Ulice Pikk (1966)

Dokumentu se nedá upřít zejména originální práce se zvukem (hlavně klapání podpatků). V nočních záběrech se film zcela vylidní, zato ke konci se kamera i střih docela zblázní.

Sny stoletých (1969)

Humorný pohled na život nejstarších Litevců včetně stařenky, která je jejími vlastními slovy „stará jako svět“. Divácky vstřícný krátký dokument, doporučuji.

Tři tváře (2018)

Panahi opět za volantem, tentokrát sice na cestě do hor, přesto je návaznost na Taxi Teherán vidět. Jsou tu zase dlouhé záběry a pomalé tempo, žánrově je to ale tentokrát rozkročeno mezi detektivkou, road-moviem a psychologickým dramatem.

Na krátko (2018)

Dobře napsané postavy, u kterých se dá pochopit, proč se chovají tak, jak se chovají. Výborné herecké výkony včetně dětských a soustředěná a citlivá režie (70%).

Hladká kůže (2017)

Dokument ukazuje šest svalovců od kulturistů přes zápasníka až po strongmana. Většinou v detailních záběrech pěkně z blízka. Vidíme tu posilovny, diety, masáže, focení, soutěže a další běžné události jejich životů. Zní tu francouzština i angličtina, jeden z aktérů je muslim a další Asiat – myslím, že by z Côtého měli radost i v Hollywoodu. Chvílemi to celé vypadá záměrně směšně, přesto se autor protagonistům nevysmívá (70%).

A tak jsme daly zlaté rybky do bazénu (2017)

Čtveřice patnáctiletých dívek z díry, ve které nevidí žádnou budoucnost, v uječené podivnosti. Nakonec se mi i ta necelá půlhodina zdála moc.

Atlantida, 2003 (2017) (studentský film)

Mladý pár na útěku na Západ, což tady znamená v první řadě Slovensko. Znepokojivý film s mrazivým koncem.

Miranda a Ferdinand (2016)

Talentové zkoušky, na které se dostavil i mladík, o kterém se časem dozvíme, že je v podmínce. Dialog postav ze Shakespearovy Bouře na policejní stanici je velmi queer a dává filmu úplně jinou dimenzi.

Bo Hai (2017) (studentský film)

Vietnamský mladík chce žít jako jeho čeští kamarádi, ale musí pracovat v otcově večerce. Dokážou spolu otec a syn najít společnou řeč, nebo jsou jejich světy opravdu úplně jiné? Dobré nakouknutí pod slupku vietnamské komunity u nás.

Naruby (2016)

Velmi dobře zpracovaný nápad ze světa, kde všichni mají Downův syndrom, ale najednou se narodí odlišný chlapec, který má v této většinové společnosti problémy se svým začleněním. Vtipné, krátké, promyšlené.