Kdybychom se nepotkali - Nepotkají se (2018) (epizoda)

Epizóda sa spolovice venuje tomu, prečo Eduardov otec v jednom svete nezomrel a ďalej histórii zoznámenia páru v študentských rokoch. Na konci učiní Eduard isté veľmi radikálne rozhodnutie, ktoré by som odhadol tak na predposledný diel. Dá sa však predpokladať, že osud si svoje cestičky opäť nájde. Zatiaľ však nerozumiem niektorým pravidlám fikčného sveta; pokiaľ vieme, že existuje obrovské množstvo vesmírov, z čoho v niektorých Elisa logicky nezomrela, aký má význam meniť časovú chronológiu v jednom z nich.

Kdybychom se nepotkali - Klíč (2018) (epizoda)

Eduard sa vydáva na prieskum prvých alternatívnych vesmírov a zisťuje niečo podobné, ako hlavná postava Butterfly Effect. Rozdiel je v tom, že on má možností doslova nekonečno, kdežto v prípade spomínaného filmu sa "iba" cestovalo v čase v jednej línii. Potom prekvapí, že Eduarda nezdar až tak mrzí. Skôr mi ale prekážali jeho citové výlevy, tu scenáristi trochu prestrelili.

Kdybychom se nepotkali - Kdybych tě nepotkal (2018) (epizoda)

Keby som ťa nestretol beriem ako takú návnadu na Temnú hmotu, avšak môže sa stať, že vôbec nepôjde o nižšiu ligu. Seriál, ktorý vychádza z kvantovej fyziky a ponúka množstvo paralelných vesmírov, v pilote ponúka celkom vleklú expozíciu, na konci sa ale veci našťastie dajú do pohybu. Ako zobraziť portál bez toho, aby ste sa hneď zosmiešnili, nie je vôbec jednoduché, Španieli išli cestou v jednoduchosti je krása a zrejme dobre urobili.

Nad propastí (2023)

Švédska katastrofická dráma zaujme svojou dramaturgiou, kedy sa udalosti nedejú chronologicky tak, ako sme zo žánru zvyknutí. Toto rozhodnutie bude však pre väčšinu diváctva prekážkou, predsa len umiestniť pukanie zeme v meste na začiatok tretieho dejstva je trochu riziko. Bohužiaľ si tvorcovia myslia, že základom tohto žánru sú čo najväčšie vzťahové klišé a že bez nich to proste nejde. Ale to je veľký omyl. Emmerich ich prekryje okázalou výpravou a akciou, ak však nemáte rozpočet, tak môžete publikum novým milencom mamy, ktorá je uprostred rozvodu, poriadne otráviť. Herci sú našťastie sympatickí.

The 8 Show (2024) (seriál)

The 8 Show môže pôsobiť ako chudší príbuzný Squid Game alebo Diery (prípadne ďalších, už menej ambicióznych hollywoodskych filmov pre mládež), avšak dovolím si tvrdiť, že ohľadom spoločenských alegórií, cynizmu a niektorých univerzálnych právd je z nich najlepšie napísaný. Klaustrofóbiu jedného miesta oživujú retrospektívy zo Soulu, ktoré ale nepôsobia nadbytočne, pretože len podtrhujú zistenia postáv zo "súťaže" a ich povahy. Že nám nie je doslovne vysvetlené, kto za hrou stojí, môže mnohých iritovať, nechať niektoré veci na divákovej fantázii je ale častokrát lepším riešením.

Deo Eiteu Syo - Episode 8 (2024) (epizoda)

Aby tých inšpiračných zdrojov nebolo málo, pridáva sa ďalší, avšak The 8 Show má svoju vlastnú tvár a to čo chce povedať, hovorí dostatočne iným spôsobom ako konkurencia. Opäť sa dočkáme dôležitého zvratu a neprekvapí, že bude zase cynický, aby podporil jednu z ústredných myšlienok celého seriálu. Všetko končí, ale asi netreba dodávať že takým spôsobom, aby sa dalo pokračovať ďalej.

Deo Eiteu Syo - Episode 7 (2024) (epizoda)

Prvá polovica epizódy sa točí okolo toho, kto vytrhol nechty a vylomil zub a riešenie je mierne prekvapivé, ale najmä dáva logiku. No a potom sa dostávame do vôd (nielen metaforicky) Saw, prípadne Mechanického pomaranča. Tu trochu hapruje logika, keďže sa ťažko predpokladá, že by si dal niekto skutočne námahu s výstavbou podobných "pascí".

Deo Eiteu Syo - Episode 6 (2024) (epizoda)

Karta sa náhle obracia, avšak ak niečo vyzerá až príliš jednoducho tak v niečom musí byť háčik. No a tým háčikom a ďalšou paralelou s našimi bežnými životmi je zrada vnútri zdanlivo súdržnej skupiny. Ono túžba po peniazoch a náhly pocit moci sú nesmierne silné a ak môžem mať xxx miliárd, prečo sa uspokojiť s xx miliardami. Však nejaký ten vytrhnutý necht či zub, to človek vydrží a navyše to publikum pobaví.

Deo Eiteu Syo - Episode 5 (2024) (epizoda)

K slovu sa dostáva (konečne) násilie, pretože sa celá hra aj tak bez neho nezaobíde a tým pádom aj vyžadovaný poriadny konflikt. Skupina sa rozdelí na dva tábory (logicky) a všetko to vedie k jedinému logickému vyvrcholeniu. Táto epizóda je zatiaľ asi najlepšou alegóriou (akéhokoľvek) spoločenského zriadenia, len ten voiceover je možno trochu viac doslovný než by si látka vyžadovala.

Deo Eiteu Syo - Episode 4 (2024) (epizoda)

Hra pokračuje ďalej, je zase trochu iná, ale niektorí zisťujú, že jej pravidlá sa dajú ohýbať a ak nie priamo ohýbať, tak falšovať. Je to stále zaujímavé, spoločensky cynické a trefné (kto rozhoduje o prídeloch jedla je všemocným), ale v tejto epizóde už aj mierne repetetívne. Stále to isté prostredie, stále nová hra, už by sa mohol pridať aj skutočne poriadny konflikt. Je ale super, že sa nemôže umierať ako v Squid Game, zžieravá satira nemusí byť vždy nutne krvavá.