jenže, přes všechny trikové efekty za miliony, a kulhající kupodivu i herecké výkony, nelze jinak, než oznámkovat Dostatečnou, vrátit oběma scénaristům a hybaj domů se snažit víc a pamatovat, že mnohdy méně jest více, než-li naopak! 25% a tedy 1 hvězda.