Simpsonovi - Psí pozdvižení (1997) (epizoda)

Bart zase niečo vyparatí a vymstí sa mu to. Ale zase si nájde nového kamaráta. Ale aj to sa mu vymstí. A nakoniec strávi takmer hororový večer doma u miestneho slepca. A najväčšiu radosť budú mať z toho policajti. Znie to zmätočne, ale zmätočné to nie je. Nechýbajú výborné fóry, ale v porovnaní s dokonalými epizódami tejto zatiaľ možno najlepšej sezóny The Canine Mutiny zopár percent k dokonalosti chýba.

Simpsonovi - Důvěrnosti v základní škole (1997) (epizoda)

Ďalšia legendárna časť s istým zásadným záverečným odhalením. Ak mu teda uveríte, že. Zakázaná láska na pôde školy nevyzerá ako niečo hrôzostrašné, ale v Springfielde každý pozná každého a najlepšie je nečeriť príliš tamojšie vody morálky. Dokonalé fóry a hlášky sú zase samozrejmosťou. Od chobotnice na streche po matku sledujúcu Skinnera cez malý otvor v plote.

Simpsonovi - Homer versus 18. dodatek Ústavy (1997) (epizoda)

Epizóda s najlepšou simpsonovskou hláškou vôbec. Pochopiteľne ide o tú poslednú. Okrem toho je tu ale množstvo luxusných fórov, že aj bez tej záverečnej scény by išlo o jeden z top dielov. Sťažujúca sa a v "minulosti" žijúca Marge, Líza vykázaná jednohlasne celou rodinou do svojej izby a predovšetkým Barney, pre ktorého bol vlastne tento diel vytvorený. Ale tie ozubené kolesá mu bude závidieť iba málokto.

Tajemná zahrada (2020)

Hollandovej verzia z roku 1993 patrí medzi moje najobľúbenejšie detské filmy. Čiže najnovšia adaptácia má pre mňa zmysel asi ako potenciálna nová adaptácia Nekonečného príbehu. Každopádne adaptovať román po tak dlhom čase pre ďalšiu generáciu je plno legitímnym krokom. Ak ale očarila spomínaná verzia úžasnou atmosférou, tak Mundenova "iba" dobre vyzerá. Takto nízke hodnotenie je ale myslím zbytočne kruté, film je relatívne krátky, pri dvoch hodinách tohto menej dramatického deja by som to chápal viac.

Země nomádů (2020)

Film, ktorý Amerika potrebuje a skrz ktorý sa možno dá aj lepšie pochopiť. Fern nie je "homeless", ale "houseless", čo je veľký rozdiel, ktorý ale v Európe nedáva zmysel, keďže podobný spôsob života a podobné pojazdné obydlia nemajú u nás tradíciu. Nie je to o deji, ale o prežívaní Ferninho života spoločne s ňou. Niekedy sa jej rozhodnutiam môžete trochu čudovať, ale keďže je sympatická a bezkonfliktná, tak si ju obľúbite. A dozviete sa niečo o provizórnych záchodoch a aký si máte zabezpečiť, keď máte problémy s kolenami. Čo nie je málo.

WandaVision - Proboření čtvrté stěny (2021) (epizoda)

Tak sa potvrdilo to, čo sa už hovorilo nahlas, kto je v skutočnosti postava hraná Kathryn Hahn. Osobne mi je to jedno, keďže mi to aj tak nič nepovie. Prelínanie oboch svetov sa mi tu páčilo zatiaľ možno najviac. Búranie štvrtej steny je už v samotnom názve, snaha o prechod autom má svoje sci-fi aj retro kúzlo zároveň, rovnako zaujme aj prestup postavy cez túto hranicu. Nechýba humor a prekvapením je, že nemusí byť nutne sitcomový.

Simpsonovi - Má sestra, má chůva (1997) (epizoda)

Diely, kde sú Líza a Bart na nože nepatria medzi moje najobľúbenejšie a nedá sa povedať, že by táto bola výnimkou, ale je tu toľko skvelých fórov, že si maximálne hodnotenie zaslúži. Návšteva v čakárni u "lekára", Nedov záverečný telefonát alebo Ghanský veľvyslanec patria už do zlatého fondu. No a zase Bart dostal, čo si zaslúžil, len keby bol schopný dlhodobejšej sebareflexie, že...

Simpsonovi - Bratr z jiného seriálu (1997) (epizoda)

Keď má "zlý" Bart "dobrú" sestru Lízu, tak by to automaticky malo znamenať, že "zlý" Ľavák Bob musí mať nutne "dobrého" brata. Ale nechajme sa prekvapiť. Takže opäť tu máme Barta a Boba vo vzájomnom súboji, tentokrát však budú kocky vrhnuté trochu inak. Vtipom srší najmä Wiggum, i keď jeho vtipné bonmoty budú mať dosť veľké následky na budúcnosť... Ľaváka Boba. Ak dať sem tam "len" za štyri, tak napríklad tu.

Simpsonovi - Homerova fobie (1997) (epizoda)

Homer nepatrí zrovna medzi najtolerantnejších ľudí na svete, čo sa musí nutne prejaviť v spoločnosti homosexuála. Homer perlí jedna radosť, Marge ho kára, Bart nechápe o čo ide a kumpáni z krčmy podávajú "pomocnú ruku". Nasleduje legendárna návšteva oceliarne a poľovačka na jeleňa, pardon, na sobov a všetko dobre skončí. Ak teda považujeme zvýšenie Homerovej tolerancie o nejakých 20% za happy end...

Simpsonovi - Představují se Itchy, Scratchy a Poochie (1997) (epizoda)

Totálny úlet, kedy sledujeme, ako tvorcovia dvojice I a S začnú variť z vody a chcú zvýšiť sledovanosť pomocou novej postavy. Väčšiu blbosť ešte nikdy nevymysleli a aj to, čo by sa z Poochieho dalo ako tak vytrieskať, totálne zabijú v novej epizóde. No a hádajte, kto bude Poochieho dabovať a ako táto postava skončí. Mimochodom jej odchod zo scény patrí k najlepším vizuálnym fórom a "ujde" aj titulok k tomu.