• Mysteriózní

Bezhlavý jezdec (2007)

Už režisérova prvotina Boo(2005) sa mi veľmi páčila(budem si musieť dať reprízu), a Headless Horseman to u mňa potvrdil. Anthony C.Ferrante je moja krvná skupina, tu krásne spojil len ľahko načrtnutý klasický príbeh o bezhlavom jazdcovi, prerobil ho po svojom a obalil ho v krásne halloweenskej jesennej atmosfére. Pridal vcelku sympatickú mládež a neostýchal sa ani veľmi dobrého slasheroidného gore. Parádne(nie len) dekapitácie, v dvoch prípadoch dokonca pocta legendám ako The Burning(1981) a Madman(1982), radosť pre každého old school slasher fanúšika. Samotný bezhlavý jazdec je urobený veľmi dobre, mestečko v lesoch a jeho podivné obyvateľstvo s tajomstvom, ktoré ich obklopuje samozrejme len pridáva na atmosfére. Ku koncu sa príbeh a tempo už trošku príliš "zašmodrchá" a tak trošku stratí dych, ale finále je celkom v pohode. Je to ale iba malá výtka ku inak skvelej nadprirodzenej slasher zábave.

Bledé modré oko (2022)

Výborný film, ktorý sa zo začiatku síce trochu tiahne, ale potom to úplne vynahradzuje parádnym herectvom(hlavne trojlístok Bale, Melling a Andersonová, ktorá sa zjaví až neskôr), krásnou výpravou, kostýmami, postavami, atmosférickým zimným a goticko hororovým vizuálom a korunu všetkému nasadzuje pointa. Nakoniec vtiahlo a nepustilo.

Blood Night (2009)

Fantastická pocta 80´s slasherom. Film sa kúpe v nočnej jesennej atmosfére, je naozaj kreatívne natočený (krv zalievajúca obrazovku, zábery točené z rôznych uhlov apod.), hrajú tu nádherné kočky, mužské obsadenie nie je nijako otravné a predovšetkým sa nešetrí všetkými potrebnými rekvizitami. Niektoré úmrtia sú offscreen, ale aj tu vidím jasnú poctu slasherom s osemdesiatych rokov, ale tie, ktoré sú ukázané, a nie je ich málo, naozaj stoja za to! Bill Moseley vyzerá takmer rovnako ako šialený Ralph z prých dvoch Piatkov trinásteho a Danielle Harris ( určite si pamätáte jej famózný detský výkon z Halloweenu 4 a 5 ) je kapitolou samou o sebe. Milujem toto dievča ! Je to čistý slasher, takže mainstreamový diváci budú možno remcať na to i ono, je to však najmä film od fanúšikov pre fanúšikov. A twist, ktorý príde kdesi v polovici, určite nepôsobí nijako rušivo, naopak, ním sa dostávame k fantastickému výkonu Danielle Harris. Perfektné je, že si dej udrží aj premisu zo začiatku, a hraje s divákom úplne čistú, nadšením pre old school horrory nadupanú hru. A záver, aký má táto lahôdka, by som si prial do každého novodobého horroru ! Pre mńa už teraz slasher klasika !

Blood Tide (1982)

Na tom filme niečo je! Trochu sa tu byjú dva časti: fascinujúce, krásne natočené, slnkom vyprahnuté prostredue gréckeho ostrova, jeho obyvatelia, povery, grécky jazyk, troška histórie. Na strane druhej cheesy postavy Jamesa Earl Jonesa a jeho "priateľky", monštrum, ktoré našťastie príliš neukazujú, lebo by to nedopadlo najlepšie, a dej sa občas nevzrušivo a pomaly prediera minútami dopredu. Zas, na druhej strane, pomalé mysteriózne tempo filmu občas veľmi sadne. Raritka, ktorá napriek všetkému stojí za to.

Bloody New Year (1987)

Film nenudí, a z očividne nízkeho rozpočtu tvorcovia vyžmýkali čo sa dalo, pointa je vcelku originálna, ale... Tu sa ukáže inšpirácia Shining, tam Nočnou morou z Elm street, inde Evil dead, a kde by mali tvorcovia pritvrdiť a vytasiť sa s parádnymi gore efektami, ostane len taký nemastný neslaný úmysel. Taktiež toho pobehovania po ostrove je niekedy až veľa, prospela by hutnejšia atmosféra a koncentrovanejší dej, človek občas stráca pozornosť. Inak je to fajn a občas i ambicióznejšie béčko, ktoré malo na viac.

Botas negras, látigo de cuero (1983)

Franco tak trochu na autopilota. Zahmlené, zimné lokácie mu príliš nesedia, dej je pomerne "dejový" a záver aj prekvapivý, ale zasa chýba tu Francova snovosť a preslnené exotické prostredie. Aj sleazy je to o čosi menej ako obvykle, zase na druhej strane Lina Romay je tu trošku viac "busty", ale stále sexy a charizmatická a film svojou prítomnosťou ťahá nahor, a podarilo sa z minimalistického krimi príbehu vykresať aj nejaké tie emócie. Predošlé dobrodružstvo súkromného očka Ala Pereiru, ktorý je tu hlavnou postavou, vo filme "Downtown", sa mi páčilo viac.

Brain Dead (2007)

Tak samozrejme, je to predovšetkým film od fandov pre fandov, ale je evidentné, že veterán Kevin Tenney nestál za kamerou prvýkrát. Natočené je to zručne, gore efekty vcelku časté a slušné, poteší aj ženské herecké obsadenie a samozrejme parádne preslnené prostredie(po väčšinu filmu). Príbeh klasika, takže také veľmi slušné "80´s like" béčko.

Brána do záhrobí (1981)

Krištalicky čistý horror, kde ruka v ruke kráčajú desivá atmosféra, ktorá sa nádherne stupňuje a legendárne gore, na ktoré zaručene nezabudnete. Podfarbený geniálnou hudbou a bezchybným nápaditým spracovaním je to zážitok, ktorý nemá jediného hluchého miesta. Nie je náhoda, že i po toľkých rokoch je ten film rovnako legendárny a z každým pozretím je to stále neopakovateľná záležitosť. Fulci still lives !

Byleth - il demone dell'incesto (1972)

Dobrá, pohodová gotika so skvelou hudbou, krásnymi interiérmi aj exteriérmi hradu a jeho okolia, krásne herečky, trocha toho t&a a zaujímavým námetom, s troškou toho gialla. Je to dobré, výborne natočené, ale chýba tomu troška viac... takej tej energie, nadšenia, možno trochu zapametateľnejších kills. Ale pre skúsenejších fanúšikov eurohororu je to aj tak solídny film.

Bytí (1983)

Pohodové monster 80´s béčko, kde sa i s chuti zasmejete, i napriek úmyslu tvorcov. Niektoré scény ale dávajú najavo, že i oni film nebrali celkom vážne. Nájde sa i nejaké solídne gore, veľa ho však nie je, kulisy malého amerického mestečka sú u mňa, ako stále, super. Záver je vcelku solídny a napínavý, i titulné monštrum je dávkované s citom po kúskoch, a práve v záverečných minútach vyzerá dobre, atmosfericky. Klasické, dobre sa pozerajúce béčko, so všetkými plusmi i mínusmi.