Ženy na pokraji nervového zhroucení (1988)

Ako to ten Almodovar robí, jeho námety sú akokeby napísané pre telenovely, scenáre sú častokrát vysoko nepravdepodobné a postavy sa chovajú ako blázni. Lenže on si to aj sám natočí, svojím nezameniteľným štýlom a všetci sú z toho hotoví. V tomto pípade je čerešnička na dorte začínajúci Banderas. Vedeli by ste si ho vtedy pedstaviť ako macha? Inak film samozrejme prevažne o ženách a pre ženy. Od jediného muža, ktorý im rozumie.

Nepravý muž (1956)

Možno najpriamočiarejši Hitchckock, je to dané témou, založenej na skutočnej udalosti. Preto pôsobí v Hitchovej tvorbe najuveritelnejšie. Pe mňa dôkaz, že najlepše prípehy píše sám život. Postavy sú výborne psycholoicky vykreslené a film obsahuje znovu niekolko geniálnych scén (napr. prevoz transportom). Henry Fonda je hypersympaťák, snáď ešte väčší, ako Peck. Páči sa mi zapojenie manželky do deja, je to jediný vzrat, ale úplne stačí, dodáva filmu další rozmer.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Ešte nikdy som nemal takú dilemu medzi 3 a 4 hviezdami. V prvej polovici som si hovoril, čo tí ludia majú proti tomuto filmu, sem tam akcia, výborný humor, krásne 20 ročné modelky, sympatický Shia. No a potom to začalo, respektíve nezačalo, dej sa začal naťahovať, finálne stretnutie stále nikde, no a keď už prišlo, bolo nezaujímavé svojou trojpyramídovou lokáciou a málo robotmi. To sa s mrakodrapmi LA a stíhačkami meniacimi sa na robotov vo vzduchu nedá porovnať. Radšej menej polo akcie v priebehu filmu a rozbaliť to poriadne na konci. Inak scenár bol fajn, postupne sa začína rozvíjať celá mytológia. Vyššie hodnotenie dávam preto, že toto je predsa len niekde inde, ako ***hviezdičkový Hulk 2, POTC 3 alebo Spiderman 3. Bay je ovela megalomanskejší. Ale nabudúce bacha.

Elektrický jezdec (1979)

Velmi vtipné, vidieť Redfoda v takomto cirkusovom ponížení je fakt zábava, zároveň veľmi smutné, kam sa tí kovboji chtiac nechtiac dopracovali. Ďalšia s klasík z Pollackovho tvorivého obdobia, na ktorú je v televízii bohužial veľmi ťažké natrafiť. VIDENÉ ZNOVA: Možno je film hnaný dopredu niťou vyrobenou z očakávaných klišé, ale tie sekvencie, ktoré sú na ňu navlečené fungujú výborne a najmä to výborne funguje medzi Redfordom a Fonda. O to ide myslím v prvom rade. Taktiež je to film o tom, kam to Amerika vo vážení si svojich hodnôt a histórie dopracovala. A pritom toho majú plnú hubu.

Firma (1993)

Moja snáď najväčšia trilerová klasika 90 rokov spoločne s Utečencom. A asi aj najlepšia Grishamovka, ktoré v tom desaťročí tiež leteli a kvalitatívne boli vysoko nad priemerom. Príbeh je vysoko nepravdepodobný, ale o to pútavejší a napínavejšie scény sa hladajú inde iba velmi ťažko. Cruise neprehráva, ale je samozrejme v tieni Hackmana. Toto som už videl asi 5 krát a do 10 to určite ešte potiahnem. Za zmienku stojí netradičná hudba.

Sabrina (1995)

Absolútne zbytočný remake starej klasiky. Ale to je už obohraná pesnička. Zachraňuje to hlavne krásna Julia Ormond. Jej partneri sa našťastie tiež k nej pomerne hodia, o čo by malo vždy ísť v prvom rade. Bohužial mi ale film pripadal naivný, proste jednohubka pre ženské publikum, ktoré si tento filmík vychutná určite viackrát. Ak je tento film tak obľúbený našimi komerčnými televíziami, prečo nie aj náročnejšie Pollackove klasiky?

Tlumočnice (2005)

Príjemný konspiračný triler z hviezdnou dvojkou. Bohužial takýchto filmov je dosť a na to, aby z nich Tlmočnica vyčnievala, potrebovala by výraznejšiu a menej predvídatelnú pointu. Chvílami je to napínavé, dobre sa to pozerá, ale rýchlo vyprchá. Pollack politické trilery vie, to zase vieme my, takže očakávania boli trochu vyššie. Ústredná dvojka pripomenie Redforda s Dunawaykou z Troch dní Kondora, tu je ale hlavná postava žena.

Tři dny Kondora (1975)

Dnes už možno nie tak zžieravé, ale v svojej dobe obraz hyenizmu štátnych a špionážnych zložiek bola viac šokujúca. Takéto filmy treba občas vidieť, aby sme si snáď nezačali myslieť, v akej bavlnke žijeme a kto je v skutočnosti nad nami. Pri hodnotení som musel vziať bohužial do úvahy velmi neuveritelnú milostnú zápletku, ktorá film tochu brzdí. Škoda, scenár je príjemne komplikovaný a vyžaduje sústredenosť. VIDENÉ ZNOVA: Asi treba tento film vidieť viac krát, aby ho divák docenil. Pollack podáva informácie veľmi pozvoľna, skutočnú tému filmu odhaľuje až na jeho konci, ktorý je možno viac doslovný, ako by sa patrilo. Napätie ale funguje dokonale. Znova som sa ale nedokázal dostať cez zbrklé milostné vzplanutie zo strany Faye Dunaway, chápem, čo nám tým chcel Pollack povedať, ale skúste si predstaviť, že vy by ste uniesli neznámu ženu a ako asi by prebiehala následná konfrontácia. Mimochodom, stále sa bojuje o ropu, tie ostatné suroviny, ktorým týpek zo CIA predpovedal nástup do 15tich rokov, si ešte na svoje dni slávy počkajú.

Nepohodlný (2005)

Na prvý pohlad niečo podobné ako Mesto bohov, myslím žhavá téma nespravodlivosti a tretí svet. Lenže tu je Meirelles aj romantický, je subtílnejší a na príbehu dvoch ľudí sa snaží vyjadriť názor a kitiku k dalšej z mnohých píkladov arogantnosti nás západných polobohov a chudákov v treťom svete. Na vraždu nie je žiadne ospravedlnenie, ani v záujme vyššieho princípu. Som zvedavý, akým smerom sa pán režisér vyberie ďalej. Super obsadenie a (ne)prekvapivo depresívny záver. Meirelles je v dobrom slova zmysle nepohodlný režisér.

Město bohů (2002)

Ani neviem, pečo iba za štyri, asi preto, že sú filmy, ktoré ma emocionálne zasiahli ešte viac. Atmosféa absolútne geniálna, herci a zejme aj neherci typovo výborne sedeli. Celovečerná vezia klipu MJ They dont care about us:). Povinnosť snáď pre všetkých ludí na tejto zemi, predovšetkým pe tých, ktorý majú Rio len za mesto karnevalov, zábavy a pláží. Mierne som bol nesokojný s českým dabingom, ktorý tú surovosť prostredia trochu zkresloval. Vyberte si radšej originál!