Film o Ondreji Jajcajovi, vykradači hrobů (2012) (studentský film)

Ondrej Jajcaj je opravdu svéráz, což může být pro filmaře lákavé, ale může se z toho stát i past. Robin Kvapil to zvládl více než dobře a předvádí tu barevný portrét člověka, který se nenechal spoutat běžnými konvencemi. A udržel moji pozornost po celých 40 minut. Sice jsem nepochopil ten úplně poslední potitulkový záběr, ale na tom nesejde. Film je rozhodně invenčnější než jeho popisný název.

Mouchy (2012) (studentský film)

Po vizuální stránce docela zajímavý počin, ale po obsahové mi to přišla slabota.

Tahle země není pro mladý (2011)

Jakoby nebylo dost šílené natočit film za 48 hodin, tvůrcům je ještě na začátku vylosován žánr, rekvizita, postava a replika. A pak ukažte, co s tím naděláte. Jako cvičení kreativity nejspíš dobré, ale pravděpodobnost vzniku opravdu povedeného filmu to všechno dost snižuje. Robin Kvapil si s tím poradil relativně slušně (tím nemyslím slovník vypravěče) a závěr na právě v době konání projektu probíhajícím kongresu ODS je tou drobnou nadstavbou, která filmeček vytahuje nad průměr.

Ovečky a vlci: Veliká bitva (2018)

Je to barevné a hýbe se to. Někomu může vyhovovat i spousta infantilního humoru. Mně to ovšem přišlo úmorně nudné, nesmyslné a ani ponaučení pro děti mi nepřišlo dvakrát přesvědčivé. Zkrátka ztráta času.

Příběh služebnice - Série 3 (2019) (série)

Čím dál víc z toho kouká snaha, aby se na oko něco dělo, ale příběh se ani o chloupek nepřiblížil k závěru. Zírání Elisabeth Mossové do kamery už se mi také omrzelo. Stal se z toho další seriál, na který koukám čistě ze setrvačnosti.

Bůh ti žehnej, Ozzy Osbourne (2011)

Já bych si radši přál hudební dokument, tyhle alkoholicko-drogové eskapády mě nudily a skoro jsem usínal. Jako hudební dokument to zdokumentovalo Ozzyho kariéru od založení Black Sabbath po smrt Randyho Rhoadse (tedy cca 1968 až 1982). Do toho nazdařbůh pár záběrů z turné se Zakkem Wyldem (asi z roku 2008). Čekal jsem něco jiného. :-/

John Williams ve Vídni (2020) (koncert)

Koncert mnohokrát korunovaného krále filmové hudby byl složen z melodií samých známých filmů (snad jen nejstarší zahraný kousek z Propustky do půlnoci byl výjimkou), ale komu by to vadilo, když Spielbergovy filmy a Star Wars jsou stejně prvními věcmi, které člověku naskočí po vyslovení Mistrova jména. Režisér naštěstí také byl dost zkušený, abychom z Vídeňských filharmoniků vždy viděli to podstatné. Český komentář byl sice tak trochu nadbytečný, ale v těch pasážích s aplausem publika moc nerušil. Etalon, jak by měly podobné koncerty vypadat!

Hledá se princezna (2018)

Příjemné překvapení z Ukrajiny. Klasická pohádka o princezně a čarodějovi v nápaditém podání funguje lépe, než většina hraných pohádek. Snad jen občas to tvůrci přeháněli s infantilním humorem, ale klady převažují, tak jsem přimhouřil oko (70%).

Loganovi parťáci (2017)

Zábavná Soderberghova variace na ohraná klišé zlodějských filmů aneb Vidláci v akci. Nejzábavnější byl Craigův expert na výbušniny Joe Bang, ale ani Tatum s Driverem za ním moc nezaostávali. Dobře napsané postavy se srozumitelnými motivacemi vyplývajícími z jejich sociálního postavení jsou dobrým základem, přidanou hodnotou je režisér, který má pro látku cit (a rozhodně se na rozdíl od českého distributora nesnažil o další Dannyho parťáky).

Trhlina (2019)

Při scénách ze cvokhausu to vypadalo, že Bebjak atmosféru umí, takže jsem se začal těšit, až s postupem času začne atmosféra dále houstnout. Jenže kupodivu k ničemu takovému nedošlo a čekalo na mě jen nekonečné bloudění čtyř ňoumů lesem. Ke konci už jsem jen čekal, jestli aspoň přijde nějaká pointa. Přišla, ale dojem nezachránila.