• Krátkometrážní

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Asi si budu muset zvyknout, že Woody už netočí ty filmy, kvůli kterým jsme si ho oblíbil. Tím, ale nechci říct, že se mi jeho nový styl nelíbí. Vzal jsme si pět jeho posledních snímků a zamyslel se nad tím, co mají společného. Allen si vezme jasně středoproudovou, mnohokrát využitou látku a zpracuje ji vždycky "tak trochu jinak". A tím JINAK myslím mnoho přídavných jmen, z nichž nejvýstižnější je asi "zvláštněji". Vydíme motivy, situace, příběhy a postavy ze současných komedií, které se ale nechovají tak jako v ostatních filmech, mají větší hloubku a přesto jsou zkousnutelné pro masové publikum. Vicky Cristina Barcelona má krásnou atmosféru letního dobrodružství, podpořenou skvělou hudbou (opět relativně mainstreamovou a přesto jinou) a žlutým filtrem. Všichni herci jsou skvělí a samozřejmě jim kraluje vyšinutá Penelope. VCB rozhodně nepatří k nejlepším Woodyho snímkům, ale rozhodně se jedná o nadprůměrný film, na který se znova rád podívám.

Watchmen (2008) (seriál)

Watchmen Motion Comic je seriál, které trpí mnoha nedostatky, a přesto je (podobně jako samotný hraný film) v rámci možností udělaný na slušné úrovni a neurazí. Podle titulků dělal animaci sám Dave Gibbons a jednotlivé obrázky jsou těm komiksovým skutečně velmi podobné, jenom je na nich bohužel vidět využití počítače místo ruky; jsou méně detailní a připomínají flash, což vážně nemusím (jednobarevné velké plochy a primitivní animace pohybu). Samotný komiks je ale kopírován velmi věrně a jednotlivá "políčka" jsou třeba zabrány ve větším detailu, aby se zvětšila dramatičnost apod. Kromě slabší animace je pro mě problém i zvuková stránka. Hudba je poměrně hezká a atmosferická, ale vše je čteno jediným vypravěčem, který sice odvedl skvělou práci, ale všechno pak působí tak nějak uměle. Jak jsem už na začátku naznačil celý tenhle seriál je kompromis a všechno je provedeno "tak napůl". I celkový výsledek je pak jaksi polovičatý a aspoň pro mě se atmosféra komiksu a seriálu vůbec nedá srovnat. Navíc jsou vynechány textové pasáže z konců kapitol (které nejsou nijak zásadní ale děj i postavy poměrně výrazně dokreslují). Mohlo to dopadnou mnohem hůř,ale mohlo to dopadnout i líp. Samotný film je kompromisem lepším a na plátně více fungujícím.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Tak předně...nemám rád Adama Sandlera. Musím ale uznat, že jako kadeřník Zohan si získal moje sympatie. Konečně přešel na styl filmu, který místo toho nejnudnějšího, neurážlivého, komerčního humoru, používá ten, který známe z filmů režírovaných třeba Benem Stillerem. Zohan navíc nestojí na nějakém trapném tématu (třeba "chtěl bych ji, ale jsem takový looser"), ale relativně odvážně a hlavně velice trefně reflektuje izraelsko-palenstisko-americké vztahy. edit: Mimochodem po Zohanovi se Sandler uvrtal k další neoriginální romantické komedii Pohádky na dobrou noc, takže tohle byl asi jenom takový úlet...škoda.

ZubAř (2008) (studentský film)

Podprůměrný obsah + podrůměrná forma. Mnohokrát zpracované a opakované téma + trhaná neoriginální animace. Celou dobu jsem čekal, že mě film alespoň překvapí nějakou nečekanou pointou, ale nestalo se. Odpadem nehodnotím, protože jde o studentský snímek, jinak to byla vážně nuda.

Ahoj, jsem Radek... (2007) (TV film)

Průměrný (ale moc milý) dokument o kapele, kterou mám moc rád. Nic víc - nic míň.

