Phineas & Ferb (2007) (seriál)

"Aren't you a little old to like kid show so much you rate it with five stars?" "No, no I'm not. Shut up!" :-) Nenechte se odradit pověstí Disney Channelu! Ano, Phineas a Ferb jsou oficiálně animák pro děti (takže vás čeká veselá barevná animace a dobrodružné příběhy a běží to na tom Disney Channelu). ALE, tvůrci Povenmire a Marsh jsou ostřílení tvůrci čistě dospělých animáků Family Guy a Simpsonovi a na Phineasi a Ferbovi je to sakra znát. Takže i ty dobrodružné zápletky jsou hodně nápadité a spolu s veselou animací jsou jen základním rámcem pro nepřetržitou kanonádu perfektně vypointovaného situačního, konverzačního i absurdního humoru a pro spoustu hodně dvousmyslných a popkulturních narážek (Příklad: V jedné epizodě hrdinové přiletí do Seattlu a to, že jsou v Seattlu poznají podle toho, že najednou začne hrát hutný grunge. Později je ve stejné epizodě odkaz na Záhadu Blair Witch - tedy věci, které děti nemají šanci pochopit, ale dospělý se u nich bude skvěle bavit). Takže pokud jste dospělák, který se nebere za každou cenu děsně vážně, bez obav si tenhle seriál pusťte (ať už s dětmi nebo bez, každopádně pokud možno v původním znění) - je totiž vysoká pravděpodobnost, že jako já chytnete solidní závislost :-)

Interstellar (2014)

Nolan bros. natočili film, který bych asi nejlépe definoval slovem 'kinematografické baroko'. Stejně jako v baroku architektonickém působí Interstellar epicky, vizuálně vypiplaný do posledního detailu a je nabitý vypjatými emocemi. Stejně jako tváří v tvář barokní katedrále jen stojíte a ohroměně civíte. Připadáte si malí, ale působení té vizuálně dokonalé masy si užíváte. A opravdu je co užívat, protože i při scéně, která, jak Pomo správně poznamenal, je jen audiovizuální onanie, se budete tetelit blahem a zatínat pěsti napětím. Takže ano, Interstellar je vizuálně úžasný film a jeho příběh jsem hltal. Ale po skončení se mi do hlavy vloudili pochybnosti že obsah nebyl zdaleka tak hluboký jako forma. Ale zatím jen pochybnosti - budu si to muset dát znovu, s čímž rozhodně nemám problém :-) Update: Po druhém shlédnutí zvyšuju na pět * a kaju se za své pochybnosti. Interstellar je opravdu baroko, ale je jeho vrcholným dílem kde dokonalá a epická forma je naplněná obsahem díky kterému si zaslouží místo mezi velikány sci-fi. A rotační připojení landeru k Endurance za burácivé chrámové hudby je možná onanie, ale to byly Michelangelovy sochy taky - a pokud machruje a sám sebou se opájí pravý mistr, může být výsledkem klidně něco geniálního.

Penelope (2006)

Hrozně mile pošahaný film :-) kombinace lehké romantiky, optimismu dodávajícího příběhu o hledání sebe sama a praštěného humoru se mi trefila absolutně přesně na nějakou vnitřní notu. Christina je neodolatelně roztomilá i s rypáčkem nebo šálou přes obličej, McAvoy má charismatu na rozdávání i jako gamblerská troska a vagabund, no a novinář DInklage a labilní Edward tomu všemu dávají korunu (Edwarde, neolizuj Maxe :-) Nehledě na moji srdcovku Sigur Rós v nádherném závěru. Hodnocení tentokrát spíš pocitové, ale o těch 5ti* rozhodně nepochybuju!

Muž z oceli (2013)

Superman začíná! Od prologu na Kryptonu až po závěrečnou demolici Metropolisu nekončící mazec! Snyder dokázal resuscitovat hrdinu, na kterém si vylámal zuby i Bryan Singer. Nebude náhoda že je poblíž Nolan a Goyer. Spojení těmito dvěma pány dodaného příběhu a Snyderova talentu pro vizuálně dokonalé temné akčňáky vznikl blockbuster, před kterým se můžou jít ostatní komiksovky s výjimkou Batmana a X-Menů někam zahrabat. Dotažená mytologie Kryptonu, náboženská problematizace důsledků samotné Supermanovy existence, no a nakonec epic battle mezi mrakodrapy, všechno to perfektně zapadá a funguje. To všechno drží pohromadě velice povedeným obsazením: hlavně sympaťák (ale žádný otravný Mirek Dušín) Cavill a padouch (ale s jasnou a pochopitelnou motivací) Shannon. Celkově v rámci žánru perfektně odvedená práce.

Jednorožec Charlie (2005) (seriál)

Toho času jsem bydlel na kolejích ve Švédsku a Charlieho mi pustila italská kamarádka mojí spolubydly z Polska, která za ní přijela z Londýna kde je doktorandkou práv po absolvování Cambridge. Zmohl jsem se jen na "Well, that was random"...a od té doby mě to nepustilo (a to prosím neholduju zábavným chemikáliím) :-) Charlieho asi může člověk jenom milovat nebo nenávidět. All you have to do is put a banana in your ear!

