Simpsonovi - Bart Světský (1998) (epizoda)

Rozprávajúca ťava, Hitlerove auto, húsenková dráha ako zubárske kreslo a nakoniec Homerov husársky kúsok, kedy nám a rodine dokáže, že je možno inteligentnejší než sa na prvý, druhý a tretí pohľad zdá. Zo Simpsonovcov sa na chvíľu stanú bezdomovci, ale našťastie má Bart svoj domček na strome. To ale nie je riešenie na furt, ale to sme už zase pri tom Homerovom kúsku. Len treba vedieť, že ho nesmiete nechávať dlho pri okne.

Simpsonovi - Všichni zpívají a tančí (1998) (epizoda)

Moje najmenej obľúbené momenty seriálu, pretože spievané (ale okrem kostola), pekne pohromade v jednej epizóde. Je to fajn aj vtipné, ale mimo môj vkus. Čiže do 09-11 moja najmenej obľúbená epizóda vôbec.

Simpsonovi - Zázrak na Evergreen Terrace (1997) (epizoda)

Dosť možno najväčší prúser v histórii rodiny Simpsonovcov. Tí môžu Bohu a tvorcom ďakovať, že nabudúce už našťastie nikto nebude nič vedieť, resp. pamätať si. No a čo je teda na Vianociach to najdôležitejšie? Pokiaľ snáď o tom pochybujete, táto epizóda je pre vás kľúčová. Zároveň sa dozviete, že ľudia sú vo svojom jadre vlastne... no nebudem radšej spoilerovať, i keď odpoveď je jasná.

Simpsonovi - Líza skeptik (1997) (epizoda)

Jedna z najlepších epizód vôbec, kde je dokonale skombinovaná reflexia americkej spoločnosti, respektíve celého ľudstva, čo si budeme nahovárať, a vtip. Legendárny anjel, budovanie nového obchodného centra, večný boj vedy a náboženstva, demolácia múzeí v Springfielde alebo kŕmenie veľryby, no a ako bonus záverečné odhalenie... koniec sa blíži... koniec... no nebudem spoilerovať, to, čo nasleduje, patrí k možno piatim najlepším momentom celého seriálu.

Simpsonovi - Dvě paní Nahasapímapetilonové (1997) (epizoda)

Celá epizóda je síce o Apuovi, ale najlepšie chvíľky tu má Homer. Dá sa povedať, že z tohto hľadiska ide o jednu z najvtipnejších epizód vôbec. Homer s hlavou slona a štyrmi rukami, jeho súboj so slonom, rady Apuovi ohľadom dohodnutého manželstva, to sú proste hajlajty Simpsonovcov aj počas zlatej éry seriálu. Nechýba dojímavé finále, keď si konečne aspoň jeden zo starých mládencov tohto mestečka našiel nevestu. A dokonca na úrovni.

Simpsonovi - Bart hvězdou (1997) (epizoda)

Nie je to úplne najlepšia dejová línia a nie je ani najlepšie zvládnutá, ale za Homerovu hlášku "To je toho, takto ma odnášali od Očka najmenej stokrát" mi nedá neohodnotiť plným počtom. Homer je ale tentokrát obzvlášť otravný, najskôr to ondesie Flanders a potom aj chudák Bart. Našťastie všetci dobre vieme, že všetko vždy skončí dobre. Každopádne Nelson zistil, kde je jeho jediná kladná stránka a do budúcnosti by s tým mal niečo robiť. Ak mu to tvorcovia dovolia.

Simpsonovi - Pistolníkova rodina (1997) (epizoda)

Priaznivci prihrávkového štýlu FC Barcelona a Pelého by mali spozornieť... a túto epizódu si radšej nepozrieť. Najnudnejší futbalový zápas v histórii futbalu má za následok nepokoje v Springfielde porovnateľné s tými najhoršími, ktoré v USA kedy zažili. Homer tak neváha a zabezpečí si zbraň do domácnosti, aby ochránil svoju rodinu. Ale prepadne strieľacej vášni a začne výstrelmi zapínať aj televíziu. No a čaká nás prekvapivé rozuzlenie, škoda, že táto udalosť nemala v budúcnosti pokračovanie.

Rebeka (2020)

Na truc zaokrúhlim hore, keďže voči filmu sa strhol taký hate. Slávnu adaptáciu sme tu mali pred dlhými 80 rokmi, tak prečo by niekto nemohol nakrútiť ten istý román ešte raz áčkovo. Je zrejmé, že mnohí Hitchockovu verziu nevideli a budú tak sledovať nový príbeh, ktorý je už silný z predlohy. Jej duch je podľa mňa vystihnutý aspoň chvályhodne, keď už nie dokonalo. Len treba vziať do úvahy, že ide o film stvorený pre Lily James a o jej manžela až tak nejde, čoho výsledkom je aj oná slabšia chémia, tu sa kritici nemýlia. No a slabšie je aj záverečné dejstvo, ktoré je až príliš skratkovité. Za mňa teda, ako fanúšika románu aj filmu z roku 1940, OK.

Volanie démonov (1967)

V tretej časti voľnej detektívnej trilógie ideme opäť vo vyšľapaných dejových koľajách. Zločin v nejakom podniku či inštitúcií, všetci podozriví sú nesympatickí, každý má nejaké to maslo na hlave. A snaha o prekvapivé rozuzlenie. Tá tentokrát celkom vyšla, kľúčom je netradičná smrteľná zbraň a v spojitosti s úvodnou scénou filmu ide dokonca o vydarený vtip. Čaká nás ešte jeden vydarený fórik, avšak inak sa film berie vážne. Napriek tomu, že sa stále niečo deje, mi pripadalo už po tretíkrát pozerať sa v podstate na to isté pomerne únavné a subjektívny čas sledovania bol v mojom prípade okolo dvoch hodín.

Tada, kimi o aišiteru (2006)

Z tých niekoľkých východoázijských romantík, ktoré som poslednú dobu videl, mi Heavenly Forest najviac sadol a aj ma najviac dojal. Bude to veľmi sympatickými postavami, sústredeným rozprávaním, presným načasovaním scén, záverečnou katarziou alebo aj vhodne zvoleným prostredím. Skrátka všetko šľapalo presne tak ako malo a osobne som tu nič citovo vydieračské nezaregistroval, proste ak chce niekto takýto príbeh rozprávať, tak má na to právo a lepšie ako v Heavenly Forest to už lepšie nakrútené byť nemôže. Opäť platí, že vopred je najlepšie nič nevedieť, čiže byť na tom tak ako hlavný mužský predstaviteľ. Obe japonské herečky boli extrémne sympatické a krásne.