Anténa (2007)

"Vzali nám naše hlasy, ale ještě nám zůstala slova". La Antena je velmi milou poctou němé éře kinematografie a jejím největším velikánům. Film z tohoto období čerpá nejen motivy, ale i některé techniky, které více či méně ozvláštňuje; například mezititulky nejsou do filmu vkládány pomocí střihu, ale jsou přímo vloženy do obrazu tak, že je postavy vnímají jako skutečné. Takovýchto nápadu je v Anténě mnoho. Některé jsou originální a zajímavé, jiné na mně působily trochu nadbytečně. Děj je narozdil od promyšleného obrazu záměrně osekán na jednoduchý lineární příběh s několika málo postavami tak, aby ještě více vyniklo vizuálno a některé myšlenky. Zlo je podpořeno tak jednoduše rozpoznatelnými symboly jako je hákový kříž (v opozici k židovské hvězdě) a postavy se jmenují Pan TV, Hlas a podobně. Připomíná vám to pohádku? Nepletete se. Jednoduchost byla záměrná a tak ji nemůžu filmu vytýkat, přesto je ale díky ní především první polovina filmu rozvleklá a občas malinko nudí. Na závěr si neodpustím ještě jednu poznámku. Hodně uživatelů tady používá spojení "němý film". Tím Anténa rozhodně není, ani si na něj nehraje! Němota postav je vysvětlena dějem a některé postavy ve filmu mluví! Jedná se pouze o poctu tomuto období. Projekt 100 2009. Víc na mém blogu.

Claymore (2007) (seriál)

Claymore mi přijde jako japonská verze Zaklínače od polského spisovatele Sapkowskeho (Zaklínač byl dokonce v roce 2001 také zpracován jako seriál). Jsou tam velké podobnosti, jako třeba to, že hlavní charakter bojuje proti démonům (zpravidla mečem), kteří sužují "normální" lidi a sám přitom využívá nadpřirozených sil a žije samotářský život. Podobnost ale vidím i v detailech (zůžení zorčniček při používání těchto nadpřirozených sil apod.), nicméně to není podle mě minus. Je sice pravda, že příběhově je tohle anime trošku slabší a bojové scény (kterých je tam opravdu požehnaně) působí od nějakého 10. dílu už trochu monotónně, ale je tam plno skvělých momentů a pořád je to nejlepší anime, co jsem letos viděl. Jenom škoda, že hlavní hrdinka Claire neměla vzhled Teresy...byla by mnohem víc sexy ;-) *vítěz v anketě o nej anime roku 2007 na www.anime-source.com *

Devil May Cry (2007) (seriál)

Devil May Cry je pro mě velkým zklamáním. Všechny epizody se odehrávají podle jednoduchého scénaře: Objeví se démon, Dante ho zmasí. Navíc vždycky během asi dvaceti sekund a bez jedinýho škrábnutí. 3 díly to snesete, pak už je to nuda. Navíc mně přijde, že všechno v DMC už jsem viděl jinde. Asi největší podobnost je samozřejmě s Hellsingem, jenže ten je zkrátka mnohem stylovější. Hlavní postava Danteho tak¨, jak ji známe z her by se Alucarovi z Hellsingu určitě vyrovnala, ale v seriálu prostě má těch flegmatických a tvrďáckých hlášek málo. Velká škoda....aspoň je to ale hezky kreslený.

Divoké vlny (2007)

Až příště někdo zase natočí animák o tučňácích asi budu hodně váhat, protože po zklamání z Happy Feeta přichází druhé zklamání z Divokých vln. Nápad udělat animák jako dokument plný rozhovorů je skvělý a určitě (mezi animovanými filmy) originální, ale to bylo skoro jediné co se mi na tomhle filmu líbilo. Jediná zajímavá a vážně vtipná postava je Kuře Joe a i když jsou jeho hlášky dost prvoplánové z nějakého důvodu fungují. To, že si tučňák Cody vyřeže prkno z agáve a naučí se "vážně dobře" surfovat během tří dnů kritizovat nebudu a filmu to odpustím, protože je hlavně pro mladší diváky. Jako celek to ale nestojí za nic. Příběh je předvidatelný od začátku až do konce a navíc hlavnímu tématu - velkým závodům - je podle mě věnováno strašně málo času a všechno je až příliš rychle vyřešené. Jediná věc, kterou si budu z filmu pamatovat je nádherně animovaná voda a scény v ní, bez kterých bych svoje slabé 3* asi ani nedal.

Funny Games USA (2007)

Natočení Funny Games znovu a uplně stejně rozhodně nevidím jako zbytečnost. Naopak. Je to Hanekeho provokace na druhou. Teze, které tímhle filmem předkládá, jsou dokázány už jenom tím, že ho tolik lidí vidělo v původní verzi a pustilo si i remake.