Seskok z vesmíru (2012) (TV film)

Dokument o tom, jak Red Bull vyhodil 18 milionů liber za nejstylovější reklamu na limonádu všech dob ;-) ale teď vážně: moje hodnocení je subjektivní, protože se u mě vyvinula lehká fascinace celým projektem a velký obdiv k Felixi Baumgartnerovi jakožto k živoucímu důkazu, že sny má cenu následovat. Ale i pro diváka s menším zájmem bude tento dokument velmi zajímavý. Obsah informací je vyvážený. Pokrývá pochopitelně složitou technickou část projektu, ale nezabíhá přitom do zbytečných detailů, a především se soustředí na lidský rozměr celého věci. Ale současně není jednostrannou samochválou, takže nám není servírována představa, že vše šlo bez problémů a v dokonalé atmosféře. Dozvíme se o napětí, které technické komplikace vyvolávaly, o těžkých rozhodnutích, o obavách Baumgartnerovy rodiny, a především to, jak v určitých chvílích sám Felix nátlak projektu nedokázal unést. Kamera neuhýbá před nepříjemnostmi, frustrací, komplikacemi s lidmi i s technikou, no a nakonec ani před faktem, že to v jádru byla komerční propagace limošky s taurinem. Ve výsledku je to ale skutečně působivý příběh o lidské vůli. Pamatuji si, jak mě mrazilo v zádech když jsem skok sledoval živě online. Space Dive mi ten pocit připoměl. A teď, když jsem zjistil, jak složitá cesta k fenomenálnímu skoku vedla, je můj obdiv ke všem zúčastněným ještě vyšší.

Final Fantasy VII: Advent Children (2005)

FF jsem nikdy nehrál a o univerzu ve kterém se film odehrává nevím vpodstatě nic. Jenže co na tom záleží když to byla asi nejlepší bojová akce kterou jsem kdy viděl (ve filmu obecně, ne jen v animovaném žánru). Film od začátku do konce totálně nadupaný vysokým stylem a dokonalými souboji. Vizuální orgie takové kvality, že žádný zvláštní příběh ani nepotřebují.

Foo Fighters: Back and Forth (2011)

Dave Grohl je prostě týpek a Foo Fighters jsou jeho dítě (čímž nechci nijak znevažovat význam ostatních členů). Obzvlášť fanouškovi tento film navodí pocit že se svými hudebními hrdiny sedíte na pivku a oni Vám vylévají srdce...najednou si připadáte že jste staří známí a uvědomíte si že ti rockoví bozi jsou jen obyčejní kluci. Kluci velmi talentovaní, kteří mají rádi svou práci, a jejihž cesta k tomu čím jsou dnes vedla přes řadu těžkých rozhodnutí i obyčejných lidských chyb. Pokud jste do shlédnutí tohoto filmu měli členy Foo Fighters rádi muzikanty, nyní si je zamilujete i pro to jací to jsou lidé. Shlénul jsem to už čtyřikrát a pět hvězdiček je zde zcela oprávněných. Dave: "Zbývalo šest měsíců do koncertu ve Wembley. Každej večer těch šest měsíců jsem usínal s myšlenkou: Pane bože, já musim hrát na tom zasraným stadionu. A každý ráno jsem se vzbudil s výkřikem: Ty vole, my hrajem ve Wembley!"

Sherlock (2010) (seriál)

Seriál, respektive série šesti (zatím) regulérních filmů, jehož díly oscilují kvalitativně od vynikající až po geniální. Předloha perfektně převedená do moderního hávu, skvělé scénáře a perfektní casting. To jsou konstanty všech šest dílů. Osobně tak jednotlivé příběhy hodnotím výš či níž podle toho jaká, a jak zahraná, je role hlavního oponenta. Díly The Great Game, Scandal in Belgravia a The Raichenbach Fall jsou tak na čistých 5* (Andrew Scott udělal pro Moriartyho to co Heath Ledger pro Jokera a od Jokera je to taky nejlepší filmový záporák) , Study in Pink, The Blind Banker a The Hounds of Baskerville na silné 4*. I v dnešní době, která podle mě přeje kvalitním seriálům, je Sherlock něčím zcela výjmečným. A ačkoliv vítám že se oba pánové (Freeman a Cumberbatch) budou více objevovat ve filmu, to že kvůli tomu musím čekat skoro dva roky na další tři díly Sherlocka je skoro jako nějaké Moriartym vynalezené mučení :-)

Baader Meinhof Komplex (2008)

Svědomí moderní Evropy má spoustu skrytých démonů a kostlivců ve skříni. Tento film bez příkras řeší jednoho z nich. Takovéto filmy by měl vidět každý kdo není úplný politický ignorant.